Український інститут національної пам’яті підтримав ініціативу ФГТУ щодо встановлення 15 грудня офіційним Днем пам’яті жертв Грецької операції НКВС на території Донецької області

Щороку 15 грудня, у День пам’яті жертв «Грецької операції НКВС», українські греки вшановують пам’ять репресованих радянськими каральними органами впродовж 1937-1938-го років. Через масштаб репресій цей період в історії отримав назву «Великий терор».

Грецька спільнота в Україні опиралася на потужну культурну традицію й разом з іншими розвиненими національними спільнотами ставала на заваді побудові суспільства «радянських людей». 12 грудня 1937-го вийшла директива №50215 НКВС, яка дала поштовх «Грецькій операції». Арешти пройшли в усіх місцях компактного проживання греків, зокрема в Криму, Одеській та Донецькій області, Харкові та Києві. За оцінками істориків, в ході операції були заарештовані від 7600 до 9400 осіб, здебільшого чоловіки. Більшість заарештованих невдовзі була розстріляна, решта – отримали 10 років ГУЛАГу.

В результаті операції була ліквідована еліта української грецької меншини. Були закриті Маріупольський грецький театр, Маріупольський грецький педагогічний технікум, грецькі національні школи, грецька газета і журнал, видавництво і типографія. Удару було завдано по цілісному національному організму, невід’ємній складовій української історії та культури. Під час сталінського терору, в ході так званої «Грецької операції НКВС» всі досягнення та надбання української еллінізації, як і всіх інших національно-культурних перетворень в республіці, було знищено. Страшну ціну за недовгий розвиток національної культури і національної свідомості заплатили греки Маріупольщини та Донеччини. До п’яти тисяч безневинних селян і містян, інтелектуалів і неписьменних, старих і молодих, громадян СРСР і зарубіжжя — їх усіх було оголошено ворогами народу та знищено. В одному тільки грецькому селі Стила, що сьогодні опинилося на окупованій українській землі, на весну 1938 р. не залишилося жодного чоловіка старшого за вісімнадцять і молодшого за шістдесят років… Сьогодні, на жаль, відбуваються спроби переосмислити історію, на пострадянському просторі все частіше лунають голоси на захист Сталіна і його режиму. Відродження культу Сталіна, стало частиною ідеології путінізму, оскільки ідея «ефективного менеджера», який переступає через закон, кров і життя заради великої мети, це ідея повного виправдання агресивної політики Росії щодо Криму та війни на Сході України. Саме тому вважаємо, що зараз особливого значення набуває необхідність утвердження історичної правди про одну з найтрагічніших сторінок історії грецького народу України – «Грецької операції НКВС», яка стала частиною Великого терору, запровадженого Сталіним.

Федерація грецьких товариств України щороку проводить тематичні заходи (круглі столи, науково-практичні конференції, вечори пам’яті тощо), метою яких є вшанування історичної пам’яті жертв «Грецької операції НКВС». З ініціативи нашої Федерації у 2005 році видано «Книгу пам’яті греків України», у якій на основі комплексу документів Державного архіву СБУ проведено повномасштабне дослідження репресій 1937-1938 рр проти грецького населення України. Але без державної підтримки ми не можемо зробити дані заходи масштабними.

Саме тому ми виступили із пропозицією про встановлення 15 грудня офіційним Днем пам’яті жертв Грецької операції НКВС на території Донецької області, яка є місцем компактного проживання греків. Майже у кожній грецькій родині зберігають пам’ять про тих, хто був необґрунтовано звинувачений у злочинах, позбавлений рідної домівки і висланий на чужину, відправлений у виправно-трудові табори, був знищений каральною системою. Нашу ініціативу підтримав Український інститут національної пам’яті.

Адже сьогодні особливо важливо ще раз згадати про наслідки та історичні уроки «Грецької операції». Це має величезне значення і для зміцнення моральних засад суспільства, і для виховання молодого покоління в дусі розуміння цінностей свободи та розуміння того, що несе людству будь-яка тоталітарна система.

Ніхто не заперечуватиме, що лише спільними зусиллями усіх зацікавлених закладів, керівництва області, наукової спільноти, громадських організацій можна досягти успіху у цій такій важливій ділянці роботи. Тож давайте працювати разом, об’єднувати наші сили. І, таким чином, сприяти розповсюдженню правди про сталінізм, про мільйони співгромадян, які стали жертвами політичних репресій та постраждали від тоталітарних режимів. Бо як казав відомий давньогрецький драматург Есхіл: «Якщо сила з’єднується зі справедливістю, то що може бути сильніше цього союзу?»

Вікторія ПОМАЗАН.