ФГТУ – 25 років! Історія створення Західно-Українського грецького національно-культурного товариства ім.К.Корніактоса

Західно-Українське Грецьке національно-культурне товариство (Євкарпіді Надія Харлампіївна – голова Західно-Українського грецького національно-культурного товариства ім.К.Корніактоса) зареєстровано 13 червня 1998 року.

Товариство носить ім’я славного сина грецького народу Костянтина Корніактоса. Костянтин Корніакт переїхав з острова Кандія (Крит) в Молдавію, потім в Польщу, Львів. Він був в списку найзаможніших жителів того періоду. Зробив значний внесок у розвиток міста, на його кошти була побудована вежа Корняктоса при церкві Успіння.
Товариство розповсюдило свою діяльність на західний регіон, де немає компактного проживання греків. В даний час створені філії в Ужгороді, Івано-Франківську, Чернівцях, Тернополі, Червонограді, Стрию та число членів товариства становить 190 осіб.

За період роботи навчилися працювати чітко і професійно, зміцніла організаційна структура, посилився внесок філій. Чітко проглядаються позитивні результати в реалізації освітніх, культурних, соціально-економічних цілей. Розвиваються міжнародні зв’язки та дружні відносини з іншими національно-культурними товариствами.

У плані освіти працює недільна школа з вивчення грецької мови, культури Греції, створюються аматорські фільми про життя членів товариства. За роки роботи товариства написана книга про греків Львівщини, в яку увійшли автобіографії всіх активістів, ініціатором роздрукувати цю книгу стала Надія Євкарпіді. Товариство активно співпрацює з Федерацією грецьких товариств України, бере участь в Фестивалях, з’їздах, он-лайн конференціях, також бере участь у щорічних заходах Обласної адміністрації Львівщини, зокрема в «Форумі національних товариств Львівщини», виїзних виставках і концертах, проводить фестивалі, семінари, присвячені національним святам Греції: «ОХІ», День незалежності Греції, неодноразово приймало представників посольства Греції в Україні.

22 роки кропіткої роботи голови підняло престиж товариства на найвищий рівень, гідно зайняло лідируюче місце серед інших товариств України, завжди активно брало участь в життєдіяльності Федерації, голова товариства неодноразово була делегатом міжнародних з’їздів в Греції, що принесло осередку міжнародну популярність.

Завдяки таким активістам, як Надія Євкарпіді, грецький рух процвітає, примножується, знаходить нові сучасні обриси, рухається в ногу з сучасним світом. Молодь, діти, пенсіонери змогли довести своє грецьке походження, завдяки новому закону Греції 1997/2000 про видачу грецького громадянства або спеціального посвідчення, багатьом відкрилася дорога в Грецію, щорічно працювали програми з оздоровлення пенсіонерів, утворення для молоді, в останні роки матеріальні труднощі і відсутність фінансування зробили реалізацію даних програм неможливими.

У недільній школі з моменту створення товариства викладається грецька мова, література, історія. Першими вчителями стали Римма Харабадот, Валентин Терзов, Ірина Євкарпіді, з ініціативи Надії Євкарпіді від Міністерства освіти Греції вже 15 років викладається мова вчителями з Греції, крім того таку можливість отримав Університет ім.І.Франка, Академія сухопутних військ і Лінгвістична гімназія №4 м.Львова.

Завжди чуйна до проблем членів товариства, готова допомогти словом і ділом Надія Євкарпіді, не дивлячись на особисті життєві труднощі, залишається справжнім прикладом для наслідування серед молоді. Нам всім є чому у неї повчитися, перейняти досвід і ми вдячні долі за такий подарунок для грецького товариства Львова в особі гідного голови. «Я народилася грекинею» – ці слова можна сміливо віднести до життєвого кредо голови Західно-Українського грецького національно-культурного товариства Надії Євкарпіді.