ФГТУ – 25 років! Ніжинське міське товарисво греків імені Братів Зосимів

Ніжинському міському товариству греків імені Братів Зосимів – 20 років. Так сталось, що у дітей славетної Еллади, нащадками, яких є члени Ніжинського міського товариства греків ім. Братів Зосимів, є дві батьківщини.

Одна історична – сонячна Греція, де народились наші прадіди, і друга, де народилися ми, де живуть і зростають наші діти та онуки. Ніжинська земля тепло, по-материнському, зустріла й зігріла синів Еллади, які вимушено переселилися з Греції ще у далекому 17 ст.

Тут, у Ніжині, вони побудували православні храми, відкрили школу, зібрали безцінні духовні скарби свого народу. Тут виникло Грецьке православне братство – справді унікальне явище в історії України, діяв Грецький магістрат – орган місцевого самоврядування грецької громади.

Ми пишаємось тим, що ніжинські греки прославились своєю благодійністю, яка поширювалася не тільки на співвітчизників, але й на країну, що стала для них другою батьківщиною. Треба згадати невтомну благодійну діяльність відомих меценатів: це Зой Каплані, Стефан Бубас, брати Ризарі, родини Доболь та Тернавіотів, а особливо брати Зосими, які жили, працювали й поховані у нашому місті. За власні кошти вони будували церкви, школи, богадільні, своєю просвітницькою діяльністю – видавництвом книг і фінансуванням народних училищ – вони, безумовно, сприяли підйому національної свідомості та патріотизму молодих греків. У книгозбірнях грецьких церков та Олександрівського училища зберігалися унікальні духовні скарби – стародавні грецькі манускрипти та середньовічні видання античних письменників, філософів, істориків, географів.

Важко уявити, яким би був сучасний Ніжин без греків, без унікальних пам’яток архітектури, які залишилися у спадок від грецької громади. Справжньою окрасою стародавнього міста є перлини минулого: грецькі церкви, будівля кав’ярні, грецького училища, численні купецькі будинки, які утворюють унікальний історико-архітектурний комплекс. Драматичною та неоднозначною була історія цих пам’яток, нероздільно пов’язаних з діяльністю ніжинської грецької громади 17-19 ст., що стала, за висловом академіка ВУАН К.В. Харламповича, унікальним явищем в історії України.

Традиції ніжинської грецької спільноти продовжує вивчати, досліджувати, зберігати Ніжинське міське товариство греків ім. Братів Зосимів, яке налічує сьогодні 55 активних членів. Наше товариство було зареєстроване Управлінням юстиції в м. Ніжині 23 грудня 1999 року. А 3-го червня 2000 року нас було офіційно прийнято до Федерації грецьких товариств України. Головним чином, до громади увійшли нащадки давніх грецьких родин – Мілосових, Крементуло, Спіліоті, Плациндарів, Локотарьових, Гажиєвих. Головою товариства була обрана Лариса Іванівна Приплавко-Мілосова, яка пропрацювала на цій посаді майже 13 років. Саме в цей час було сформовано актив товариства, зміцнилися зв’язки з місцевою владою, історичною батьківщиною, Посольством Греції в Україні, Федерацією грецьких товариств в Україні, грецькими спільнотами інших міст, зокрема Харкова – Ніжин неодноразово відвідувала активістка товариства «Геліос», авторка декількох книжок, знана серед греків України Олена Узбек, нашими великими друзями завжди були Дмітрій Ліпіріді, голова Київського товариства «Енотита», та його дружина Тетяна. Упродовж багатьох років дружні стосунки з товариством підтримують: професор Яннінського та Салонікського університетів Христос Ласкарідіс, професор Афінського університету Янніс Каррас, священник Сотіріс Коскоріс, які неодноразово відвідували Ніжин.

Лариса Іванівна була ініціатором «створення» перших книжок про ніжинських греків. Перша вийшла у 2000 році під назвою «Греки в Ніжині», потім було ще декілька випусків – 2001 р., 2003 р., 2008 р., які започаткували серію під такою ж назвою. Наступним стало видання «Сердца, отданные Элладе» (2009 р.), присвячене пам’яті грецьких патріотів, меценатів та просвітителів братів Зосимів. Ще одна книжка з цієї серії – «Нариси з історії грецької колонії в Ніжині (ХVІІ-ХVІІІ ст.)» авторства К.В. Харламповича вийшла у 2011 році, куди ввійшли маловідомі нариси та статті відомого історика, відредаговані О. Морозовим та Є. Чернухіним. У 2017 р. вийшли матеріали міжнародної наукової конференції «Грецька громада Ніжина: історія та сучасність», присвяченої 360-тій річниці універсалу Богдана Хмельницького, наданого ніжинським грекам, 330-тій річниці заснування Ніжинського грецького братства та 200-тій річниці відкриття Ніжинського Олександрівського грецького училища. А останнім у цій серії став фотоальбом «Греки в історії Ніжина» (2017 р.).

Крім уже вищезгаданої останньої наукової конференції, було проведено ще три: «Греки в Украине: история нежинской греческой общины» (26 вересня 2002 р.) та «Греція і слов’янський світ: національна своєрідність і взаємовплив культур» (27-28 квітня 2006 р., 19-20 травня 2008 р.).

За час головування Л.І. Приплавко-Мілосової Ніжин тричі відвідували делегації з міста Янніна, до складу якої входили випускники шкіл братів Зосимів, очолювали ці делегації тодішні мери Янніни (2000 р., 2002 р., 2008 р.). Результатом візиту 2002 року стало підписання угоди про співпрацю та побратимство між Ніжином та Янніною (2004 р.).

У 2006 році Ніжин відвідав тодішній голова Фонду А. Левентіса кіріос Васос Карагеоргіс, який надав допомогу для реставрації поховань братів Зосимів, а також кошти, на які придбали технічні засоби навчання для грецької вітальні у гвмназії № 3, де у той час вивчалася новогрецька мова.

У 2008 році у Ніжині побував Президент Республіки Греція Каролос Папуліас, який вклонився могилам братів Зосимів, відвідав музей рідкісної книги, де зберігаються видання грецькою мовою 16-19 ст., зустрівся з представниками міської влади та членами грецького товариства.

У 2009 році у зв’язку із 10-річчям створення товариства була заснована медаль «Братья Зосимы», якою нагороджувалися активісти товариства та його «друзі». Медаль і посвідчення за № 1 було виписане на ім’я братів Анастасія та Миколи Зосимів.

Щорічно члени товариства брали участь у «Поліському колі» (м. Чер-нігів); проводили Дні грецької культури в Ніжині; у цей час були написані «Пісня про ніжинських греків» (сл. Л.І. Приплавко-Мілосової та С.В. Ри-жевської, муз. С.В. Рижевської), «Балада про ніжинських греків» (автор С.В. Рижевська), вірш «Дорога дружби» (автор лауреат Шевченківської премії Леонід Горлач).

У липні 2012 року головою товариства була обрана Русскіх Ірина Миколаївна, а Л.І. Приплавко-Мілосова стала почесним головою. За час головування І.М. Русскіх була продовжена робота, направлена на зміцнення традицій, які склалися у нашому товаристві.

У червні 2013 року відбулася презентація фільму про ніжинських греків «Патріотам Греції присвячується» (автор С.А. Ковальов), у тому ж році активісткою товариства Н.Л. Лотария була підготовлена фотопрезентація, присвячена історії грецьких родин Ніжина.

У 2015 році головою нашого товариства була обрана Лариса Олександрівна Зайко, з діяльністю якої пов’язана активізація співпраці з Посольством Греції в Україні та з владою нашого міста. Так, у багатьох заходах, які були організовані товариством, брав участь Димітріс Петропулос, радник з економічних питань посольства Греції в Україні, за підтримки якого був виданий фотоальбом «Греки в історії Ніжина» (2017 р.), відповідальним редактором якого стала Л.О. Зайко.

Неодноразово Ніжин відвідував консул посольства Греції в Україні Александрос Будуріс, який став великим другом ніжинських греків та за ініціативи якого в Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя почав викладати новогрецьку мову Димитрис Арсеніс, викладач із Салонік.

За головування Л.О. Зайко була проведена наукова конференція у 2017 році, про яку ми вже згадували, вона відповідала за видання матеріалів цієї конференції.

Улітку 2019 року ніжинські греки приймали велику делегацію з Янніни, до складу якої входили випускники шкіл братів Зосимів та представники мерії міста.

Члени товариства – активні учасники багатьох заходів, що відбуваються в Ніжині: День міста, Свято ніжинського огірка, Покровський ярмарок. Ми плідно співпрацюємо з міською бібліотекою, університетом, краєзнавчим музеєм, музеєм «Поштова станція».

Лариса Олександрівна докладає багато зусиль для того, щоб реальністю стала багаторічна мрія ніжинських греків – у нашому місті з’явився Центр грецької культури.

Активними членами товариства впродовж усіх років була родина Чувакових (нащадки Мілосових): Чувакова Олена Вікторівна, яка у своєму затишному будинку створила грецьку вітальню, де члени товариства проводили різні заходи, де приймали гостей товариства, у тому числі й закордонних. Їй завжди допомагали син Богдан та донька Ангеліна.

Особливу підтримку Л.І. Приплавко-Мілосова завжди знаходила у своїй родині: у доньки Олени, онуках Романові та Данилові, племінниці Євгенії, сестрі Лілії Іванівни, її онукові Олексієві.

У всіх заходах, які відбувалися у товаристві, активну участь брали родина Локатарьових-Козирів: Світлана Сергіївна, її донька Тетяна, онук Олег; родина Кіфік (нащадки Мілосових): Зінаїда Вікторівна, її донька Наталія, онучка Анастасія; родина Лічманенків (нащадки Гажиєвих): Вікторія Василівна, її донька Людмила, онук Юрій, племінник Геннадій, його донька Леся; родина Костюченків (нащадки Плациндарів); родина Петренків (нащадки Крементуло).

Серед активних членів товариства є люди, яких традиційно називають «еллінофілами», вони впродовж 20 років разом із нащадками ніжинських греків «пропагують» еллінізм у Ніжині. Це історик Олександр Сергійович Морозов, завдяки діяльності якого ніжинські греки об’єдналися у товариство ще у 1999 році, вийшли усі наші книжки, відбулися наукові конференції, «повернулися» архівні матеріали, відбулися зустрічі делегацій, екскурсіі грецькими вуличками Ніжина, опис грецьких пам’яток архітектури. Це викладач Людмила Павлівна Макарова, яка усі роки була «особистим» перекладачем нашого товариства. Це викладач Валентина Олександрівна Сидоренко – учитель новогрецької мови, організатор та учасник декількох наукових конференцій.

Сьогодні найважливішим завданням для членів нашого товариства є збереження історичної спадщини ніжинських греків, яка перебуває під загрозою знищення, чим ми усі глибоко стурбовані.