Святкування Нового року на Ай Василя у Надазов’ї (ФОТО, ВІДЕО)

Традиційний Новий рік – «Ай-Василь», або Каланда у греків Надазов’я святкується у кожному селі та у кожній родині з 13 на 14 січня. Це свято є невід’ємною частиною повсякденного життя греків. Схема свята Ай-Василя є приблизно однаковою, але існують й деякі особливості та відмінності у кожному селі.

 

Протягом тривалого часу свято та його святкування дещо змінювалось та трансформувалося, але за цей час не втратило своєї актуальності.

Свята календарного циклу приазовських греків, як і всіх православних народів, пов’язані із церквою. Ай-Василь у селах маріупольських греків має свої етнічні особливості і святкується як день пам’яті святого Василя Кесарійського. Свята, присвячені святому Василю, розповсюджені у багатьох народах Південно-Східної Європи – греків, болгар, йому надавалися функції заступника майбутнього врожаю та домашніх тварин.

Починають святкувати 13 січня. Напередодні господині печуть та готують «халачича ки халача», пиріг «Ай-Василь» з копійкою і «шумуша» (інші назви: турта, кубете, шмуш) – листковий пиріг з начинкою з м’яса і тертого гарбуза або рису, або ж з рису і гарбуза.

Люди похилого віку називають свято «Ай-Василь» шумуши т’ мера» – день листкового пирога.

Перед заходом сонця хлопчики чи чоловіки, як правило, трійками, починали ходити від будинку до будинку з маленьким дерев’яним плужком…

Колядники – етнічні надазовські греки: Василь Папазов (керівник, спів), Анатолій Полторацький (Дід мороз, даре, спів), Богдан Самко (баян, спів) і Коля Качекан на кларнеті. 

Фото: Лев САНДАЛОВ.