«Мега Йорти» – 2019: тріумф культури греків України

Відомий далеко за межами Приазов’я фестиваль грецької культури «Мега Йорти», який є візитівкою греків України, 14 вересня гостинно приймала прифронтова Волноваха.

І знову тепле, лагідне приазовське сонце щиро огортало своїми проміннями талановитих учасників фестивалю. Адже «Мега Йорти» –  сучасний мистецький проект, який демонструє філософію єднання двох братських народів: українського та грецького і водночас показує одвічну красу самобутньої грецької культури.

“Мега Йорти”! Це потужні грецькі гурти, зустрічі з поетами-аматорами, письменниками, етнографами, діячами грецького руху з Маріуполя, Києва, Харкова, Львова, Одеси, Дніпра, Запоріжжя, Миколаєва, Херсона, Бердянська, Мелітополя, Краматорська, Нікополя, Слов’янська, Сартани, Старого Криму, сільських районів Донецької області. Це неповторна арт-подія, це крутий зразок популяризації народного мистецтва. Це хайтарма, уртапан, кубіте, турта, чак-чак, чир-чир, це незабутні знайомства та чудові локації Волновахи…

Отже, 14 вересня, теплого вересневого дня Волноваха загомоніла різними мовами – румейською, урумською, новогрецькою, українською, російською, грузинською, вірменською, болгарською, бо серед гостей фестивалю були гості із Греції, Кіпру, Грузії, а також члени Асоціації національних меншин Донецької області «Співдружність». Бо Фестиваль «Мега Йорти» давно вже перестав бути локально грецьким, він став всеукраїнським, до нього долучились інші нації та народності. І організаторам фестивалю – Федерації грецьких товариств України та Волноваській райдержадміністрації – вдалося знайти те, що б змогло консолідувати усі народи і зблизити різних людей.

У програму святкових дійств увійшли: традиційна багатолюдна театралізована хода представників 80 грецьких товариств України, виступи художніх колективів та окремих виконавців, проведення традиційної національної боротьби куреш, презентація кухонь з дегустацією страв, величезна виставка-ярмарок декоративно-ужиткового мистецтва, майстер-класи з виготовлення етнічних виробів, плетіння бісером, незвичайні фотозони, конкурс краси та талантів «Перлина Приазов’я».

Безперечно, родзинкою фестивалю стала театралізована хода, в основі якої була концепція екскурсу в історію греків України. Це своєрідний перфоманс, який продемонстрував нерозривний зв’язок греків України із Грецією та Кримом. Біля трьох тисяч чоловік, більша частина яких була вдягнена у грецькі строї, пройшла з музиками центральною вулицею Волновахи, демонструючи світу свою непохитну любов до грецької культури, мови та власного коріння.

Також, пройшов феєричний, неповторно колоритний Гала-концерт, особливо насичений творчими здобутками талановитих виконавців, щирими танками та піснями, дружніми обіймами та побажаннями.

Із задоволенням за ходом фестивалю спостерігали і почесні гості, серед яких голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Греція в Україні Георгіос Пукаміссас, народні депутати України Дмитро Лубінець та Арсеній Пушкаренко, керівництво Волновахи, Волноваського району та Федерації грецьких товариств України.

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Греція в Україні Георгіос Пукаміссас зізнався:

«Якби я міг, то побував би і на минулому фестивалі два роки тому. І оскільки моя каденція в Україні закінчується, я не хотів їхати, поки не побачу цей фестиваль. Приїхав до Маріуполя спеціально для того, щоб попрощатися і побачити «Мега Йорти».

Мені дуже подобається це свято, і я вітаю українську державу за те, що у неї така ліберальна політика по відношенню до національних спільнот. Я закликаю наші грецькі товариства підтримувати і розвивати власну культуру на території України».

Про свої враження від великого грецького свята  на своїй сторінці у Facebook розповів голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко:

«Волноваха приймає у себе Велике свято – «Мега Йорти» -Всеукраїнський фестиваль грецької культури імені Доната Патричі. Приємно вражений відданістю греків Приазов‘я своїм традиціям, вмінням наповнити їх сучасним змістом.

Цьогорічне свято – це яскрава театралізована хода, запальні концерти, виставки народних промислів і, звичайно ж, – найрізноманітніші страви грецької кухні.

Свято триватиме до пізнього вечора. Хто ще не був – раджу відвідати, бо наступний Мега Йорти відбудеться лише за два роки, у 2021-му, приймуть його великоновосілківські греки».

Незважаючи на піднесений і святковий настрій, неможливо було забути про те, що Волноваха знаходиться зовсім поруч з лінією фронту і тимчасово окупованими територіями Донбасу.

«На жаль, через війну не змогли приїхати громади з тимчасово непідконтрольних територій – Донецька, Луганська, Старобешівського району, хоча самі представники до нас добралися», – зазначила в інтерв’ю ЗМІ голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи.

Отже, проведення нашого фестивалю свідчить, що така сучасна форма синтезу автохтонного мистецтва з сучасним, виховних та культурно-мистецьких аспектів стимулює інтерес людини до історії свого роду, нації, повагу до культурних традицій пращурів, захоплення краєзнавством. Разом з тим місце проведення фестивалю щоразу дублюється у просторі фестивалю, і  «Мега Йорти», як усталений бренд, набуває значення фактору підвищення культурного  статусу того місця,  у якому він проходить.

Виконком Федерації грецьких товариств України висловлює щиру подяку голові БО «Фонд Бумбураса» Пантелеймону Бумбурасу та народному депутату Дмитру Лубінцю, які фінансово підтримали наш фестиваль, а також керівництву Волноваської райдержадміністрації, керівництву Волноваської райради та м.Волновахи, усім лідерам та активістам Волноваського районного товариства греків. Саме завдяки цим людям вдалося організувати грандіозне грецьке свято у Волновасі. Ми глибоко вдячні усім учасникам фестивалю: лідерам та активістам грецьких товариств України, творчим колективам та діячам, майстрам декоративно-прикладного мистецтва, спортсменам, усім, хто віддав часточку своєї душі і долучився до «Мега Йорти».

Слід додати, що привітання на адресу організаторів, учасників та гостей Всеукраїнського фестивалю грецької культури «Мега Йорти» надіслали Генеральний Секретар у справах греків зарубіжжя Міністерства закордонних справ Греції пан Іоанніс Хрисолакіс, Надзвичайний і Повноважний Посол Грецької Республіки в Україні пан Георгіос Пукаміссас, народний депутат України Дмитро Лубінець, голова Благодійної організації «Фонд Бумбураса» пан Пантелеймон Бумбурас, виконуюча обов’язки Волноваської райдержадміністрації пані Ольга Сидоренко, голова Волноваської районної ради пан Валерій Лубінець, директор філії Грецького Фонду кльтури в Одесі пан Софроніс Парадісопулос, голова Волноваського районного товариства греків «Іліос» Яків Ченгарь, Генеральний консул грецької Республіки в Одесі пан Алексіос-Маріос Ліберопулос, президент Федералістського Союзу європейських національних меншин (FUEN) пан Лорант Вінтце, голова Мережі греків-депутатів органів місцевого самоврядування Європи пані Іоанна Захаракі.

Прощавай «Мега Йорти» – 2019! До зустрічі через два роки у Великоновосілківському районі!

Наш фестиваль демонструє, що саме такою – єдиною і сильною, творчою та щасливою, мирною  і процвітаючою – Україна і має бути в очах світової спільноти. Бо справжнє, безкордонне, вразливе і вражаюче мистецтво завжди об’єднує людей!

Вікторія ПОМАЗАН.