Унікальній реліквії Маріуполя – Жалуваній грамоті грекам – виповнюється 240 років

Унікальним раритетом Маріупольського краєзнавчого музею є Жалувана грамота грекам-переселенцям з Криму. Документ був підписаний імператрицею Катериною II 21 травня 1779 року. Він зберігається у фондах музею і експонується лише по особливо урочистих випадках.

І саме зараз у краєзнавчому музеї відкрилася міні-виставка, присвячена 240-річчю головної реліквії греків Приазов’я. Тут представлені оригінали Жалуваної грамоти і грамоти, яка її підтверджує, від 29 грудня 1801 року. Над виготовленням урочистих документів працювали художники, переписувачі, майстри з вишивки, обробці срібла, переплетчики. Тому ця важлива для історії Маріуполя грамота є ще й справжнім витвором прикладного мистецтва.

Експонується також копія Жалуваної грамоти – зразок сучасного майстерності. Її виготовили мешканки Маріуполя Галина і Оксана Свіженко. Майстри в техніці вишивки відновили старовинний документ, який заграв яскравими фарбами.

Варто відзначити, що на основі грамоти іноземці – греки отримували громадянство і ряд істотних пільг. Так, на 10 років переселенці звільнялися від сплати будь-яких податків і зборів до державної казни. Наділялися землею по 30 десятин. Чоловіки назавжди звільнялися від військової повинності. Надавалася можливість створити свій власний орган самоврядування – Маріупольський грецький суд. За митрополитом Ігнатієм довічно зберігалися його положення і єпархія.

Жалувана грамота пережила кілька революцій, розпади імперій, репресії і війни, в зв’язку з цим її історичне та художнє значення для Маріуполя зміцнюється з кожним днем.

Експозиція в Маріупольському краєзнавчому музеї буде доступна для огляду до кінця травня.