ФГТУ – 25 років! Грецька освіта в Україні: Нікольський район

Паралельно з відродженням мови своїх предків греки Нікольського (Володарського) району почали вивчати новогрецьку мову – мову своєї історичної прабатьківщини.
Перші кроки у вивченні новогрецької мови були зроблені в 1989 році, коли за підручники сіли зрілі чоловіки і жінки. В основному це був актив щойно створеної Володарської районної ради грецького товариства, в їх числі були Аніміца Г.А., Апостолова П.М., Павлова Є. К., Шебаніц Ф.Ф., Папуш Л.Г., Косачова Л. К., Ксеніта К.М. та ін.

Заняття, які були організовані при Володарській вечірній школі факультативно, вела Майя Леонідівна Татаринова. Навесні 1990 року Татаринова М.Л. переїхала до Києва, потім поїхала в Грецію, і відсутність вчителя і підручників не дало можливості продовжити вивчення мови. Значущим кроком стало вивчення новогрецької мови в школах Володарського району шляхом організації факультативного навчання.

Зі спогадів Шаблінської Галини Миколаївни:
«У Малоянисольській школі перші групи з вивчення новогрецької мови почали працювати в 1990 році. Викладав предмет випускник цієї школи великий ентузіаст Зібердик Валерій. Він не мав спеціальної освіти (закінчив сільськогосподарський інститут), а новогрецькою мовою захопився і самостійно вивчив.

У 1991 році Валерій Зібердик і Чапні Надія (теж випускниця школи) на запрошення Греції виїхали в дружню країну для проходження курсу навчання новогрецької мови. Після його закінчення Надія Андріївна продовжила розпочату справу і стала поєднувати викладацьку діяльність на кафедрі новогрецької мови тоді Маріупольського гуманітарного коледжу Донецького національного університету з викладанням новогрецької мови в школі (1992-1993рр.). Діти з великим бажанням відвідували заняття, які проходили по суботах. Вчителі в той час не мали підручників, працювали за індивідуальними планами.

У 1995-1996 рр. новогрецької мови дітей навчали студенти Маріупольського гуманітарного інституту Донецького національного університету Кіор Рустам і Ткаченко Інна. У 1999 році після закінчення МДІ за фахом «викладач російської та новогрецької мов» в Малоянисольську школу була спрямована на роботу Валентина Чеграхчі (теж випускниця школи).

Те, що навчання велося факультативно, не впливало на рівень знань учнів і інтерес до новогрецької мови був непідробним. Про це говорить той факт, що багато хто з випускників школи згодом стали студентами факультету новогрецької мови Маріупольського гуманітарного університету. Це Юлія Гусаренко, Раїса Макмак, Луїза Юсова, Олена Горшколепова, Наталя Галалу, Вікторія Антонова та інші … ».

Сама ж Галина Шаблінська організувала в Малоянисольській школі роботу клубу любителів поезії «Алий парус» і ось протягом більш ніж сорока років веде дітей в прекрасний світ поезії. Перше знайомство учасників клубу з творчістю грецьких авторів, наших земляків відбувалося саме в літературному клубі. Вони знають діалект, вивчають новогрецьку в школі і тому із задоволенням читають твори наших земляків, вміло декламують їх на заходах, що проводяться.

Зі створенням у 1995 році Федерації грецьких товариств України грецьке товариство Володарського району впритул зайнялося організацією вивчення новогрецької мови в школах району. Класи з вивченням мови, які намітили відкрити в загальноосвітніх навчальних закладах, народжувалися складно.

У вересні 1997 року в районі новогрецьку мову факультативно почали вивчати ще в 3-х школах: Зорянській (учитель-самоучка Наталя Березіна, яка пройшла курси в Яннінському університеті), Новоянісольскій школі (вчитель Ганна Качекан, яка пройшла курси з вивчення новогрецької мови в університеті м . Янніна), Касьянівській школі (вчитель Олена Яйлова, випускниця МДУ, продовжив потім Микола Юр’єв – учитель-самоучка, який приїжджав два рази на тиждень з Маріуполя.)

У наступні роки в культурному і духовному житті греків України відбуваються значні зміни: ширше стали відроджуватися традиції, що зародилися ще в Стародавній Греції, з’явився у населення інтерес до поповнення знання з історії греків України і сучасної Греції, впроваджувалися в життя різні освітні та оздоровчі заходи.

У 1998 році були створені факультативи з вивчення новогрецької мови ще в чотирьох школах району: Кременівській (учитель Олена Добра – випускниця МДУ, потім продовжили Тамара Кашкалова, яка самостійно вивчила новогрецьку мову, і Раїса Пупа – випускниця МДУ), Володарській №1 (учитель Полторацький Анатолій, який відвідував короткочасні курси у вищих навчальних закладах Греції), Володарській №2 (вчитель Назаренко Людмила – учитель-самоучка, яка проходила стажування у вищих навчальних закладах Греції, потім продовжили Яна Тараман – випускниця МДУ і Тамара Кашкалова).

В цьому ж році в с. Кирилівка на базі сільського Будинку Культури починає працювати недільна школа, яку 3 рази на тиждень відвідували не тільки діти, а й дорослі. Засновниками її стали Лариса Герман, випускниця Маріупольського гуманітарного університету та Афанасіос Ціцірінгос, професор з Греції, який викладав в той час новогрецьку мову студентам МДУ і разом зі своїм другом Георгіосом Куцукусом забезпечував школу необхідними навчальними посібниками. У 2001 році і в школі с. Македонівка був організований факультатив з вивчення новогрецької мови (вчитель Цікілек Марина, випускниця МДУ), потім мову і культуру викладав Микола Юр’єв.

Як і раніше відчувався брак вчителів, складною залишалася фінансова можливість для стимулювання вчителів та створення матеріальної бази класів. Тому відділ освіти районної громади греків намітив серйозні освітні заходи і за допомогою Федерації грецьких товариств України та відділу освіти району їх здійснював.

Перш за все, були спрямовані в Грецію для підготовки 6 вчителів, використовувалися інші форми навчання. Легше стало з приходом випускників Маріупольського гуманітарного інституту та реалізацією з 2003 року програми Генерального Секретаріату у справах греків зарубіжжя МЗС Греції, згідно з якою вчителі новогрецької мови щорічно отримують одноразову матеріальну допомогу з Греції.

З ініціативи Федерації до 2005 року 5 школам Володарського району було надано допомогу для обладнання класів з вивчення новогрецької мови меблями і технічними засобами навчання, зокрема:

 Недільній школі с. Кирилівка Генеральним консульством Греції в Маріуполі виділені кошти на придбання учнівських парт і музичного центру для кабінету з новогрецької мови;
 ЗОШ с. Новоянисоль – товариством випускників шкіл «Братів Зосимів» подаровані відеодвійка, магнітофон, телевізор, фотоапарат.
 ЗОШ с. Кременівка – товариством випускників шкіл «Братів Зосимів» виділено кошти на придбання меблів для кабінету новогрецької мови, відеодвійки, ксерокса, музичного центру, аудіомагнітофонів, фотоапарата;
 ЗОШ с. Малоянисоль – САЕ Європи виділено кошти на придбання технічних засобів навчання, меблів для кабінетів новогрецької мови;
 ЗОШ с. Македонівка – греками з Австралії виділені кошти на придбання технічних засобів навчання.
Новостворені класи відрізнялися новизною і сучасним обладнанням, що стимулювало інтерес до вивчення новогрецької мови, історії, культури, традицій і обрядів греків.

 Згодом у 2007 році за ініціативою ФГТУ і при фінансовій підтримці Центру Балканського і Причорноморського ділового співробітництва МЗС Греції були обладнані класи шкільними меблями та ТЗН в ЗОШ № 1 смт Володарське, ЗОШ с. Малоянисоль, ЗОШ с. Новоянисоль. У 2009 році 4 школам району Міністерством освіти і культури Кіпру були виділені кошти для обладнання класів меблями і технічними засобами навчання: ЗОШ № 2 смт Володарьске (зараз гімназія «Софія»);  ЗОШ с. Малоянисоль;  ЗОШ с. Кременівка;  ЗОШ с. Македонівка.

Зі спогадів Павлової Євдокії Костянтинівни (завідуючої відділом освіти Володарського грецького районного товариства):

«Влітку 2004 року ми отримали запрошення взяти участь у складі делегації ФГТУ в конференції з проблем національної освіти, яка проходила в Києві. Мені потрібно було поділитися досвідом роботи Володарського районного товариства греків з організації вивчення новогрецької мови. З моєї доповіді:

«Рада районного товариства греків і його відділ освіти намагаються створити умови вивчення мови в селах з компактним проживанням греків, розширити форми вивчення мови, використовувати досвід вчителів інших районів з вивчення новогрецької мови. В семи школах району (Малоянисольській, Новоянісольській, Кременівській , Касьянівській, Македонівській, Володарській №1 і №2) вивчають новогрецьку мову факультативно 216 осіб.

Вчителі отримують матеріальну допомогу з Греції, мають можливість стажуватися у вищих навчальних закладах Греції і Кіпру, а також брати участь в освітніх семінарах в Україні. Радує те, що бажання вивчати мову виявляють не тільки діти грецького походження»».

До 2005 року з’являються підручники і навчальні програми, розроблені відділом освіти виконкому ФГТУ у співпраці з досвідченими вчителями новогрецької мови Маріуполя. Відповідно викладання новогрецької мови в районі переходить на інший рівень. Поступово в різний час з 5-го класу вводиться вивчення новогрецької як другої іноземної в наступних школах району:

 з 2005 року в Кременівській школі (у 2002 році було присвоєно ім’я Братів Зосима). У різний час викладали новогрецьку – Олена Касаткіна, Ольга Вондакурова, Ольга Смирнова. У 2017-2018 навчальному році в школі викладав новогрецьку і вчитель з Греції Аргіріс Нікас, відряджений в Україну Міністерством освіти і релігії Греції для надання допомоги у викладанні мови, історії та культури Греції. Сьогодні новогрецьку мову в школі вивчають як другу іноземну мову 51 чол. Викладає Аліна Новікова – випускниця МДУ.

 з 2007 року в Касьянівскій школі спочатку викладав мову Микола Юр’єв, а згодом з 2010 року на прохання директора Хая Василя Володимировича Федерація направила в школу для викладання новогрецької мови перекладача Любов Митько. Згодом естафету прийняли Анастасія Проценко та Аліна Дженчако (викладає і в даний час). Крім місцевих вчителів, в 2017 -2018 навчальному році в школі викладала новогрецьку і вчитель з Греції Ефі Макрі, також спрямована до України Міністерством освіти і релігії Греції. Сьогодні в школі новогрецьку мову вивчають 35 учнів з 5 по 9 класи.

 з 2011 року в Володарській школі № 1. Сьогодні новогрецьку мову в Нікольській ЗОШ № 1 ім. Якименка А.Д. (Нова назва) вивчають як другу іноземну мову 86 учнів 7-9 класів під керівництвом Качекан Ганни, яка працює в школі з 2012 року.

 з 2005 року в Македоновській школі. Федерацією в різний час були направлені такі вчителі: Любов Митько, Рустам Кіор, Анастасія Проценко. Сьогодні в школі новогрецьку мову як другу іноземну вивчають 43 чол., викладає Марина Цікілек – випускниця МДУ.

 з 2009 в Малоянисольській мшколі. Спочатку новогрецьку викладала Валентина Чеграхчі, з 2010 року – Раїса Пупа, з 2016-2018 – Олена Горшколепова, з 2019 і по теперішній час – Раїса Пупа. З 2008 -2010 в Малоянисольську школу приїжджав і вчитель з Греції Тарпінідіс Петрос, відряджений в Україну Міністерством освіти і релігії Греції. Сьогодні новогрецьку мову в школі вивчають 82 учня.

 з 2014 до 2016 року в Кальчицькій школі, викладав Іван Тельних – випускник МДУ.

Всі вчителі новогрецької мови району вкладають свої знання і душу в своїх вихованців, прагнуть навчити дітей всьому, що знають самі, прищеплюють любов і дбайливе ставлення до свого коріння. Хлопці, які вивчають новогрецьку мову в школах району, беруть активну участь в олімпіадах і конкурсах, які щорічно проводить ФГТУ.

За підтримки Федерації вчителі району підвищують свій професійний рівень та методичну майстерність, беручи участь в освітніх семінарах в Україні та стажуючись у вищих навчальних закладах Греції і Кіпру.

Інформацію підготувала Апостолова Поліна Миколаївна,
директорка краєзнавчого музею Нікольського району,
член ради Нікольського районного товариства греків.