Обличчя сучасності: грецьке коріння в історії Одеси і сучасна співпраця

Сьогодні в рубриці «Обличчя сучасності» ВОЛНОРЕЗ  представляє главу дипломатичної місії, акредитованої в Одесі. Це новий Генеральний Консул Греції в Одесі – пан Алексіос Маріос Ліберопулос …

– Неможливо втриматися від спокуси знову згадати історію будівництва та становлення Одеси, де одну з провідних ролей грали видатні уродженці Греції. На Ваш погляд, наскільки сьогодні міцні зв’язки між громадянами наших країн?

– Як було вже Вами сказано, потужну присутність греків в будівництві Одеси було відчутно вже з моменту заснування міста в 1794 році. Одеса і її більш широкий регіон стали місцями масових поселень греків, які залишили підневільну тоді батьківщину. У 1795 році греки, серед інших етнічних груп, становили близько 10% населення міста. Характерно і те, що у 1795 році почалося будівництво грецької церкви Святої Трійці. Через кілька років, у 1812 році, греки становили, можливо, найвпливовішу групу торговців в Одесі, в той час як грецька громада була однією з найбільш процвітаючих на півдні тодішньої Росії. Також цей регіон зберігає сліди давньогрецьких поселень.

Отже, греки Одеси, процвітали у XIX столітті завдяки торгівлі. Характерний той факт, що під час вторгнення Наполеона в Росію граф де Рішельє звернувся, в тому числі і до греків, за допомогою. Примітно і те, що з 280000 рублів, які він зібрав, 100000 пожертвували греки Одеси. Греки також зробили свій внесок в політичний і культурний розвиток Одеси і, звичайно, в соціальні потреби міста. Також не треба забувати, що місто кінця XIX століття несе відбиток Григорія Маразлі, який за 16 років служіння на посаді градоначальника залишив після себе безліч справ на благо міста. Але і сьогодні ми маємо приклад грецького будівельника нерухомості, пана П.Бумбураса, який фінансував будівництво Грецького парку Одеси, а також через Фонд Бумбураса, проводить велику благодійну роботу в цьому регіоні, проявляючи свою велику любов, як до Греції, так і до місця, яке прийняло його в свої обійми, до міста Одеси.

Звичайно, для кожного грека слово Одеса асоціюється з організацією грецької Революції 1821 року. У наші дні, ознаки грецької присутності звичайно не аналогічні історичному минулому, в основному через жорстку політику радянського періоду, проте відносини і зв’язки між народами України і Греції настільки ж міцні, оскільки крім історичного минулого і православ’я, нас пов’язують любов до моря і судноплавство . Велике число  українських моряків працює на грецьких судах та судах грецьких судновласників у всьому світі.

– Чи будете Ви в свою каденцію в Одесі підтримувати спільні культурно-освітні проекти, якщо такі є?

– Важливою главою в сьогоднішній перспективі зміцнення зв’язків між двома народами є співпраця в сфері культури і освіти. Співпраця в галузі культури знаходиться на хорошому рівні, але є можливості для проведення більшої кількості заходів. В кінці березня, 23-го числа, в Одеській філії Грецького Фонду Культури відбулося нагородження переможців загальноукраїнського конкурсу дитячого малюнка на грецьку тему, а 25 березня – відкриття виставки грецьких майстрів гравюри, присвяченій періоду грецької революції. Ми плануємо, разом з ГФК, культурні заходи напередодні 200-річчя історичної ради членів Товариства “Філікі Етерія” у жовтні 1820 в Ізмаїлі, на якому було прийнято рішення про початок боротьби за звільнення греків. Аналогічні плани є і на святкування 200-річчя утворення нової грецької держави, яке буде відзначатися у 2021 році, в тому числі і в Одесі, оскільки тут було засновано і діяло Товариство “Філікі Етерія”, яке відіграло настільки ключову роль у відродженні нації. До того ж, як я вже сказав, для нас, греків, Одеса має особливе значення.

Крім того, Одеська філія Грецького Фонду Культури організує велику кількість культурних заходів, які пропагують грецьку культуру, а також зміцнюють зв’язки Греції з Україною. Але також і спектаклі з Одеси відправляються на гастролі до Греції, як наприклад, «Лебедине озеро», яке буде представлено балетом Одеської опери в Афінському Палаці Музики (Мегаро Мусікіс) 3-5 травня 2019 року. Ми, звичайно, хочемо збільшити культурний обмін, щоб українці дізналися більше про греків, а також, щоб сучасні греки краще познайомилися з Одесою і Україною.

Як Генеральний консул Греції, я хотів би розширити співпрацю і в сфері освіти. В Одесі багато українців, які, хоча і не знайшли своє грецьке коріння, але зацікавлені у вивченні грецької мови і грецької культури, звичаїв і традицій. З нашого боку, ми прагнемо надавати сприяння в будь-яких зусиллях, як шкіл, так і університетів для подальшого зміцнення відносин між учнями і студентами обох країн. Ми хочемо допомагати, наскільки це можливо, учням та студентам у ближчому ознайомленні з Грецією і її можливостями, а також грецьким учням і студентам відвідати Одесу і познайомитися з українською культурою.

– Наскільки сьогодні легко отримати візу українським громадянам для поїздки в Грецію з метою туризму, погостювати, попрацювати?

– Перш за все, сьогодні громадянам України, які мають біометричні паспорти, не потрібна віза для туристичної поїздки в Грецію. Ті громадяни, які не мають біометричних паспортів, але відповідають основним вимогам, що пред’являються Шенгенською угодою, отримують візу дуже швидко, і часто в той же день. Що стосується віз для роботи, знову-таки, якщо дотримані основні вимоги і є вакансії в рамках процентних часток, передбачених для кожного регіону Греції, отримати візу не складе труднощів.

– Які перспективи розвитку спільного туризму? Чи існують проекти будівництва грецьким бізнесом на території Одеського регіону готелів, культурно-розважальних центрів?

– На даний момент я не знаю про інвестиційні проекти в сфері готельного або рекреаційного бізнесу. Але я з упевненістю можу сказати, що перспективи розвитку туризму грецького напрямку для українців так і українського напрямку для греків існують, і вони великі. У будь-якому випадку, багато українців відвідують Грецію і хочуть дізнатися про країну все більше і відкрити для себе нові регіони країни, а також є багато греків, які хочуть відвідати Одесу і особисто познайомитися з її красою і грецьким слідом в її історії.

Нам також хотілося б, у співпраці з місцевою владою, підтримати зусилля туристичних агентств, що працюють в Одесі та Греції, в збільшенні туристичних потоків в Грецію і з неї, можливо, також за допомогою прямого повітряного сполучення між Одесою і Афінами і / або поромного сполучення між Одесою і її містом-побратимом Пиреем.

– Наскільки велика сьогодні Грецька громада в Одесі?

– Грецька громада Одеси зараз налічує близько 1700 членів, але українців грецького походження набагато більше.

– Які, на Ваш погляд, перспективи обміну студентами, науковцями?

– Я вважаю, що перспективи обміну студентами і науковцями розширюються, не випадково в Одеському університеті ім. І.І.Мечникова є два факультети, в програму яких включено викладання грецької мови. Також є фактом і те, що знання грецької мови відкриває перед студентами перспективи подальшої участі в програмах післядипломної освіти в грецьких університетах. Нам би хотілося бачити більше українських студентів, що беруть участь у відповідних програмах в грецьких університетах, і ми працюємо в цьому напрямку. Також існують і відповідні меморандуми про співпрацю, наприклад, між університетом ім. І.І.Мечникова та Салонікським університетом ім.Арістотеля, університетом м.Яніна і Афінським університетом. У той же час в Одеському медичному університеті навчаються грецькі студенти. Завжди є можливість для подальшого розширення програм обміну.

– І, якщо дозволите, особисте питання, які у вас хобі, якщо такі є і чи пов’язані вони з культурою та історією розвитку греко-українських відносин?

– Я дуже зацікавлений в тому, щоб якомога краще познайомитися з Одесою, її історією та її таємницями, тим більше, що Одеса була центром грецької культури в минулому, але я не приховую, що останні п’ять років моїм основним заняттям, крім моєї роботи, є моя дочка, і, до речі, вона вже шість місяців ходить в український дитячий садочок і сама по собі є містком греко-українського зближення.

Розмовляла Ольга Шубіна

(фото автора та офіційне фото Консульства Греції в Одесі)