Голова ФГТУ Олександра Проценко-Пічаджи у Верховній Раді України обговорила питання реалізації етнонаціональної політики України

Сьогодні у Верховній Раді України в рамках Тижня прав людини в парламенті відбувся широкоформатний діалог та обмін думками.

Експертна дискусія на тему: «Перспективи правового регулювання та реалізації етнонаціональної політики» відбулась за підтримки Моніторингової Місії ООН з прав людини в Україні, Офісу Ради Європи в Україні, Норвезької ради у справах біженців, чеської неурядової гуманітарної організації «Людина в біді». Відкриваючи захід, Голова Комітету Дмитро Лубінець зазначив, що на даний момент не існує продуманої послідовної політики стосовно захисту прав національних меншин та етнонаціональної політики загалом. «Єдиний орган, який на даний час займається проблематикою національних меншин це наш профільний комітет. На жаль, єдиний департамент, який існував на базі Мінкультури – в стадії ліквідації. Голову Державної служби з етнополітики та свободи совісті досі не обрано. Через відсутність державного органу відсутній постійний прямий діалог з представниками національних меншин», – зауважив Дмитро Лубінець.

«Тому Комітет, на першому ж своєму засіданні, підняв питання щодо необхідності вдосконалення інституційного забезпечення формування та реалізації державної етнонаціональної політики та звернувся до Кабінету Міністрів України щодо необхідності відновлення посади Урядового уповноваженого з питань етнонаціональної політики з обов’язковим належним організаційно-кадровим та фінансово-ресурсним забезпеченням зазначеної інституції для повноцінного здійснення покладених на неї повноважень». Також Голова Комітету зазначив, що відповідно до частини третьої статті 2 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року, який набрав чинності 16 липня 2019 року, порядок застосування кримськотатарської мови та інших мов корінних народів, національних меншин України у відповідних сферах суспільного життя визначається законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України з урахуванням особливостей, визначених Законом. «В розділі «Прикінцеві та перехідні положення» мовного Закону вказано, що Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України. Але цього закону досі не існує» – підкреслив Дмитро Лубінець.

Експерти обговорили ключові виклики та проблемні питання реалізації державної етнонаціональної політики, зокрема її належного законодавчого та інституційного забезпечення.

Також відбулось обговорення поточної ситуації із реалізацією прав національних меншин в Україні, забезпечення прав корінних народів, захисту мовних прав національних меншин, перспективи розвитку етнонаціональної політики. У дискусії взяли участь: Голова Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець, народні депутати України Рустем Умєров, Ахтем Чийгоз, керівниця проекту Офісу Ради Європи «Захист національних меншин, включаючи ромів та мови меншин в Україні» Земфіра Кондур, заступниця Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева, Голова відділу правового аналізу Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Франческо Рінді, представники органів державної влади, міжнародних, громадських організацій, експерти, науковці, ЗМІ.