Комісія з реабілітації звернулась до парламенту щодо вшанування пам’яті жертв Грецької операції НКВС

10 березня в Краматорську відбулось засідання регіональної комісії з реабілітації у Донецькій області.
Комісія підтримала звернення ГО «Федерація грецьких товариств України» щодо встановлення дня пам’яті жертв Грецької операції НКВС і звернулась до профільного комітету Верховної Ради України для врегулювання цього питання на законодавчому рівні. Також комісія делегувала функції консультанта з питань взаємодії з греками Надазов’я представниці цієї громадської організації Вікторії Помазан.
«Грецька операція НКВС забрала життя тисяч греків на Донеччині та в інших регіонах України. На минулому засіданні ми визнали реабілітованим репресованого грека. Ми маємо дбати про те, щоб про цю трагічну історію знали і пам’ятали. На жаль, навіть на Донеччині багато людей не чули про етнічну чистку греків у 1937-1938 роках. Донецька ОДА в межах своїх повноважень рекомендувала місцевим радам організувати пам’ятні заходи. А Верховна Рада має більше повноважень, щоб гідно вшанувати пам’ять про цих людей і реалізувати пропозицію Федерації грецьких товариств України щодо встановлення 15 грудня пам’ятним днем. А щоб механізм реабілітації жертв політичних репресій був більш доступний для греків Донеччини, комісія визначила представника на громадських засадах. Вікторія Помазан має авторитет серед греків Донеччини і зможе допомогти їм заповнити і подати заяви до регіональної комісії з реабілітації» – пояснив логіку таких рішень голова комісії Павло Островський.
На засіданні комісія підтримала визнання потерпілим від репресій мешканця Краматорська, батька якого було засуджено за переховування зятя, учасника УПА.
Також комісія звернулась до Краматорської міської ради щодо видачі посвідчення мешканці Краматорська, яку було реабілітовано на території Росії. Відповідно до законодавства України про реабілітацію передбачено, що довідки або посвідчення про реабілітацію, видані у державах – республіках колишнього Союзу РСР або державними органами Союзу РСР, є чинними на території України.
Комісія вирішила відкласти розгляд заяв про реабілітацію, які базуються на документах з зарубіжних архівів та органів влади, до отримання роз’яснень від Українського інституту національної пам’яті щодо порядку розгляду таких заяв. Також на засіданні комісія сформувала робочу групу для опрацювання документів від заявників та затвердила регламент комісії.
Комісія вдячна Донецькому обласному краєзнавчому музею за гостинність та музейну залу для зборів. Наступне засідання комісії планується через два місяці.