ФГТУ – 25 років! Грецька освіта в Україні: ХАРКІВ

Харківське міське товариство греків «Геліос» було створено  19 жовтня 1989 року.  Ідея  об’єднання греків за походженням виникла у енергійних та завзятих людей: Н.К.Артеменко, К.І.Аювджи, К.К.Шердиця.

Одним з найважливіших напрямків у діяльності молодої грецької громади стала організація роботи  недільної школи з вивчення новогрецької мови. Вона почала функціонувати  у перший же рік роботи товариства, оскільки його засновники  розуміли, що мова – це душа нації.

Першими вчителями недільної школи були Костянтин Іванович Аювджи, Ніна Костянтинівна Артеменко та Емма Георгіївна Руссова. Багато праці, душі та енергії було витрачено ними на розробку власних технік та методик викладання новогрецької мови, оскільки на той час ані підручників, ані методичної літератури з цього питання в Україні ще не існувало.

К.І.Аювджи, інженер-конструктор за фахом, удосконалював свої знання мови, перекладаючи російською мовою твори видатного грецького письменника  Нікоса Казандзакіса. Любов до мови історичної Батьківщини, прагнення залучити до її вивчення якомога більше людей надихнули Костянтина Івановича створити «Самовчителя  новогрецької мови». Згодом, за фінансової підтримки члена грецького товариства Одіссея Костянтиновича Акрітова, цей двотомний підручник видали, а його електронну версію розмістили на сайті товариства.

Перші вчительки: Ніна Артеменко та Емма Руссова з учнями харківської недільної школи (1995 р).

Значну допомогу у перші роки роботи недільної школи надав грецький аспірант Стаматіс Пателарос, який на той час навчався у Харківському Державному університеті імені О.М.Горького (нині – Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна). Дуже цікавим є той факт, що Стаматісє нащадком Святителя Афанасія, Патріарха Константинопольського, Лубенського чудотворця, Святого покровителя міста Харкова, нетлінні мощі якого зберігаються у кафедральному Свято-Благовіщенському соборі Харкова.

Протягом багатьох років викладачем недільної школи була Олена Андріївна Узбек. Її заняття завжди були цікавими та живими, їх відрізняв високий рівень професійної підготовки. Вивчивши новогрецьку мову самостійно, Олена Андріївна у 2003-2004 роках пройшла навчання на семінарах у Маріуполі під патронатом Координатора з питань грецької освіти у країнах Східної Європи та у 2006 році – у  Греції за сприяння Центру Чорного моря.

З метою об’єднання дітей та надання їм допомоги у кращому засвоєнні матеріалу, у 1999-2004 роках при недільній школі працював дитячий грецький театр, керівниками якого були Олена Андріївна Узбек та Олег Дмитрович Іванов.

Групове фото слухачів харківської недільної школи, які отримали сертифікат про закінчення школи. (2018 рік)

Із 2007 року естафету викладання новогрецької мови прийняла молода вчителька, на той час студентка історичного факультету Харківського національного університету    імені В.Н.Каразіна, а нині кандидат історичних наук, Ксенія Артамонова. Вона змогла згуртувати навколо себе нових вчителів, членів грецької громади і підняла роботу школи на новий якісний рівень. Її однодумцями та колегами стали Юлія Матвєєва,  Ілона Акрітіду, Христина Акрітова, Еліна Акрітіду, Катерина Шевченко, Христина Параскевова, Алевтіна Келеберда. Молоді та завзяті, вони постійно працюють над вдосконаленням своїх знань новогрецької мови, відвідуючи різноманітні курси та тренінги як в Україні, так і в Греції, що позитивно позначається на рівні їх викладацької кваліфікації. Так, частина з них проходила навчання у молодіжному таборі на грецькому острові Калімнос. Викладачі Ксенія Артамонова,  Христина Параскевова та Алевтіна Келеберда пройшли літнє стажування у Кіпрському педагогічному інституті.

Прикладом ефективності роботи наших вчителів є те, що учениця недільної школи Анна Вінник (викладач – Ксенія Артамонова) зайняла у 2016 році перше місце на Всесвітній Олімпіаді з новогрецької мови, яка проходила у місті Салоніки, та одержала грант на навчання у Греції.

Церемонія нагородження переможниці Всесвітньої олімпіади з новогрецької мови – українки Ганни Вінник у Парламенті Греції . (2017 р.)

У листопаді 2019 року, за направленням Міністерства освіти Греції, стала до роботи у недільній школі викладач новогрецької мови пані Фотіні Даі. Це дало змогу проводити заняття і у будні.

У 2019-2020 навчальному році недільна школа працює не лише на базі мовного центру «International House», а й у Харківському національному автомобільно-шляховому університеті та вірменському культурному центрі.

Планується група для вивчення новогрецької мови серед студентів Харківської Державної академії культури.

Усього за часи існування недільної школи новогрецьку мову вивчали майже  1000 учнів, як з числа членів товариства так і філеллінів.

Інформацію надано Радою

Громадської організації «Хрьковське міське товариство греків Геліос».