«Подорож «грецькою» Харківщиною»

16 листопада 2019 року о 13-00 у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна (Центральна наукова бібліотека, 8-й поверх, Виставковий зал) відбудеться завершальний захід дев’ятнадцятого сезону Днів грецької культури в Харкові. Це буде презентація  збірника «Подорож «грецькою» Харківщиною», підготовленого громадською організацією «Харківське міське товариство греків« Геліос» до 30-річчя свого створення. Видання збірника здійснено за офіційної підтримки Харківської міської ради.

Питання про те, як і коли греки оселилися в Харкові і який слід вони залишили в історії міста і всього регіону, виникло вже в перші роки існування товариства. Піонером у вивченні цього питання стала Олена Андріївна Узбек, заступник голови товариства в 2001-2007 рр. Під її редакцією в 2003 році вийшла збірка історико-біографічних статей «Греки Харківщини», яка була, за словами авторів, «першою спробою, крізь призму часу і історії, досліджувати життя невеликої групи в поліетнічному регіоні Слобідської України і задуматися над єдністю долі народів нашої країни, їх нерозривними зв’язками».

У цьому прекрасному збірнику опубліковані статті про 20 представників грецького народу, життя і діяльність яких є яскравим прикладом «сыновьего служения исторической и приобретенной родинам».

З цього видання і почалися перші кроки харківської громади з вивчення свого минулого, а значить, і був закладений фундамент великої праці в майбутньому.

Новий істотний поштовх у проведенні дослідницької роботи дала підготовка перших томів книги «Життєпис заслужених греків України (інформаційно-довідковий матеріал) 1778-2008 рр.», упорядником і редактором якої став відповідальний секретар Федерації грецьких товариств України Микола Сергійович Коссе.

Йшли роки. В рядах товариства з’явилися нові цікаві особистості, гідні того, щоб майбутні покоління знали їх, пам’ятали про них і ними захоплювалися. Так народилася ідея створення буклету «Подорож «грецькою» Харківщиною». Метою цього видання є бажання показати, що грецька громада Харкова розвивається, а товариство, як раніше, твердо стоїть на задачах збереження елліністичних ідеалів у регіоні. Тут зібрано і лаконічно викладено весь наявний на сьогоднішній день матеріал про представників грецької національності, в тому числі і про наших сучасників, які зробили свій внесок в історію, науку, культуру, мистецтво нашого краю, про пам’ятні місця, пов’язані з ними, про «грецькі »мотиви в архітектурі Харкова.

Вперше нами зроблена спроба розробити два туристичні маршрути по найбільш значущим і цікавим місцям, пов’язаним з греками і Грецією. Перший – по місту Харкову, другий – по Харківській області: село Кручик Богодухівського району і Краснокутський дендропарк, де колись жили представники славного роду Каразіних.

Щиро дякуємо авторам збірок «Греки Харківщини» і «Життєпис заслужених греків України», оскільки їх матеріали стали неоціненною підмогою в підготовці даного збірника, ставши основою багатьох представлених статей.
Висловлюємо глибоку вдячність працівникам Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, спеціалізованої музично-театральної бібліотеки імені К.С. Станіславського за співпрацю в роботі над виданням буклету.

Сподіваємося, що учасники презентації, зробивши з нами подорож «грецькою» Харківщиною, дізнаються для себе багато цікавого, по-новому подивляться на давно знайомі куточки улюбленого міста і згадають добрим словом своїх земляків, греків за національністю, які стали гідними синами і дочками українського народу .

  Додаткова інформація за телефонами: 066-735-83-45, 097-429-61-70, 050-506-94-72.