ФГТУ – 25 років! Грецька освіта в Україні: ХЕРСОН

Дещо з  історії Херсона

Освоєння Херсона греками пов’язано з російсько-турецької війною 1768- 1779 рр. Вихідці з о. Хіос утворили Грецьке передмістя, привезли з собою іконостас і предмети богослужіння. Зараз Греко-Софіївський храм продовжує бути зосередженням духовного життя і зберігачем створених традицій …

Народна освіта Херсона пов’язана з сестрами Гозадіновими. Ще в 1854 році в Херсоні оселилася родина колишнього Бахчисарайського судді Ігнатія Гозадінова, що мав трьох дочок – Софію, Марію, Олену. Дівчата були освічені, знали кілька іноземних мов, володіли вишуканими манерами. Директор Херсонських училищ барон Ельснер офіційно звернувся до сестер із пропозицією заснувати в Херсоні приватний жіночий пансіонат. У 1885 році цей пансіонат став іменуватися як 1-а Маріїнсько-Олександрівська жіноча гімназія. У 1912 році Олена Гнатівна на власні кошти будує школу. Будівля школи Гозадінових збереглся понині…

Інтерес до історії і культури своїх предків у 1995 р. об’єднав греків Херсона у товариство. Першим головою став Чікнідіс Григорій Федорович.

Відразу після створення грецького товариства з ініціативи справжньої патріотки, активістки грецького руху, вчительки за освітою Шишман Софії Феофанівни, яка володіла румейською мовою і самостійно вивчала новогрецьку мову, при товаристві почали працювати курси з вивчення грецької мови для членів товариства та всіх, хто цікавився мовною, історичною та культурною спадшиною греків. Трохи пізніше проводились заняття і для дітей шкільного віку. Гуртком керував Ткачук Валерій Олександрович, який самостійно вивчив новогрецьку мову, живучи кілька років у Греції.

У 2001 році при товаристві починає функціонувати недільна школа, згідно наказу Міського відділу народної освіти № 549 від 02.11.2001 року, в якій, крім новогрецької мови, слухачі знайомилися з історією, культурою, традиціями і обрядами греків. Першим учителем недільної школи був Пантеліадіс Олег Євгенович, який довгий час жив у Греції і як учитель недільної школи, за ініціативи товариства і підтримки Федерації грецьких товариств України, підвищував свій професійний рівень на курсах, організованих у вищих навчальних закладах Республіки  Греції та Кіпру.

Учителі новогрецької мови з вихованцями грецької недільної школи 2009 р.

Потім з 2004 року естафету прийняла Рабічева-Гаврілоглу Лариса Семенівна. Володіючи румейською мовою, вона займалася самоосвітою, навчалася на курсах підвищення кваліфікації, організованих ФГТУ у співпраці з Маріупольським державним університетом у Маріуполі. Лариса Семенівна стажувалася за сприянням Федерації і в Греції – на о. Алоніссос.

З 2009 року і по теперішній час уроки новогрецької мови в недільній школі веде Єрьоміна Тетяна Василівна, яка вивчала грецьку мову в Херсонській недільній школі, а згодом, живучи кілька років в Греції, оволоділа навичками розмовної мови. У 2012 році вона була направлена нашим товаристовом на курси підвищення кваліфікації, які проходили в Маріуполі з ініціативи Федерації. Тетяна Василівна з 2009 року є заступником голови товариства. Поряд зі своєю просвітницькою діяльностю вона моделює і виконує національні та сценічні костюми для учасників фестивалів та концертів. Недільна грецька школа функціонує і сьогодні, ії відвідують як дорослі, так і діти.

2010 р., День Європи, вчитель Єрьоміна Т.В. та голова товариства Сарібекова З.В.

Крім недільної школи новогрецька мова в Херсоні викладається з ініціативи товариства з 2002 року в ЗОШ № 16. На початковому етапі адміністрацією школи було введено факультативне вивчення мови (вчителі: Пантеліадіс Олег Євгенович, потім Рабічева-Гаврілоглу Лариса Семенівна).

Через п’ять років (у 2007 році) рішенням сесії міськради Херсона від 11.04.2007 року ЗОШ № 16 була реорганізована в школу з вивченням мов національних меншин, тому у нас з’явилася можливість за підтримки адміністрації школи організувати предметне вивчення новогрецької мови, як другої іноземної. Ця наша мрія була втілена в життя у 2008 році.

Викладали мову Потапова Олена В’ячеславівна – вчитель англійської мови ЗОШ № 16, яка, володіючи методикою викладання іноземної мови, відвідуючи заняття в грецькій недільній школі, системно займаючись самоосвітою, стала гідною приємницею своєї наставниці – Лариси Семенівни.

Пізніше естафету прийняла Сагайдак Анна Іванівна, а з 2019 року і по теперішній час уроки новогрецької мови в ЗОШ № 16 веде для 60 учнів Козельська Карина Олександрівна. Вона вчилася багато років у школі в Греції і отримала хороші знання мови.

Учитель Єрьоміна Т.В. на курсах підвищення кваліфікації у Маріуполі, 2012 р.

Учителі новогрецької мови активно ведуть роботу з підготовки учнів для участі у Всеукраїнській Олімпіаді з новогрецької мови, історії, культури Греції та греків України, яка традиційно проходить у Маріуполі з ініціативи Федерації грецьких товариств України. Діти, які представляли Херсонське товариство греків, показували хороші результати і займали призові місця. На превеликий жаль, останніми роками з об’єктивних причин, ми не беремо участі у цьому заході – у Святі Знань та Талантів, але ми продовжуємо популяризувати мову, історію і культури наших предків на Херсонщині.

Сарібекова Звездіна Володимирівна,

голова Херсонського грецького товариства «Еллада».