Греки Маріуполя вітають ФГТУ із 25-річним ювілеєм!

ФГТУ – вже чверть століття! Ніби вчора…

Як летить час! Федерації грецьких товариств України виповнилося вже 25 років!

Чверть століття – вік молодої людини, у якої ще все життя попереду. А для громадської організації – це важливий рубіж, своєрідний тест на життєздатність і потрібність для оточуючих.

Для тих, хто добре пам’ятає моменти, пов’язані зі створенням Федерації, це було наче вчора. 1995 рік … Ще недавно був Радянський Союз, а ось уже незалежна Україна. Зміна життєвого устрою і суспільного світогляду. Грецький рух на підйомі, в містах і селах виникають нові грецькі товариства та об’єднання.

Багатообіцяючі перспективи розвитку національної культури і самосвідомості вимагають нових форм і більш високого рівня організаційної роботи. А Союз греків України на той час вже ніякої активної діяльності не проводив . Так виникла ідея створення Федерації, навколо якої об’єдналися лідери міських і сільських грецьких товариств. І Федерація була створена на організаційному з’їзді, який пройшов в Маріуполі в будівлі майбутнього Маріупольського державного університету 8-9 квітня 1995 р.

Федерація народжувалася в гострому протистоянні двох сегментів національного руху: Федерації і Союзу греків України. Злиття нового об’єднання грецьких товариств і Союзу в одну загальнонаціональну організацію здавалося логічним рішенням. На ділі ж воно виявилося неможливим через непримиренність поглядів, позицій і пріоритетів лідерів Союзу і організаторів ФГТУ (О. Проценко-Пічаджи, К.Балабанова, С. Хараджи, В. Коноп-Ляшко, В. Харабета, А. Балджи, Д.Патрічі, І. Сепіанова, Ф.Стамбулжи, С.Парпула та інших), навколо яких об’єднувалися молоді грецькі товариства. Це протистояння завершилося тим, що кожна з організацій – і Союз, і Федерація, – пішли своїм шляхом, справедливо вважаючи, що їх розсудить життя …

І ось життя підводить певні підсумки. Історія ФГТУ – це історія 25-річного зразкового служіння громадської організації своєму етносу. Служіння і в роки національного, і економічного підйому, і в роки кризи, і в роки війни, яка прийшла в наш будинок.

Служіння, за яким стоїть повсякденна турбота керівництва Федерації, її співробітників про збереження і примноження культурної спадщини українських греків, про їх здоров’я і соціальну захищеність. Безкорисливе служіння, яке є нетиповим для країни, охопленою тотальною корупцією. Уже й важко порахувати, скільки амбітних планів ФГТУ стали конкретними проєктами, які працюють і приносять користь простим грекам, і не тільки, по всій Україні.

Про людей, на яких трималася Федерація всі ці роки, в першу чергу, про її лідера Олександру Іванівну Проценко-Пічаджи, сказано вже дуже багато хорошого, але вони заслуговують на те, щоб їх 25-річний життєвий подвиг був увічнений в окремій книзі, яка, сподіваємося, дочекається свого автора.

І всі ці роки наріжним каменем ФГТУ було Маріупольське товариство греків, яке разом з Донецьким товариством греків не тільки виступило її співзасновником, а й своєю реальною роботою всі 25 років робило реальний внесок в діяльність Федерації.

На жаль, багатьох, хто створював Федерацію, вже немає в живих, але їм на зміну приходять нові патріоти грецького етносу, які високо тримають планку Федерації. З ними ФГТУ вступає в нову чверть століття своєї історії, яка, сподіваємося, буде успішною.

Вітаємо Федерацію грецьких товариств України з ювілеєм і бажаємо її кораблю щасливого плавання в бурхливих водах сучасної історії!

Рада Маріупольського товариства греків.