ФГТУ – 25 років! Грецькі товариства про нас: Гранітне

Життєдайна, системна, дієва, надійна, чесна, творча, адресна, мудра… Таку оцінку заслуговує діяльність Федерації грецьких товариств України.

Дійсно, Федерація грецьких товариств України протягом багатьох років була відкритою системою, де вся робота, всі заходи гармонійно переплетені та взаємопов’язані, продумані, обґрунтовані.

Війна, АТО, бойові дії… Все це вносить корективи у звичне розмірене життя людей, організацій, всієї країни. Дехто відчуває себе розгубленим, знищеним, а дехто – навіть у нелегкий час спроможний вистояти, знайти сили і впевнено окреслити шляхи розвитку.

Шлях активної діяльності обрала для себе і Федерація грецьких товариств України у 2014 році: підтримати мешканців населених пунктів, які опинилися на першій лінії вогню; надати допомогу тим, хто опинився у надзвичайно важких життєвих ситуаціях; вселити впевненість у завтрашньому дні. Почалася копітка, прозаїчна, щоденна праця, помножена на величезну відповідальність. Члени Федерації грецьких товариств України ділили з мешканцями прифронтових сіл усі життєві випробування і болі.

Протягом останніх шести років ні за яких умов не перервався органічний зв’язок ФГТУ з населеними пунктами, де компактно проживає грецьке населення, суворі вітри життя не змогли зруйнувати співдружність, співпрацю із місцевими осередками греків.

Непереборне бажання бачити греків України, зокрема Донеччини, в добрі й щасті давало фізичну, моральну, духовну силу голові ФГТУ Олександрі Іванівні Проценко-Пічаджи. Це дорогого варте, коли особисто голова Федерації, незважаючи на обстріли, загрози для життя, перепони на блокпостах, вирушала на першу лінію вогню, щоб подивитися людям в очі, з’ясувати реальну картину життя, скоординувати дії державних, громадських, благодійних регіональних та міжнародних організацій.

Крок за кроком ФГТУ, очолювана мудрою і розміркованою жінкою-керівником, протягом п’яти останніх років прокладає шлях до миру.

Мешканці Гранітного, відчувши реальну допомогу від ФГТУ, повільно, але все-таки ставали на рейки мирного життя: поверталися в рідні місця переселенці, ремонтувалися будинки, засівалися незаміновані поля…
З гордістю хочеться зазначити, що ні на один день в період військового конфлікту не зачиняла двері школа в селі Гранітному.

Оточити дітей, доля яких була обпалена й опечалена війною, материнською справжньою турботою – це головне завдання, смисл життя Олександри Іванівни. Був чітко продуманий алгоритм життєвої допомоги – від організації відпочинку дітей до організації якісного освітнього процесу.

Перше воєнне літо відпочинку на березі синього Азовського моря запам’яталося Олександрі Іванівні тим, що дітвора почала посміхатися тільки під кінець відпочинку, що навіть хлопчики здригалися від гучного голосу чи сильного шуму хвилі, що діти намагалися доїсти все на сніданок, обід і вечерю, не залишаючи навіть маленького шматочка хліба… І тоді в таборах, де відпочивали діти з прифронтових сіл, стали працювати психологи, і харчування було шестиразовим, і на призи разом з іграшками давали солодощі. Були випадки, коли уже в самому таборі доводилося дітей одягати.

Але головне – щира людська увага до кожної дитини під час відпочинку: поговорити, вислухати, порадити, бути поруч, підтримати, дослухатися до дитячих ідей і разом їх здійснювати – таку задачу вирішували організатори дитячого відпочинку, який був ініційований ФГТУ.
Особливо захоплюючим, незвичайно чарівним був відпочинок дітей в Греції на острові Лімнос. Це оздоровча програма фінансувалася БО «Фондом Бумбураса», з яким ФГТУ плідно співпрацює.

Взагалі, керівництво Федерації грецьких товариств України володіє мистецтвом консолідувати навколо себе людей активних, небайдужих, творчих, здатних мислити по-державницьки.

Саме завдяки цьому було втілено в життя важливі проєкти та програми, спрямовані на підтримку мешканців, зокрема греків, які постраждали під час військового конфлікту на Сході. Програми з надання матеріальної допомоги родинам, у яких виховуються діти, надавалися систематично та постійно. На той час, коли люди втратили роботу, житло, майно, нажите роками, така допомога була основою життя.

Усвідомлення того, що твоя щоденна діяльність допомагає людям, вдячність кожної людини, яка отримала допомогу, давали позитивний імпульс для нових справ.

У цей важкий час ФГТУ знайшла можливості опікуватися Проєктами та Програмами з питань збереження та розвитку грецької культури та мови. У школі новогрецька мова вивчається як друга іноземна. Учні мають змогу відвідувати факультативні заняття з новогрецької мови. Дітей такі заняття приваблюють, бо дають можливість вивчати мову через пісню, гру, поезію.

Федерація доклала багато зусиль, щоб освітній процес був якісним: придбано нові меблі для учнів, учителів, учні забезпечені підручниками нового покоління; надходить цікава додаткова література. Учителі новогрецької мови у постійному пошуку. Цьому теж сприяє ФГТУ: учителі були учасниками міжнародної конференції викладачів новогрецької мови в Одесі, пройшли десятиденні курси в місті Маріуполі на базі Державного національного університету. Все це позитивно впливає на якість вивчення новогрецької мови.

Учні школи щорічно демонструють мовні знання на олімпіадах та конкурсах. Творчі конкурси, які проводить ФГТУ, стали яскравою частиною шкільного життя. Пізнавальною була робота учнів над створенням відеофільму на новогрецькій мові «Дух Греції в нашій школі». Дослідницька робота учнів передувала літературному конкурсу «Репресії в твоїй родині». Учень нашої школи Сергій Хара глибоко розкрив трагедію родини Хара, його твір посів перше місце.

Один із пріоритетних напрямків роботи Федерації грецьких товариств України – це привернути увагу всіх регіонів України, міжнародної спільноти до подій, які відбуваються на Сході.

Правду про події на Сході повідала фотовиставка «У війни – не дитяче обличчя». Часточку своєї материнської душі вклала у цю фотовиставку Олександра Іванівна. Серед своїх друзів вона знайшла фотокореспондентів, які не побоялися приїхати до Гранітного, адже треба було знімати не постановочне фото, а реальні ситуації, в яких перебували діти. Кожен дитячий знімок відлунювався біллю у серці і одночасно застерігав від необачних дій дорослих. Фотовиставка була представлена у Верховній Раді України, у містах Маріуполь та Харків.

Підтримуючи діяльність ФГТУ, велика делегація із Донеччини навесні 2018 року взяла участь у святкуванні Дня Незалежності Греції в м. Одеса. Учителі, учні Гранітненської школи відчули велич цього свята, переконались, що їх проблеми знає і допомагає вирішувати грецька спільнота, відчули дух єднання і взаєморозуміння.

Федерація грецьких товариств України кожним кроком, заходом, дією доводить, що Схід заслуговує на мир, бореться за єдність України.

Олександра КОССЕ,
директор школи с.Гранітне.