ФГТУ – 25 років! Як все починалось: Бердянське міське грецьке товариство «Еллада»

Перші письмові згадки про Бердянський край залишив давньогрецький історик Геродот. На думку вчених, саме на місці Бердянська в давнину розташовувалися легендарні Кремни (Κρημνοί, «кручі») – поселення, в якому греки торгували зі скіфами. Саме до кремнію, як писав «батько історії», море принесло корабель з амазонками, які разом зі скіфськими юнаками дали початок племені савроматів (сарматів).

Місце для будівництва пристані на березі Бердянської затоки, біля якої з’явилося місто Бердянськ, було обрано греком – капітаном Миколою Критським у 1824 році. Вже в 1827 році царським указом була відведена земля для будівництва міста. З самого першого дня заснування Бердянська в ньому проживали елліни, які справили величезний вплив на становлення і подальший розвиток міста.

Історія Бердянська дбайливо зберегла імена греків, внесок яких в будівництво і розвиток міста і порту незаперечний. Це династії купців Куппе, Ортензато, Катінакі; Костянтин Лазаревич Збандутто – відомий лікар і громадський діяч; Дмитро Миколайович Ставракі – повітовий суддя, голова повітового земського зібрання.

В кінці ХІХ ст. представники грецької діаспори займали пост міського голови Бердянська: Матіас Іван Пилипович (1865); Аргиропуло Кузьма Спиридонович (1875); Хардалло Ієронім Іванович (1877-1881), Іван Дмитрович Деметріадіс (1881-1884).

Підставою для установи в Бердянську Консульства Королівства Греції. Однією з причин стала комерційна необхідність – адже саме грецькі купці були головними експортерами хліба з України в Європу через Бердянський порт. Першим консулом був Ламбро Амбацопуло, пізніше – Михайло Пайкос, син якого Андроник Пайкос був Шведо-Норвезьким віце-консулом, потім А. Сангвінетті і інші. Останнім еллінським віце-консулом був Григорій Іванович Пападакі, родичі якого і зараз живуть в Бердянську.

В архітектурі сучасного Бердянська збереглися будинки, побудовані першими поселенцями-греками. Вони та їхні нащадки змогли зберегти не тільки будівлі, але й культуру, традиції, особливості національної кухні еллінів.

За статистичними даними, в Бердянську і в Бердянському районі на мешкає близько 1100 греків. У 1994 році зібралися однодумці, які мріяли відродити грецьку діаспору в регіоні, розвивати грецьку культуру, літературу, підвищувати культурно-політичну активність грецького населення, особливо молоді. З їхньої ініціативи було створено міське грецьке товариство.

Його основні завдання: консолідація всіх греків міста і району; відродження грецької діаспори України; відродження і розвиток національної самосвідомості молоді; досягнення повної реабілітації радянських греків; реалізація національно-культурних запитів грецького населення, особливо в сфері освіти, культурного спілкування, розвитку народної творчості та ремесел.
Першим головою Бердянського міського грецького товариства «Еллада» одноголосно було обрано Галину Казачковску, яка очолювала його протягом 4 років.

У 1994 р. Казачковська (Кардаш) Галина Володимирівна стала ініціатором створення у м. Бердянську міського грецького товариства, очолювала його до 1998 р. Історія перших років Бердянського товариства греків насичена яскравими подіями, важливими для молодої громадської організації: об’єднання греків Бердянська в життєво важливе об’єднання для спілкування, розвитку та підтримки грецьких традицій, мови, культури; побратимство з грецьким містом Гліфада; прийом першої грецької делегації; перші кроки факультативу з вивчення грецької мови; відкриття експозиції, присвяченої видатним грекам Бердянська, в міському краєзнавчому музеї та багато іншого. В даний час Галина Володимирівна продовжує активно працювати в грецькому товаристві на посаді заступником голови.

Біля витоків створення «Еллади» стояли Диаген Куюмчіев, Кіра Бєлікова, Костянтин Кияненко, Леонід Котенджи. Справу продовжила в той час директор СШ №5, а нині мешканка Афін Наталія Артюх. Величезний внесок у розвиток товариства батька і сина Володимира Васильовича і Станіслава Володимировича Арабаджи вписаний світлою про них пам’яттю.

Вже 20 років очолює грецьке товариство Ірина Нагай, заступник декана гуманітарно-економічного факультету та викладач англійської мови Бердянського державного педагогічного університету.

Двадцять років очолює грецьке товариство викладач Бердянського державного педагогічного університету Ірина Нагай. Без перебільшень, Ірина Давидівна – душа нащадків еллінів, дуже шанована співробітниця в вузі, чарівна співрозмовниця і надійний друг.

Ірина Давидівна – представник третього покоління Приазовських греків, шановний педагог, приємний співрозмовник і надійний друг. Тож не дивно, що саме під керівництвом Ірини Нагай товариство досягло такого високого рівня розвитку, користується повагою і визнанням в місті. «Еллада» входить до Федерації грецьких товариств України та є її активним членом.

Дурбой Кірікія Миколаївна з першого дня не просто числилася в списках товариста, а а була активним учасником і помічником у всіх його справах і починаннях. Кіра Миколаївна була членом ради старійшин нашого товариства, хранителькою грецьких традицій. Вона – жива історія, з її розповідей і спогадів можна простежити які тяготи і позбавлення випали на долю багатостраждального грецького народу. З великим інтересом і молодь і представники середнього покоління занурювалися в атмосферу самобутніх обрядів і звичаїв, якими ділилася з нами наша дорога бабуся Кіра. Ми намагаємося не втратити ні крупинки з її дорогоцінних спогадів.

У Бердянську створені молодіжне грецьке товариство «Нотіо то Астері», хореографічний ансамбль «Компсотіта», який неодноразово займав призові місця на Всеукраїнських Олімпіадах по грецькому мистецтву і культурі в м.Маріуполі (2000р. – третє місце, а в 2002 і 2004 – перші місця в Олімпіаді по грецькій культурі в номінації – хореографія). Також слід згадати грецьке відділення «Меотида» хореографічної студії «Вікторі Данс» (керівник Вікторія Берест), яке прийшло йому на зміну ансамблю «Компсотіта».

Окрасою товариства є народний ансамбль народної пісні «Золотий гомін» (керівник Олена Бузова) – дипломант і лауреат ІІІ та ІІ премій Міжнародного фестивалю грецької пісні ім. Тамари Каци і народний інструментальний ансамбль «Барвісті музики» (керівник Павло Косенко). Жоден захід, в якому брало участь БГГО (міські та регіональні фестивалі національних культур, тижні грецької культури, Дні міста, ярмарки та фестивалі) не обходиться без участі цих самобутніх талановитих колективів.

Бердянське міське грецьке товариство завжди із задоволенням популяризує інформацію про греків Приазов’я, їх мову, культуру і традиції, демонструє грецькі народні танці та пісні. Щорічно на Фестивалі рідної мови «Мовляночка» проходить презентація новогрецької мови, яка стабільно визнається однією з найбільш яскравих і цікавих.

День Незалежності Греції – свято, яке щороку збирає велику аудиторію друзів, однодумців і патріотів. І щороку Ірина Нагай творчо підходить до вибору формату свята. Починаючи з 2001 року, Бердянське міське грецьке товариство – активний учасник усіх фестивалів грецької культури «Мега Йорти».

У 1995 р. в Бердянську вперше побувала з дружнім візитом делегація з міста-побратима Гліфади на чолі з мером Федоросом Спонділідісом. Саме Бердянське грецьке товариство було ініціатором братання двох міст Бердянська та Гліфади. Делегації з Еллади відвідували Бердянськ в 1999, 2004 і 2008 роках.

У 2016 році в контексті декомунізації спільними зусиллями грецької громади та історика Ігоря Лимана в Бердянську знову з’явилася Грецька вулиця.

У вересні 2017 року відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, в якому в XIX в. знаходилося консульство Королівства Греції в Бердянську. Це – результат перемоги Бердянського грецького товариства в конкурсі проєктів громадського бюджету 2017 «Вшанування внеску греків у розвиток міста Бердянська».

Проєкт грецького товариства “Еллада” увійшов в десятку кращих і був профінансований за кошти міського бюджету. У відкритті пам’ятного знака брали участь Генеральний Консул Республіки Греція в Маріуполі пані Елені Георгопулу, Голова Федерації грецьких товариств в Україні Олександра Проценко-Пічаджи, мер міста Володимир Чепурний і секретар міськради Олексій Холод, представники виконавчої влади, відповідальні працівники виконкому, депутати міської ради, голови та активісти національних товариств Бердянська.

Ірина Нагай багато зробила для розвитку еллінізму в Бердянську. Були відроджені недільні курси грецької мови, на яких довгий час викладала новогрецьку мову для членів товариства і всіх філеллінів Анна Шеїн, голова Бердянського молодіжного грецького товариства, яка з відзнакою закінчила курси вчителів новогрецької мови на Кіпрі. У ЗОШ №11 грецьку мову факультативно викладали у двох п’ятих і сьомому класі. На жаль, після передчасної кончини Анни, недільна школа припинила свою роботу. Однак голова товариства веде наполегливу роботу по відродженню курсів: неодноразово Бердянськ відвідували керівники відділу освіти Консульства Республіки Греція в Маріуполі. Все це всіляє надію на відновлення роботи недільної школи з вивчення новогрецької мови в м. Бердянську.

Прославилися елліноромеі Бердянська і в спорті. Це – заслужений тренер України Леонід Котенджи, чемпіони світу з пауерліфтингу Віктор Папазов і Федір Яримбаш, багаторазова чемпіонка з пауерліфтингу серед жінок Ірина Котенджи.

Щорічно члени молодіжного грецького товариства разом зі студентами-істориками беруть участь в проведенні археологічних розкопок в національному історико-археологічному заповіднику “Ольвія” Інституту археології НАНУ.

Члени товариства часто зустрічаються для того, щоб обговорити свої проблеми, щоб допомогти пенсіонерам і розподілити гуманітарну допомогу між своїми членами, щоб відзначити найулюбленіші грецькі свята: День Охі, Різдво, Великдень, День Незалежності Греції, День рідної мови.

Бердянське міське грецьке товариство «Еллада» бере участь у всіх міських, регіональних та всеукраїнських фольклорних фестивалях і святах. Завдяки Федерації грецьких товариств України, наші діти мають можливість влітку відпочити в Греції. Пенсіонери, ветерани грецького руху також заохочуються ФГТУ і час від часу відвідують свою історичну батьківщину.

Ми пишаємося тим, що членами нашого товариства є правнучка і праправнук останнього консула Королівства Греції в Бердянську – Ірина та В’ячеслав Пападакі, керуючий банком «Аваль» Халабузарь Г.І., екс-ректор Бердянського педагогічного університету, професор Вікторія Зарва, доцент БДПУ Галина Казачковська, журналісти автори численних телерепортажів з життя еллінів Приазов’я Токовенко Андрій і Тетяна Забержевская-Андре, директор ТОВ «Нива +» Наталія Гарпініч-Арабаджи, заслужений тренер України з пауерліфтингу Леонід Котенджи. Ми вдячні старійшинам нашого товариства за те, що вони допомагають зберігати нам традиції греків і передають свої знання юному поколінню.

Бердянські елліни впевнено дивляться в майбутнє. Фраза давня, засмикана, але як не дивно, досить конкретно передає настрій. Адже і греки, і їх одноплемінники в Україні, і така багатонаціональна когорта під назвою «бердянський народ» вміють цінувати свободу, любов, вірність, честь, гідність. І зустрічаючи новий світанок кожного нового дня, ми повинні через тисячі кілометрів і безліч морів говорити один одному «Калімера, Агапіти філі!» – “Доброго дня, любі друзі!”

Ми завжди з гордістю будемо називатися – Елліни України, і надалі зберігати і примножувати національні традиції, багату культурну спадщину наших предків.