Митрополит Ігнатій: афонський монах, який заснував Маріуполь

Українська Православна Церква 16 лютого вшановує пам’ять святого Ігнатія Маріупольського, який подвизався на Святій Горі Афон. Святитель народився в Греції, але саме з його ім’ям пов’язано заснування Маріуполя.

Святитель народився в Греції, але саме з його ім’ям пов’язане заснування сучасного Маріуполя.

1. Святитель Ігнатій Маріупольський (Гозадіні) народився в 1715 році в Греції на острові Фермія.

2. Виховувався на Афоні, де чернечий подвиг ніс один з його близьких родичів.

3. Прийняв чернецтво з ім’ям Ігнатій, а через деякий час його поставили архієпископом.

4. Був призначений Константинопольським патріархом на посаду члена Патріаршого синкліту.

5. З 1769 року обіймає Готфського-Кефайскую кафедру в Тавриді в сані митрополита.

6. Оселився в скиту біля грецького селища Маріанополь, неподалік від Бахчисарая, де була резиденція кримських ханів.

7. У квітні 1778 року закликав християн Криму піти з півострова, коли побачив загрозу знищення православних турецькою владою.

8. У червні 1778 року з Бахчисарайською іконою Божої Матері, залишивши свої домівки, християни почали свій дворічний вихід з Криму. Військової стороною справи керував Олександр Суворов, а духовно-адміністративною – митрополит Ігнатій.

9. Молитви митрополита Ігнатія допомагали біженцям долати труднощі і хвороби. Під час епідемії він молився священномученику Харлампію, який з’явився йому у видінні.

10. У серпні 1780 митрополит разом з трьома тисячами переселенців прибули до місця, де згодом був заснований Маріуполь. Святий Ігнатій є засновником цього міста. Він сам вибирав місця для поселення переселенців на нових землях.

11. За віддане піклування про свою паству імператриця Катерина II нагородила святителя високою нагородою – діамантовою панагією.

12. Помер святий 16 лютого 1786 року (за новим стилем) після двотижневої хвороби.

13. Був похований в соборі святого Харалампія в Маріуполі за східним звичаєм: в склепі було поставлено крісло, в якому митрополита розмістили сидячи.

14. У 1936 році Свято-Харлампіївський собор був зруйнований, а труну святителя розкрито. Тоді ж виявилося, що мощі його нетлінні. У 1992 році гробничка зі святинею була передана в Маріупольський Ніколо-Преображенський портовий храм.

15. Священний Синод Української Православної Церкви 11 червня 1997 року зарахував святителя Ігнатія до лику місцевошанованих святих.

16. У Миколаївському кафедральному соборі міста Маріуполя 15 листопада 1998 Митрополит Володимир (Сабодан) очолив чин прославлення святителя Ігнатія Маріупольського, митрополита Готфського і Кефайского.

17. У жовтні 2016 року делегація УПЦ доставила в кафедральний собор на малу батьківщину святого – острів Кіфнос (Греція) частку мощей та ікону святителя Ігнатія (Гозадіні), митрополита Маріупольського.

18. 2016 рік на острові Кіфнос був оголошений роком святителя Ігнатія з нагоди 165-річчя від дня його смерті.

19. Митрополита Ігнатія називають другим Мойсеєм. Цей образ старозавітного праведника дуже точно характеризує велич, красу і суть служіння Маріупольського архієрея.