ФГТУ – 25 років! Історія створення Сартанського товариства греків «Елліни Приазов’я»

Сартанське товариство греків «Елліни Приазов’я» було створено 14 вересня 1993 року. Ініціатором заснування Сартанського товариства греків «Елліни Приазов’я» був Балджи Анатолій Якович. Під час його керівництва товариство мало назву: «Грецький національний культурний клуб ЕЛЛІНИ ПРИАЗОВ’Я». У цих тимчасових рамках, грецьке товариство домоглося вивчення грецької мови в школі.

13 вересня 2007 року на посаду голови товариства «Елліни Приазов’я» було обрано Лаго Наталію Михайлівну – вчителя новогрецької мови. У цей час товариство греків тісно співпрацює з ФГТУ. Бере активну участь у всіх заходах, що проводяться Федерацією, становиться переможцем конкурсу «Краще грецьке товариство 2011 року», вивчається новогрецька мова, учні школи – постійні учасники і призери всеукраїнських і міжнародних олімпіад з новогрецької мови. З 1990 р. по 2016 р. в склад товариства входило 750 осіб.

8 грудня 2016 року головою товариства греків «Елліни Приазов’я» обрано Папакиця Наталю Петрівну. У цей період з творчим колективом МБК ім. Тамари Каци «Сартанськими самоцвітами», який є візитною карткою смт Сартана, а також кращим грецьким колективом України була здійснена поїздка по містах Греції; 1 жовтня 2016р. – супровід мощей Митрополита Ігнатія на батьківщину острів Китнос, також був підписаний договір про побратимство між селищем Сартана і островом Китнос – зустріч побратимів проходила в смт Сартана. Товариство греків «Елліни Приазов’я» працює над поляризацією грецької мови і румейськоїго діалекту.

У МБК ім.Т.Каци створений театр через, який грецьке суспільство зберігає рідну румейську мову. Колектив постійно поповнюється новими обличчями, а саме молоддю. Режисер театру: Корона Анатолій Вікторович. Завдяки дружнім стосункам з грецькими партнерами наш колектив «Сартанські самоцвіти» і теар відвідали в грудні 2019 року Грецію в м.Патрах. У 2004 р. була створена студія естрадного пенія «ЕЛЛІНИ». Пісенний колектив брав і бере участь у міжнародних і всеукраїнських фестивалях.

Товариство греків «Елліни Приазов’я» бере активну участь у житті селища, а саме в проведенні щорічного святкування дня селища Сартана.

Також у 2001 році розпочато поглиблене вивчення новогрецької мови у школі №8; 2003 року школа стала пілотною в регіоні з вивчення новогрецької мови; 2004 р. – початок роботи в новому статусі спеціалізованої школи.

Учні школи стають щорічними переможцями міського, обласного та Всеукраїнського етапів учнівської олімпіади з новогрецької мови, історії та культури Греції та греків України. Неодноразові перемоги учнів школи на міжнародних турнірах, фестивалях, мистецьких виставках прославляють школу і селище далеко за межами міста і навіть України (золоті призери Еллініади в Греції в 2007 – 2009 рр.). У 2017 році комунальний заклад «Маріупольська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №8 було присвоєно ім’я Героя України Бойка Володимира Семеновича.

Завдяки багаторічній плідній співпраці з Федерацією грецьких товариств України, розвиваються міжнародні зв’язки, про школу знають далеко за межами держави. Міжнародні делегації, високопоставлені особи – постійні гості навчального закладу. Школу відвідали Голова Всесвітньої Ради греків зарубіжжя, Міністр закордонних справ Греції, заступник Міністра закордонних справ Греції, Міністр освіти Греції, Міністр освіти Кіпру, Генеральний консул Греції в Маріуполі, навчальний заклад відвідав навіть Президент Греції.