Новорічні традиції в Греції

Після Різдва, яке в Греції відзначають 25 грудня, греки, особливо діти, з нетерпінням чекають настання Нового Року.

Новий Рік в Греції це не тільки світське свято, але і релігійне свято. Побожні греки відзначають 1 січня день пам’яті Святого Василя Великого. Святий Василій (Агіос Василіс), для греків є подобою Санта-Клауса. Насправді ж святитель Василій Великий був реальною людиною, що жив у IV столітті нашої ери в місті Кесарії Каппадокійської. Все своє життя він проповідував справжнє християнське вчення, і здобув славу захисника Православної віри. Крім того, чудотворець Василь силою молитви зціляв людей і приводив до покаяння запеклих грішників, звертав невіруючих і дбав про бідняків, немічних і сиріт.

ТРАДИЦІЯ НОВОГО РОКУ

Дата 1 січня для греків в старі часи не вважалася початком нового року. У кожному регіоні античної Еллади новоліття наступало в різний час, але частіше за все доводилося на літо або початок осені. Традиція відзначати Новий Рік саме 1 січня була привнесена в Грецію римлянами в I столітті нашої ери. Надалі, християнська церква приурочила свято до Дня Святого Василя. Це було зроблено для того, що б витравити з пам’яті людей звичаї грудневих римських сатурналий, які представляли собою бенкети, які часто перетворювалися в оргії.

На День Святого Василя в Греції прийнято дарувати подарунки. В основному їх отримують діти. Дітвора в переддень Нового Року виставляє на чільне місце в будинку (а іноді і зовсім за двері) свої черевички, куди турботливі батьки від імені святителя кладуть подаруночки, або конверти з грошима.

ВАСИЛОПІТА

Ще одним новорічним звичаєм, пов’язаним з ім’ям Василиса, є випікання здобного хліба під назвою «василопіта». Ці короваї в кожному районі Греції готують по-своєму. Так, на півночі в нього додають кунжут або гарбузову начинку, на Лесбосі – особливий сир «мізіфра», а на Іпірі традиційна вассілопіта – це м’ясний або сирний пиріг. Іноді роблять маленькі пампушки з маком, які мають на поверхні малюнок у вигляді двоголового орла. Не дивлячись на різноманітність форм і смаків новорічних хлібців, одна деталь залишається незмінною – в тісто при вимішування ховають золоту або срібну монетку «на щастя», яка потім дістається найщасливішому члену сім’ї.

Поїдання василопіти – це теж особливий ритуал. У передноворічну ніч трапеза починається саме з хліба, який розрізає глава родини. Перший шматок не для їжі – він віддається Святому Василю, другий – дому, третій – старійшині, а далі по значущості і віком роздається іншим домочадцям. Зрозуміло, що у великій родині василопіта випікається величезних розмірів. Шкода, тільки, що монетка закладається всього лише одна! До речі, такі пироги з грошиками в святкові дні можна знайти в будь-якій булочній і навіть супермаркеті, але домашня випічка, безперечно, смачніше.

СВЯТИЙ ВАСИЛЬ

До наступної традиції Святий Василій теж має відношення. Вважається, що 1 січня небесний покровитель освячує всю прісну воду, тому греки проводять ритуал «Пожвавлення води» – з усієї тари і глечиків виливають «стару» воду, замінюючи її новою, свіжою «Водою Святого Василиса».

Взагалі в Греції існує маса звичаїв, так чи інакше пов’язаних з продуктами харчування. Зокрема, в Аргостолі прийнято на Новий Рік розбивати об стіну будинку плід граната – зерна, які розлетілися на всі боки, віщують достаток і благополуччя. Вже повсюдно, головною новорічною приправою є базилік, його навіть називають травою Святого Василя. Греки впевнені, що ця рослина має цілющі властивості і захищає будинок і його мешканців від святочної нечисті. Базилік не тільки додають в їжу, але і, змішуючи з водою, кроплять кути житла.

Якщо вже мова зайшла про їжу, то потрібно згадати, хоча б побіжно, і про традиційні новорічні страви. Практично на кожному грецькому столі в свято можна побачити страви зі свинини. Це не тільки запечене або смажене м’ясо з гарніром з рису, а й смачний холодець «ялиця», смажені ковбаси, а також голубці «лаханодолмадес» і засоленная, підкопчена свинина. Соління, сири, різні свіжі овочі – асортимент закусок широкий як ніколи. Солодощі, такі як, «діплес», «меламакарони» і «кураб’єдес» радують не тільки дітей, а й дорослих.

ЗВИЧАЇ У ГРЕЦЬКИХ СЕЛАХ У НОВОРІЧНУ НІЧ

Дітлахи в Новорічну ніч продовжують заробляти гроші різдвяними «каландас». Ватага дітвори обходить всі сусідні будинки, а також офіси та магазини. Раніше звичай колядувати був поширений тільки серед сільських жителів, тепер вже веселу традицію переймають і мешканці міст. Винагорода маленькі ряджені отримують цілком пристойну, вважається вкрай неввічливим не подякувати дітям. Малюки намагаються на всю – співають різдвяні і новорічні пісні, б’ють в маленькі металеві трикутники і стукають в барабани.

У деяких регіонах Греції збереглися стародавні новорічні звичаї. Наприклад, на острові Аморгос вранці нового року господар будинку першим виходить на вулицю, а потім відразу ж повертається, і робить два кроки вглиб будинку і каже: «Заходьте, добро і щастя». Цей «ритуал» повторюється три рази. В інших районах прийнято «пригощати» поліно вином і маслом, перед тим як спалити його в печі. Цей обряд теж проводиться з метою залучення багатства і благополуччя в сім’ю.

У грецьких селах гості в новорічну ніч приносять господарям в подарунок … замшілий камінь. Його, звичайно, не вручають в руки, а кидають під двері. Якщо принесений великий кругляк, то примовляють: «Нехай гаманець глави сім’ї буде таким же важким, як цей камінь». А якщо кинутий маленький камінчик, то вимовляють іншу фразу: «Нехай більмо на оці буде таким же маленьким, як цей камінь». Правда, перший варіант приказок зустрічається частіше. Ще гості обмінюються «фотіками», які являють собою палки з нанизаними на них плодами (інжиром, яблуками), прикрашені льодяниками і свічкою нагорі.

Існує ще безліч грецьких новорічних ритуалів і обрядів. Напевно, в кожному селищі, в будь-маленькому селі знайдуться свої, неповторні й цікаві звичаї.

У МІСТАХ

У великих містах частину традицій, на жаль, безповоротно втрачено. Жителі мегаполісів зустрічають Новий рік весело, але стандартно, по-європейськи. Однак і селяни, і городяни єдині в одному – Новий рік є сімейним святом, яке часто проводять в рідній домівці. Іноді натовп родичів збирається в тавернах, яких в Греції безліч.

Частина греків вважає за краще виїжджати на новорічні вихідні в заміські будинки, влаштовуючи пікніки на галявині з барбекю або грилем. Молоді, звичайно, більше до смаку збіговиська на центральних площах, де звучить сучасна музика, працюють атракціони, а небо опромінюють вогні феєрверку.

На центральних площах і вулицях виступають популярні артисти. Всі бари, клуби, ресторани в цей вечір переповнені, і немає надії, знайти містечко в якому-небудь з них після півночі. Ближче до півночі всі висипають на вулиці, з хвилюванням очікують настання Нового Року (Протохронья) і феєрверків.

Як і в будь-якій країні, в Греції на Новий рік покладають надії на удачу, процвітання, здійснення мрій. Але на додаток до цього азартні греки грають в карти, нарди, в кафе, клубах по всій країні в переддень Нового Року. Від виграшу або програшу і буде залежати успіх в наступному році. Ставки в цей день невисокі, щоб не надто засмучувати тих, хто програв.