ФГТУ – 25 років! Грецька освіта в Україні: МАРІУПОЛЬ

Як мало часу пройшло, але як багато зроблено для того, щоб греки України поряд зі своїми рідними мовами: румейською, урумською та понтійською вивчали новогрецьку мову – мову нашої праісторичної Батьківщини.

Для кожного народу питання вивчення рідної мови – це питання збереження ідентичності, самобутності, традицій, культури, обрядів, звичаїв тощо. Саме тому, з початком демократичних перетворень в Україні, пріоритетним напрямком в роботі активістів грецької національного руху, що об’єднувалися в кінці 80-х на початку 90-х рр. в товариства, стала організація на місцях вивчення новогрецької мови – мови, яка визнана на європейському рівні та є мовою спілкування між греками усього світу.

Ми пропонуємо в хронологічній послідовності згадати разом з нами, як все починалося.

Маріуполь

( У представленому матеріалі освітлені етапи становлення сучасної грецької освіти в Україні в період з 1989-1995 рр.)

25 січня 1989 року в Маріуполі було створено «Товариство грецької мови і культури» (стара назва Маріупольського товариства греків (МТГ)). Вже через місяць за ініціативи голови товариства Олександра Ашли при Металургійному інституті (зараз Приазовський державний університет) почали працювати курси новогрецької мови, які вела Євгенія Ніколаєва, що самостійно її вивчила.

Охочих відвідувати курси було багато. Підручників не вистачало, робили ксерокопії з існуючого тоді в єдиному екземплярі «Практичного курсу новогрецької мови» (автор: Марина Львівна Ритова).

У квітні цього ж року була проведена регіональна конференція з проблем викладання новогрецької мови під керівництвом Катерини Журавльової за участю Інституту підвищення кваліфікації (м. Донецьк). Поступово і в школах Маріуполя організовується факультативне вивчення новогрецької мови.

А у вересні 1990 року в маріупольській школі №66 був організований перший в Україні клас, де 12 дітей вивчали новогрецьку мову як другу іноземну під керівництвом першої вчительки Надії Чапні, яка на той час самостійно вивчила новогрецьку і пройшла курси підвищення кваліфікації в Тбіліському університеті (травень 1989 р.) і в Московському педагогічному інституті ім. Крупської (грудень 1989 – червень 1990 р.).

Перший в Україні клас з вивченням новогрецької, як ІІ іноземної, у Маріупольській школі № 66, вчитель Надія Чапні (1990 р.)

Щоб забезпечити школи, кількість яких з кожним роком збільшувалася, фаховими спеціалістами, Товариство звертається до Міністерства освіти УРСР з проханням виділити квоту для навчання своїх випускників – кандидатів з Приазов’я у вишах Грузії та Москви, де була на той час спеціальність або спецгрупа «Новогрецька мова». Але все безрезультатно.

Курси з новогрецької мови у Маріупольському Металургійному інституті (1989 р.)

Проблема з відсутністю спеціалістів з новогрецької мови почалась вирішуватися тоді, коли за ініціативою Олександра Ашли  у вересні 1990 року до Маріуполя з’їхалися учасники Всесоюзної наукової конференції з проблем давньогрецької філософії «Аристотелівські читання», в роботі якої взяв участь професор Афінського і Яннінського університетів Василіс Кіркос. Саме за його допомогою було вирішено питання про стажування вчителів-самоучок  в Яннінському університеті (ректор Дімітріс Гларос).

Курси з новогрецької мови у Маріупольському Металургійному інституті (1989 р.)

У жовтні 1991 року перша група з України в кількості шести осіб (Чапні Надія, Сагірова Людмила, Ірина Інатова, Афіна Хаджинова, Валерій Зібердик, Алла Іваноглу) виїхала до Греції на 10-ти місячне навчання. Так Маріуполь знайшов перших справжніх вчителів новогрецької мови. Пізніше до перших ластівок долучилися Майя Татарінова, Олена Чеблатова та Тетяна Бурлаченко.

Перша група вчителів із України, які отримали диплом Янніського університету після стажування (1992 р.)

У січні 1991 року за ініціативи Товариства за сприянням  Міністерства освіти УРСР у Маріуполі був поведений перший семінар для учителів за участю викладача новогрецької мови Московського університету Марини Ритової.

У вересні 1991 року в Маріуполі починає працювати гуманітарний коледж Донецького національного університету. Завдяки грецькому товариству і особисто старанням Валентини Коноп-Ляшко, яка завідувала у ньому секцією грецької мови, та за підтримки Ніни Кісельової (міський комітет комуністичної партії) у зазначеному освітньому закладі на кожній спеціальності, а їх було чотири, було відкрито другу спеціальність – «новогрецька мови».

З випуском у 1996 році 100 перших фахових спеціалістів, які у дипломах мали подвійну спеціальність, на той час вже Маріупольського гуманітарного університету питання із забезпеченням навчального процесу вчителями новогрецької було вирішено не тільки у Маріуполі, а і у багатьох регіонах України. 

Урок новогрецької мови в СШ №66 веде Надія Чапні, 1990 р.

У 1992 році за ініціативою МТГ організовано випуск передач на грецьку тематику на радіо Приазов’я «Каліспера», а також трансляцію на Маріупольському телебаченні  передач, які велися російською, румейською, урумською, а пізніше новогрецькою мовами. Вели передачі в різний час Василь Харагай, Валерій Кіор, Тамара Кашкалова, Надія Чапні та Віктор Граматіков. Їх могли слухати не тільки в Маріуполі, але і в селах Надазов’я.

Далі буде!

Матеріал підготувала

Олена ДОБРА.

Джерела:

  • «Мариупольскому обществу греков – 10 лет. Историческая справка», автор Елена Коноп, Мариуполь 1999 г.
  • «История Федерации греческих обществ Украины: время, события, люди», – Мариуполь: 2012.