Маріупольські греки відзначили річницю Дня «Охі» (ФОТО, ВІДЕО)

28 жовтня у грецькому культурному центрі «Меотида» відбувся урочистий захід, присвячений Дню початку опору грецького народу в роки Другої світової війни «Охі» та Дню вигнання нацистських окупантів із України. Символічно, що ці знаменні дні збіглися за датою – 28 жовтня. Організували захід Генеральне консульство Греції у Маріуполі, Федерація грецьких товариств України, Маріупольський державний університет і Маріупольське товариство греків.

У затишному залі культурного центру зібралися численні гості, серед яких активісти грецьких товариств із Маріуполя, Старого Криму, Сартани, Ялти, Мангуша і Нікольського, члени виконкому ФГТУ, студенти МДУ та викладачі, в тому числі які прибули з Греції, представники БО «Фонд Бумбураса» і школярі міста.

Після виконання державних гімнів України та Греції від імені організаторів заходу всіх присутніх тепло привітала голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджі. Вона щиро подякувала за плідну співпрацю почесним гостям: Генеральному консулу Греції у Маріуполі Григоріосу Тассіопулосу; голові БО «Фонд Бумбураса» Пантелеймону Бумбурасу і проректору МДУ з науково-педагогічної роботи Ірині Петровій, а також господині КЦ “Меотида” – голові Маріупольського товариства греків Надії Чапні.

Розповідаючи про національне свято, Олександра Проценко-Пічаджі зазначила: «28 жовтня 1940 року є одним із найважливіших моментів в історії сучасної Греції. Епопея грецьких борців за свободу сорокових років – це події, які назавжди залишили незгладимий слід у пам’яті греків всього світу, і в той же час, це приклад для наслідування всім народам, які сьогодні борються за ідеали свободи і незалежності, проти тоталітаризму, ксенофобії та обмеження прав людини. Весь світ був натхнений героїзмом і самовідданістю грецького народу. Не вистачить слів, щоб вимовити увесь той смуток, що відчувають люди цими днями, адже грецький народ, так само як і український, віддав Другій світовій стільки життів своїх відданих синів та дочок! Їх внесок за можливість сьогодні жити у вільній від нацизму Європі – неоціненний!»

Тепло привітав присутніх і Генеральний консул Греції у Маріуполі Григоріос Тассіопулос. Він зачитав вітання від заступника міністра закордонних справ Греції Антоніса Діаматаріса.

Особливо радісно усі без виключення учасники та гості свята зустріли привітання голови БО «Фонд Бумбураса», відомого мецената пана Пантелеймона Бумбураса. Гучні оплески на адресу Пантелеймона Васильовича були подякою за його багаторічну допомогу мешканцям зони ООС. У свої промові пан Бумбурас не лише привітав присутніх зі святом, але й висловив надію, що прийде час – і жити у мирі, злагоді та добробуті будуть не лише греки Києва та Одеси, але й греки Надазов’я.

«Вважаю, що Україні дуже пощастило, що на лінії зіткнення сторін опинилися саме грецькі населені пункти. Якби не греки, Україна б втратила цей регіон», – зазначив у свої промові П.В.Бумбурас.

Хвилиною мовчання всі присутні вшанували пам’ять загиблих у боротьбі з нацистськими загарбниками в роки Другої світової війни. А студенти МДУ із залу грецького центру вирушили покладати живі квіти до пам’ятника 221-ї стрілецької дивізії, яка звільнила Маріуполь від нацистської окупації у вересні 1943 року.

З інтересом гості дивилися на виступи студентів грецької філології та перекладу МДУ, присвячені подіям Другої світової війни. Завершився урочистий захід виступами кращих творчих колективів Приазов’я.

У концертній програмі взяли участь вихованці дошкільної групи Маріупольського товариства греків, учні музичної школи №4, маріупольських загальноосвітніх шкіл №№ 8, 47, танцювальні коллективи грецького танцю Маріупольського товариства греків, школи №8 та зразковий чоловічий ансамбль грецького танцю «Зорба». Творчі номери підготували студенти МДУ під керівництвом викладачів-філологів із Греції Ефі Макрі та Аргіріса Нікаса.

Василиса ГРЕКОВА.