ФГТУ – 25 років! Як все починалось: Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос»

Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос» утворена в 1989 році. Ідея об’єднання греків за походженням спала на думку енергійним і захопленим людям: Ніні Костянтинівні Артеменко, Костянтину Івановичу Аювджі, Костянтину Костянтиновичу Шердіцу. У місті були розвішані оголошення зі зверненням, яке впадало в очі, – «Греки!».
А 19 жовтня в приміщенні Палацу культури Політехнічного інституту відбулося перше установче зібрання греків Харкова. Побачене перевершило всі очікування організаторів: аудиторія була заповнена! Греків у Харкові виявилося багато! Кожен з присутніх мріяв зустріти свого співвітчизника. Цей вечір об’єднав греків із Приазов’я і Криму, Північного Кавказу і Грузії, Казахстану і Узбекистану. Одноголосно було прийнято рішення про створення грецького національно-культурного товариства і про обрання його головою Н.К. Артеменко.
Біля витоків молодої організації стояли також Ю.К.Апазіді, В.Х.Мавроді, О.К.Акритов, А.І.Хая, М.І.Цівадіц, К.Г.Панайотов, Г.К.Агап’єва, Г. В.Політов, Г.І.Параскевов, Г.Г.Узун, В.С.Зеленецький, Г.І.Леонов, Г.І.Тохтар. Ця когорта стала ядром, душею грецької громади Харкова, визначивши напрямки її діяльності на тривалу перспективу.
У 2001-2007 рр. «Геліос» очолював К.К. Шердіц, поет, Заслужений працівник культури України; в 2007-2011 рр. – Г.І. Тохтар, проректор Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, професор; в 2011- 2015 рр. – Г.К.Майшмаз, представник молодіжного крила товариства. В даний час головою товариства є К.О. Шевченко.

За більш ніж 20 років перебування в Товаристві Катерина Шевченко здобула високий авторитет серед греків Харкова, за що в 2015 та 2018 роках отримала широку підтримку на посту Голови Товариства.

Сьогодні товариство об’єднує понад 600 осіб (з урахуванням членів сімей). Це одна з найбільш численних грецьких громад України поза місцями компактного проживання греків.
Греки за походженням залишили яскравий слід в історії, науці, культурі Харкова. Серед них: засновник Харківського університету Василь Каразін і члени його сім’ї; видатний вчений, філософ, перший Президент Академії Наук України Володимир Вернадський; представники славного роду Капністів – меценатів і громадських діячів; генеральний конструктор дизельного двигуна танка Т-34 Костянтин Челпан; один з організаторів охорони здоров’я в нашому місті Іван Попандопуло; поет Микола Щербина; композитори Меноліс Каломіріс, Ахіллес Алферакі; художник Михайло Беркос, перша румейська жінка-науковець О.К.Гаргала (Костан Кассандра) і багато інших. Покровителем Харкова є грек Афанасій Пателароса, чиї священні мощі зберігаються в Благовіщенському кафедральному соборі.
І зараз товариство має високий науковий і культурний потенціал. Членами товариства є три Заслужені діячі України в різних сферах науки і культури, більше 30 докторів і кандидатів наук, аспіранти, професійні художники і скульптори, фотохудожники, дизайнери, музиканти, співаки. Звання Почесного громадянина м.Харкова присвоєно в 2016 році члену Харківського міського товариства греків «Геліос» К.К. Шердіцу.
З перших днів свого існування грецька громада Харкова працювала над встановленням і зміцненням ділових зв’язків з органами державної влади та місцевого самоврядування, з Посольством Греції в Україні, з грецькими організаціями, що працюють в Україні, такими, як Одеська Філія Грецького Фонду Культури, Благодійна організація «Фонд Бумбураса». Ми входимо до складу ради з питань міжнаціональних відносин при Харківському міському голові.
Харківське міське товариство греків «Геліос» є одним із засновників Федерації грецьких товариств України та гідно представляло Україну і Харків на п’яти Всесвітніх понтійських з’їздах і на шести Всесвітніх з’їздах греків зарубіжжя (САЕ).
Багаторічна співпраця пов’язує наше товариство з Харківським національним університетом імені В. Каразіна, Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом, Харківським національним університетом мистецтв імені І.Котляревського, Національним технічним університетом «ХПІ», Харківською філармонією, Харківським художнім музеєм і багатьма іншими установами та організаціями, які допомагають нам проводити різні культурні та просвітницькі заходи.

У квітні 2007 року А.Д. Френкель була обрана заступником голови Харківського міського товариства греків «Геліос» і є їм і сьогодні. Завдяки її особистим якостям, великим організаторським і творчим здібностям, робота Харківського міського товариства греків «Геліос» піднялася на новий якісний рівень. Зміцнилися зв’язки товариства з місцевими органами влади. Постійно зростає чисельність членів суспільства, створений дієвий актив з числа найбільш шанованих представників грецької діаспори м.Харкова.

Основними завданнями товариства є: просвіта та розвиток національної культури, відродження грецьких традицій, розвиток міжнародних і міжкультурних українсько-грецьких зв’язків, вирішення соціальних та правових проблем його членів.

У 2011 році О.О. Ковалюх увійшла до складу Ради Харківського міського товариства греків «Геліос» і стала його відповідальним секретарем. Завдяки її особистим якостям, професійним навичкам, робота Харківського міського товариства греків «Геліос» піднялася на сучасний рівень. Вона впровадила комп’ютерні технології в усі сфери діяльності ГО «ХМТГ «Геліос».

На рахунку громадської організації «Харківське міське товариство греків «Геліос » чимало хороших справ.
З перших днів створення товариства працює недільна школа з вивчення новогрецької мови. За 30 років в школі навчилося понад 1000 осіб. Учениця недільної школи Ганна Винник зайняла в 2016 році перше місце на Всесвітній Олімпіаді з новогрецької мови, яка проходила в м. Салоніки (Греція). У листопаді 2019 року, за направленням Міністерства освіти Греції, приступила до роботи в недільній школі викладач новогрецької мови пані Фотини Даї.

У 2006 році Ксенія Артамонова вступила на історичний факультет Харківського національного університету імені В. Каразіна, де продовжила вивчати історію Греції. У тому ж році познайомилася з Харківським міським товариством греків «Геліос» і вже наступного року почала викладати грецьку мову в недільній школі організації. Ксенія Юріївна зуміла об’єднати навколо себе як нових вчителів, так і членів грецької громади і підняла роботу школи на якісно новий рівень. Її внесок у цей напрям роботи товариства важко переоцінити.

У 2007 році був створений ансамбль грецького танцю, який носить зараз назву “Армонія”. Він – учасник і дипломант фестивалів і конкурсів, що проводяться в Харківській та інших областях України.
Багато років працює при товаристві футбольна команда «Геліос-Еллас», переможець ряду еліт-турнірів.
Встановлено меморіальні дошки греку-харків’янину, головному конструктору дизельного двигуна танка Т-34 К.Ф. Челпану і лікаря-гуманісту Ксенії Іліаді, яка врятувала в період нацистської окупації сотні харків’ян. Ведеться реставрація незаконно демонтованої меморіальної дошки лікарю, професору І.В.Попандопуло.
Завдяки фінансовій підтримці Посольства Греції в Україні, Харківської обласної державної адміністрації, Харківської міської ради, Одеської Філії Грецького Фонду Культури, спонсорської допомоги членів товариства Н.К.Артеменко, О.К.Акритова товариством ведеться видавнича діяльність. За період існування товариства з’явилися на світ 18 книг: «Василь Каразін з роду Караджі»; «Греки Харківщини»; каразінський збірник «Я сміливо можу стати перед судом нащадків …»; репринтне видання монографії В.Бузескула «Історія афінської демократії»; буклети, присвячені 15-річчю, 20-річчю та 25-річчю утворення ХМТГ «Геліос»; збірник репринтних перекладів давньогрецької літератури «Любов до грецьких муз»; драма-феєрія Лесі Українки “Лісова пісня” українською і румейською мовами; самовчитель новогрецької мови, складений членом товариства К.Аювджі; книга “Ми є. Ми були. Будемо ми”. “Грецька операція” НКВД у м.Харкові»; буклет “Геліос. Вчора, сьогодні, завтра”, присвячений творчості художників, фотохудожників і дизайнерів – членів нашого товариства; каталог грецьких рукописів ХІІ-ХVIII століть, що зберігаються в Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Каразіна (два видання); книга О.М.Деревицького «Гомеричні гімни: Аналіз пам’ятника в зв’язку з історією його вивчення: Історико-літературний етюд»; «Культура і суспільство грецьких міст Північного Причорномор’я (VI століття до н.е. – IV століття н.е.)» (автор О.А.Ручинська); «Потебня О.О. Уривки з перекладу «Одіссеї» // А.А. Потебня. Йзь запісок’ по теоріі словесності»; збірник «Подорож «грецькою» Харківщиною».
З 2001 року товариством щорічно проводяться Дні грецької культури в Харкові, приурочені до свята «Охі!». А з 2007 року – Фестивалі грецької культури, присвячені Дню Національного Відродження Греції – 25 березня. В рамках цих заходів проведено десятки виставок, презентацій, конкурсів, концертів, круглих столів.
З ініціативи товариства організовано і проведено дев’ять обласних конкурсів дитячого малюнка на грецьку тематику, в яких взяли участь понад 1500 юних художників різних національностей.
Створено документальний фільм про історію товариства (до 20-річчя його утворення) і короткометражний фільм про видатного грецького письменника Нікоса Казандзакіса.
В рамках проєкту «Діаспора» було знято три документальні фільми: про голів Харківського міського товариства греків «Геліос» Н.К.Артеменко і К.К. Шердіца, а також про заступника голови товариства А.Д.Френкель, які транслювалися по обласному телебаченню.
Товариство має свій сайт: www.greeks.kharkov.ua і сторінку в соціальній мережі Facebook, на яких розміщуються матеріали про найяскравіші події в житті грецької діаспори м.Харкова.
30 років – це тільки юність! Попереду багаторічна цікава, захоплююча робота і життя. «Геліос» сповнений планів, нових проєктів, оптимізму, віри в прекрасне майбутнє. У ньому є кому продовжувати і розвивати чудові ідеї своїх засновників!