Звернення Генерального Секретаря у справах греків зарубіжжя з приводу Геноциду понтійських греків, 19 травня

Дорогі мої співвітчизники, шляхетні понтійці!
 
На Понті протягом повних двадцяти восьми століть процвітала грецька культура. Та сама культура, яка подарувала людству науку, критичне мислення, дослідження та демократію. Однак ця плідна епоха тривала недовго, оскільки у першій половині 20-го століття у двері понтійського еллінізму постукав жахливий голокост, що тривав у два етапи. Результатом стало винищення 353 000 греків на Понті та викоренення з рідної землі ще 500 000 греків, приречених на долю біженців.
 
19 травня 1994 року було встановлено як день пам’яті геноциду Понта. У цей день Мустафа Кемаль висадився в місті Самсун (північ Туреччини) і розпочав злочин проти людства – другий етап геноциду, який розкрила та оприлюднила Міжнародна асоціація науковців з питань дослідження геноциду.
 
Повага всіх греків до сотень тисяч жертв понтійського еллінізму дуже глибока як у Греції, так і поза її межами. Ми всіма силами підтримуємо ініціативу інтернаціоналізації справи геноциду та збереження понтійської традиції в Греції та світі.
 
Для Генерального секретаріату у справах греків зарубіжжя та для мене особисто, як його керівника, дуже важливо підтримувати нашу історичну свідомість. А понтійський еллінізм – одна з найважливіших частин історії всесвітнього еллінізму. Ця життєва клітина завжди робила і робить нас, греків, ще сильнішими.
 
Янніс Хрісулакіс
Генеральний Секретар у справах греків зарубіжжя