Звернення президента Греції з нагоди річниці Дня Незалежності

Звернення

президента Грецької Республіки пані Катерини Сакелларопулу

до греків зарубіжжя з нагоди святкування

національного Дня Незалежності 25 березня

 Дорогі мої співвітчизники, греки та гречанки зарубіжжя!

Вперше на посаді президента, з великою радістю я звертаюся сьогодні до вас з нагоди нашого національного свята. 25 березня 1821 року греки повстали проти Османського поневолення з метою повернути собі дорогоцінну свободу і побудувати сучасну, вільну і демократичну державу за прикладом американської та французької революції.

У боротьбі 1821 року внесок греків діаспори був визначальним, оскільки основні духовні, політичні, економічні та багаточисельні центри еллінізму знаходились за межами територій першої грецької держави. В Одесі було засновано Товариство «Філікі етерія» (Φιλική Εταιρεία), на території сучасної Молдови почалася боротьба за свободу. Багато греків зарубіжжя брали участь та стали жертвами боротьби, а грецькі спільноти у Відні, Парижі, Бухаресті, Яссі, Будапешті, Трієсті, Венеції та інших місцях духовно і матеріально сприяли революції.

Однак роль греків діаспори не зменшилася і з набуттям нашої незалежності. З першого подиху свободи усі сили світового еллінізму були спрямовані та покладені до нової грецької держави. Не випадковим є той факт, що більшість великих національних благодійників походять з-за кордону, так само як і інші видатні особистості, які відіграли ключову роль у суспільному житті Греції, були греками діаспори. Я впевнена, що сьогодні ви, гідні послідовники греків того часу, й надалі будете стояти на боці Греції, як і ми, жителі Греції, завжди будемо стояти на боці світового еллінізму.

Ця потреба стає більш нагальною зараз, коли наша країна стикається з суворими викликами в умовах нестійкого міжнародного середовища. Нам усім потрібно діяти рішуче для того, щоб протистояти агресії сусідніх держав, які маніпулюють зневіреними людьми як інструментом підриву нашого національного суверенітету, ігноруючи людські страждання та міжнародне право. У цей важкий час ми повинні водночас захищати цінності еллінізму, такі як свобода, демократія, рівність та людські права.

На основі цих цінностей, сповнені натхненням та об’єдані творчими ідеями, ми рухатимемося до квітучого майбутнього, яке чекає на нас. Майбутнє, натхнене європейським баченням, пов’язане з новими ідеями патріотизму, які не суперечать  космополітизму, а є його передумовою. Цей патріотизм мав на увазі Йоргос Сеферіс, коли говорив з греками Єгипту, історичною частиною світового еллінізму, про генерала Макріяніса, приводячи «мить, коли ми придивляємося, обмірковуємо, намагаємося визначити долю еллінізму серед буревію крутих поворотів світової історії», і нагадав слова генерала: «ця доля – батьківщина для нас усіх, і розумних, і нерозумних, і бідних, і багатих, і політиків, і воєнних, і великих і незначних людей».

Мої дорогі співвітчизники!

Ми живемо у тяжку добу, коли кожен день несе важкий тягар світового розповсюдження пандемії коронавірусу, трагічної медичної кризи, і вимагає спокійного і суворого дотримання необхідних заходів. Цього року скасовані паради та заходи з нагоди Дня Незалежності. Але будь-який грек, де б він не був, обов’язково відчує національну гордість і відзначить цей  день не колективно, а у своєму серці і в душі.

Цього року нашим національним обов’язком є прояв колективної свідомості та індивідуальної відповідальності. Я бажаю і сподіваюся, що боротьба, яка торкнулася не тільки еллінізму, але й людства в цілому, за підтримки міжнародного наукового співтовариства незабаром буде виграна. І наступного року ми будемо святкувати 200 років Революції 1821 року яскраво й радісно.