«Ностальгія за Візантією в сучасній культурі»

У постійно діючому лекторії філії Грецького Фонду Культури Науково-дослідницький та освітній центр імені Г.В. Флоровського (ОНУ імені І.І. Мечникова) 30 травня 2019 р. о 16:00 представляє лекцію Олени Сергіївни Петриківської, кандидата філософських наук, доцента кафедри філософії та методології пізнання на тему: «Ностальгія за Візантією в сучасній культурі».

«За останнє сторіччя візантиністика багато зробила для подолання сформованого в західноєвропейській культурі негативного образу Візантії. Великий внесок у прояснення особливостей цивілізації і культури «Другого Риму» внесли одеські вчені Ф.І. Успенський, Н.П. Кондаков, А.І. Алмазов, Г.В. Флоровський. Вони запропонували впливові трактування візантійського культурного типу. Під впливом їх робіт виникла широка громадська дискусія про нереалізований потенціал візантійської цивілізації.

Візантія донині є предметом суперечок. Візантія – інше Європи або інша Європа? Образ Візантії виникає в свідомості тих, хто вважаючи себе іншими європейцями, відмовляється будувати свою національну і культурну ідентичність по моделі новоєвропейської національної держави.

У ситуації «пост» (post-modern, post-secular) всі смисли трохи зсунулися, а ті, що здаються самі по собі зрозумілими, ідеї і практики перестали бути такими. Актуальним стає вільне від ідеологічних оцінок розуміння середньовічних витоків сучасних культур, богословських систем, релігійної антропології. Сучасна візантиністика усвідомила важливість вивчення християнської культури під естетичним кутом зору для виявлення її специфіки.

У лекції будуть розглядатися окремі приклади рецепції сучасної культури тих чи інших сторін візантійської культури. Це цікавий приклад діалогу традиційної та сучасної культур, сприйняття візантійської теми сучасною свідомістю. Почавши з «негативного міфу» про Візантію, ми перейдемо до «позитивного міфу» і закінчимо «ностальгічним міфом», які будуть представлені як складні становища не пов’язані виключно з наукою. Спробуємо зрозуміти, в чому актуальність Візантії сьогодні, чому, за словами О.П. Каждана, «наше століття все частіше і частіше звертається до візантійського досвіду для осмислення сучасності».

доц. О. Петриківська