На згадку про засновників Маріуполя ночами над містом буде світитися хрест

Маріупольські активісти з’ясували, що перший Некрополь Маріуполя піддався в історичному минулому цілеспрямованому руйнуванню і пам’ятники засновникам і першим творцям міста були значно пошкоджені. Передбачається, що спроба знищення пам’яті збіглася з руйнуванням церкви, яка розташовувалася поряд, після революційних подій початку минулого століття.

Небайдужі мешканці міста почали відновлювати Некрополь і в честь засновників Маріуполя встановили світильники з сонячними батареями на єдиному високому хресті, що зберігся до наших днів над історичним місцем в Центральному районі. Також сонячні ліхтарі розмістили по прилеглій території.

Акція пам’яті була проведена в минулі вихідні з ініціативи громадської організації “Архі-Місто” за меценатської підтримки підприємця Сергія Бурлакова.

«Наша громадська організація існує з 2018 року, а проєктом відновлення зруйнованого некрополя ми з ентузіастами займаємося з квітня 2020 року. Перед собою ставимо три завдання: приведення в порядок покинутої території, дослідження історичного матеріалу з відновленням, по можливості, втрачених даних і відтворення пошкоджених та знищених старовинних пам’яток», – повідомив кореспонденту Мariupol.tv керівник ГО “Архі-Місто” Андрій Марусов.

Він зазначив, що перші сто світильників допоможуть не тільки висвітлити в темний час доби ділянку території в самому центрі Маріуполя, а й матимуть символічне значення.

«Хочеться, щоб проєкт «маріупольський світлий Некрополь» став символом поваги до людей, які створювали місто, брали участь в його захисті під час воїн, включаючи Другу світову, будували металургійні гіганти. Адже маріупольський Некрополь діяв як центральне міське кладовище з 1832 по 1972 рік», – уточнив Андрій Марусов.

«Тут знайдено найдавніший надгробок греків-першопоселенців з написом грецькою мовою. Він належить Гавриїлу Сахаджа і датується 1834 роком. Як відомо, в 1778-80 роках близько 30 тисяч православних греків, грузин, вірмен і волохів були переселені російською імператрицею Катериною II з Кримського ханства в Приазов’є.

У 1780 р. в Маріуполі оселилися більше двох тисяч греків з кримських Інкермана, Феодосії-Кафи, Євпаторії-Кезлева, Білогірська-Карасубазара і Бахчисарая. Їм була надана значна автономія. У поточному році Федерація грецьких товариств України відзначає 240-ту річницю цієї події.

Чотири сімейства Сахаджи згадуються в матеріалах перепису приазовських греків – «ревізьких казках» в 1795 і 1811 рр. Серед них – “Гаврила Кирилов Сахачі”. Він народився в 1763 і помер в 1834г. Його нащадки простежуються за метричними книгами маріупольських церков до кінця XIX в. Датування плити грунтується на даних «літописів», – повідомив дослідник.

Він уточнив, що активісти приступили до відновлення пам’ятника Іллі Кечеджи-Шаповалова – одного з перших театральних діячів Маріуполя.

«Його брат Василь створив першу в Маріуполі професійну трупу в 1878 р. А їх сестра Віра була дружиною великого художника Архипа Івановича Куїнджі», – додав Андрій Марусов.

Дослідник повідомив, що під час обстеження склепу Олександра Хараджаєва, купця, мецената та міського голови в 1860-х роках були виявлені досі невідомі елементи пам’ятника.

Також спільними зусиллями був відновлений пам’ятник сестер Єлизавети Гнатівни фон Йорк і Надії Гнатівни Кагель-Махер.

«Імовірно, це пам’ятник сестер Гозадінових – з роду митрополита Ігнатія», – доповнив керівник ГО “Архі-Місто”