ФГТУ – 25 років. Як все починалось: Маріупольське товариство греків

Маріупольське товариство греків – перше грецьке національно-культурне товариство в Україні, створене за часів «перебудови» і «гласності» групою патріотів-ентузіастів. Соціальне лідерство маріупольських греків історично обумовлене. Цілком закономірно, що греки Маріуполя завжди були серед ініціаторів багатьох починів, відігравали активну роль у збереженні та розвитку грецької самобутності і національних духовних цінностей.

Маріупольське товариство греків народилося під назвою «Товариство грецької мови і культури» 25 січня 1989 року на зборах ініціативної групи, до якої увійшли Олександр Ашла, Валентина Коноп-Ляшко, Олена Коноп, Лель Кузьменко, Ігор Налчаджи, Василь Чапні, Володимир Харакоз, Костянтин Діамантопулу , Дмитро Топалов, Федір Бахчисарай, Олексій Сагір, Георгій Цівадіц, Костянтин Малакуцко, Микола Токій, Федір Харабаш, Валентин Константинов.

Першим головою товариства було обрано Олександра Ашла.

Олександр Олександрович Ашла. Народився в 1943 році. Після закінчення музичного училища викладав у музичній школі теорію музики. Один з ініціаторів створення МТГ. Випустив на фірмі «Мелодія» два диски старовинних грецьких пісень і мелодій Приазов’я, в Греції видав диск і збірник «Пісні, казки, танці греків Приазов’я» (вид-во «Додоні», Афіни-Янніна), диск «Поезія греків Приазов’я» ( вид-во «Кактос», Афіни). В даний час проживає в Греції. Займається дослідженням музичної творчості греків Приазов’я.
Очолював МТГ з 1989 по 1990 рр.

З тих пір організація пройшла кілька перереєстрацій, змінивши ряд назв: «Маріупольське міське товариство радянських греків», «Меотида», «Маріупольське товариство ім. Митрополита Ігнатія» і, нарешті, – Маріупольське товариство греків.

Микола Харитонович Темір. Народився в 1953 році. Після закінчення Маріупольського металургійного інституту працював на заводі «Коксохім», потім на Кіпрі. У 1997-2000 рр. був відповідальним секретарем ФГТУ, в 2000-2001 рр. – заступник голови Федерації. В даний час проживає в Греції. Був головою товариства греків з 1990 по 1992 рр., а також з 2000 по 2001 рр.

Савелій Петрович Хараджа (1956-2017). Після закінчення Таганрозького педагогічного інституту працював у вечірній школі в Сартані, потім викладачем фізики, завучем, директором в СШ №8, 49. З 1994 по 1998 рр. очолював міський відділ народної освіти. У різні роки був депутатом міської, обласної рад, кандидатом в депутати Верховної Ради. Багато років був заступником голови ФГТУ, головою ревізійної комісії, віце-президентом Міжнародної асоціації греків-підприємців, виконавчим директором благодійного фонду «Ясон». Був головою МТГ з 1992 по 1994 рр.
Керувала МТГ з 1994 по 1995 рр.

 

 

Відразу почалася активна робота в різних напрямках: у лютому 1989 року при металургійному інституті почали працювати курси новогрецької мови, 25 березня 1989 року в Маріуполі вперше відзначено День Незалежності Греції, в квітні було досягнуто домовленості з Тбіліським Державним університетом про прийом на 2-х місячне стажування з новогрецької мови викладача Н. Чапні, в травні цього ж року для вчителів, які бажають навчати школярів новогрецької мови була проведена регіональна конференція з проблем викладання грецької мови під керівництвом Катерини Журавльової, за участю Інституту підвищення кваліфікації (м. Донецьк) …

Олександра Іванівна Проценко-Пічаджи. Народилася в 1949 році. Закінчила Таганрозький педагогічний інститут, Донецький державний університет. Працювала в СШ № 20, потім-директором ЗОШ № 46 смт Старий Крим. Заслужений працівник культури України. З 1995 року є головою Федерації грецьких товариств України. Двічі – в 1995 і 1999 роках обиралася секретарем Всесвітньої Ради греків зарубіжжя. У 2001-2003 рр. – член Координаційної Ради САЕ периферії Європи. 2006- заступник координатора САЕ периферії країн Причорномор’я, була членом Ради з етнонаціональної політики при Президентові України, головою Ради керівників Всеукраїнських громадських об’єднань нацменшин при Держкомнацрелігій України. Нагороджена грамотою Президента України за значний особистий внесок у розвиток і зміцнення Української держави, грамотою голови Верховної Ради України за заслуги перед українським народом, орденом Княгині Ольги III ступеня, орденами Святої Анни IV ступеня і Святої Варвари тощо. Керувала МТГ з 1994 по 1995 рр.

Валентина Іллівна Коноп-Ляшко. Народилася в 1937 році. Закінчивши Жданівський металургійний інститут, працювала на «Тяжмаші», потім в 1972 році вступила до аспірантури і перейшла на викладацьку роботу до Жданівського металургійного інституту.
Кандидат технічних наук, доцент, має в співавторстві 145 наукових публікацій, в тому числі 11 винаходів, нагороджена (в складі авторського колективу) бронзовою медаллю ВДНГ, медаллю «Винахідник УРСР» та грамотами Міністерства освіти УРСР. Валентина Іллівна входила до ініціативної групи по створенню Маріупольського товариства греків. Входила до складу об’єднання «За чистий Маріуполь», який боровся за повернення місту його історичної назви. З 1996 по 2002 р була головним редактором газети «Хронос», в 1997-1999 рр. – редактором грецьких радіопередач «Каліспера». У 2002 р нагороджена Міжнародним Академічним рейтингом популярності та якості «Золота фортуна» срібною медаллю II ступеня за значний внесок у відродження та розвиток грецької мови в Донбасі. У 2007-2008 рр. завідувала відділом наукових досліджень і видавництва ФГТУ.
Очолювала МТГ з 1995 по 1998 рр.

Олександр Ілліч Карріда. Народився в 1959 р. Після закінчення Донецького державного університету працював головою профкому університету і викладачем на кафедрі німецької мови, потім начальником навчальної частини в Маріупольському державному університеті, деканом філологічного факультету, факультету іноземних мов, деканом факультету грецької філології. Багато років був головою колективного члена МТГ – грецького товариства МДУ. Маріупольським товариством греків керував з 1998 по 2000 рр.

 

Чапні Надія Андріївна. Народилася в 1956 році. Одна з перших викладачів новогрецької мови в Україні. Закінчивши Таганрозький педагогічний інститут, працювала в навчальних закладах Маріуполя. Після вивчення новогрецької мови в Тбіліському університеті, Московському педінституті ім. Н. Крупської та Яннінському університеті працювала в СШ № 66, Маріупольському гуманітарному інституті (Маріупольський державний університет). У 1996-1997 рр. завідувала кафедрою еллінізму Маріупольського гуманітарного інституту, потім працювала перекладачем Генерального консульства Греції в Маріуполі. Заступник голови ФГТУ.
У 2003-2006 рр. – член Координаційної Ради САЕ Європи, 2006-2009- член Координаційної Ради периферії країн Причорномор’я Всесвітньої Ради греків зарубіжжя.
Очолює МТГ з 2002 року.

Так починалося. Згодом масштаби і сфери діяльності зростали ..