Нев’януча краса Тамариної пісні

1990 рік або близько того

Напевно, кожен грек колишнього СРСР пам’ятає ті буремні часи, пов’язані з розвалом Союзу і з появою свободи, п’янкої і  обнадійливої. Образ примарної демократії приніс право на національну самоідентифікацію і дав поштовх до створення національно-культурних товариств.

Символом першої хвилі відродження культури греків України став круїз «СРСР – Греція – Кіпр» на теплоході «Леонід Собінов». Серед іменитих його учасників (а це Олена Камбурова, Лакі Кесоглу, Ксенія Георгіаді, Олена Калесіді) була і солістка ансамблю «Елліни» Тамара Каци, яка підкорила всіх своїм чарівним голосом. Саме з того моменту розпочалася історія сходження до слави Тамари.

1997 рік

На зорі відродження еллінізму в Україні, своєрідної культурної революції, гімн «Емброс патріотес» Доната Патричі являв собою довгоочікуваний ідеал.

Сконцентрована в ньому національна ідея будила в свідомості кожного грека почуття патріотизму і гордості за своє грецьке коріння. Першою виконавицею гімну стала Тамара. На той час вона – лауреат крайових, республіканських, всесоюзних і міжнародних фестивалів народної творчості, що проходили в Україні, Росії, Греції та на Кіпрі. За її плечима виступи на сценах великих концертних залів, в тому числі і в античному театрі «Іродіо» в Греції і в київському Палаці «Україна».

І нам потрібен був саме такий виконавець, жінка з яскраво вираженою харизмою і національним колоритом, співачка з голосом, що змушував серця плакати і радіти. Тамара стала кумиром цілого покоління. Ми бачили, а скоріше, відчували потужну чарівність її творчості.

12 червня 1999 року

… Повідомлення по місцевому радіо про автомобільну катастрофу стало спалахом блискавки в свідомості. Безглузда смерть наступила по дорозі з Києва до Маріуполя в одному з населених пунктів Дніпропетровської області. Тамара поверталася зі звітного концерту творчих колективів Донецької області, що відбувся в київському Палаці «Україна», і поспішала до Маріуполя на репетицію. Збита водієм-лихачів, вона миттєво загинула. І стала Легендою …

Листопад 2000 року

У день народження Тамари, 11 листопада, відбувся Фестиваль пам’яті Тамари Каци, організований Федерацією грецьких товариств України за ініціативою Об’єднання грецької молоді України, який незабаром став Всеукраїнським.

Не люблю часто згадуване в пресі кліше «людина-легенда», «людина-епоха», але зараз розумію, що вони мають право на життя. Тамарина доля – бути символом минулого часу в часі теперішньому.

І у кожного з нас своя ностальгія по Тамарі …

В.Помазан.