«Среди непонятых стремлений и неоцененных утрат…»

Федерація грецьких товариств України висловлює щиру подяку одній із авторок книги «Среди непонятых стремлений и неоцененных утрат…» Олені Андріївні Узбек, яка люб’язно передала екземпляри книги до бібліотек КЦ ФГТУ та КЦ «Меотида» Маріупольського товариства греків.

Дана книга біла видана у харківському видавництві «Майдан» за фінансової підтримки громадянина Греції, філолога і державного діяча Дімітріса Баколаса.

При реалізації національної політики в СРСР 1920-х-1930-х рр. масштабні національно-культурні перетворення були проведені і в грецькому середовищі країни. Найбільш яскраво вони проявилися в Україні – в співтоваристві маріупольських греків, які компактно проживали в південних районах Донбасу. В умовах втрати письмових навичок рідною мовою і відсутності національної школи зусиллями сотень патріотів з 1926 до 1932 року в регіоні було створено національну систему освіти, обласну газету і всесоюзний піонерський журнал на грецькій мові, обласне грецьке видавництво, літературну групу, грецький державний театр.

В ході здійснення «грецької операції» НКВС СРСР 1937-1938 рр. всі досягнення української еллінізації і більшість її провідників були знищені.

На основі матеріалів державних, галузевих і особистих архівів, а також бібліотечних фондів України, Росії та Греції у даній книзі досліджено історію національно-культурних процесів у співтоваристві маріупольських греків і відновлені біографії активних учасників еллінізації.

Книга розрахована на широке коло читачів, які цікавляться історією та культурою національних меншин України 1920-х-1930-х рр., долею національно-культурної спадщини маріупольських греків.

Прес-служба ФГТУ.