Репресивний грудень… І на півстоліття народ онімів!

11 грудня 1937 року директивою НКВД №50215 була розпочата «грецька операція». Але перший удар на собі греки України відчули ще раніше.

13 листопада 1937 року Маріупольський міськпартком, розглянувши на засіданні питання «Про стан газети «Колективістис», знайшов її роботу, як і діяльність самого видавництва, згубною.

9 грудня 1937 року парторгани закрили газету, а через декілька днів заарештовують її співробітників.

Починаються арешти серед адміністрації, акторів, режисерів Маріупольського грецького робітничо-колгоспного театру.

Заарештований у Маріуполі 19 грудня талановитий актор Савва Янгічер звинувачувався в «подготовке путей сообщения и насильственного отторжения» Приазовья от Советского Союза».

В ніч з 23 на 24 грудня 1937 року був заарештований основоположник грецької літератури України Георгій Костоправ.

Ті паростки, що швидко зійшли на українській землі в радянські часи 20-х р.- початку 30-х р. були так само швидко обірвані і знищені. Почався один із найстрашніших періодів у житті українських греків, який вже декілька десятиліть вслід за англійським істориком Робертом Конквестом вчені називають «Великим терором».

Репресивна машина працювали без відпочинку. Наймасовішого удару зазнала система шкільної освіти.

Свідок тих подій С.К.Темір згадував:
«Помню, як у грудні 1937 року у селі Македонівка ми, студенти педагогічного технікуму, проходили останню педагогічну практику. Нас там застав страшний період репресій…

За одну ніч заарештували чоловік 15 із цього села, в тому числі й нашого вчителя. Наступного дня нас терміново викликали до Маріуполя. Там нам стало відомо, що репресовані й інші вчителі.

Були розгромлені редакція газети «Колективістис», грецька типографія, закрито грецький театр, грецький педтехнікум. У всіх грецьких населених пунктах відмінили викладання грецькою мовою й ввели викладання російською.

Це були найгірші роки нашої історії. Адже грекам довелося лише десять років вивчати рідну мову…

Тепер ми знаємо, що було потім. Декілька поколінь греків взагалі не знали своєї рідної мови».

Як пише у своїй книзі «Важке повернення до себе» П.І.Мазур: «І «чорні ворони» підвозили до будинку №80 по проспекту Республіки у Маріуполі все нові й нові жертви, серед яких було багато викладачів…

І на півстоліття народ онімів!».

В.Помазан.