ФГТУ – 25 років! Ліга грецьких митців «ГАЛАТЕЯ»

Історія культури греків Приазов’я залишила нам чудові імена митців, серед яких є і художники, і поети, і актори. На початку 2000-х, коли по всій країні вже набрав обертів національний рух і греки різних міст і місцевостей працювали під проводом Федерації грецьких товариств України, назріла потреба і в об’єднанні творчих діячів різних напрямків. Ідея створення організації, яка б об’єднала діячів грецької культури, виникла ще у 2001 році, але була невчасною і недозрілою.
За ініціативою Федерації грецьких товариств України 1 квітня 2006 р. у Маріуполі були проведені урочисті збори, на яких були присутні представники творчої інтелігенції з усіх грецьких товариств Донеччини. Саме тоді і знову таки за пропозицією Федерації грецьких товариств України головою обрано директора Донецького обласного художнього музею Чумак Галину Володимирівну, яка запропонувала новостворену організацію назвати «Ліга грецьких митців Донеччини «Галатея». Кандидатуру Г.В. Чумак підтримала більшість присутніх, головним чином, працівники культури, які багато років співпрацювали з Галиною Володимирівною під час її роботи начальником відділу культурно-дозвіллєвих установ в управлінні культури Донецької облдержадміністрації.
14 жовтня 2006 р. у Донецьку пройшла зустріч грецьких митців з метою обговорення спільних проблем щодо відродження та розвитку культури греків Приазов’я. А вже 1 листопада 2006 р. нові збори в Маріуполі, де були присутніми 74 особи, протокольно затвердили назву, устав, склад правління та ревізійної комісії і, нарешті, 4 грудня 2006 р. голова нової організації зареєструвала її за № 1055 в Донецькому обласному управлінні юстиції. З одного боку, Ліга об’єднала професійних художників, літераторів, музикантів, хореографів, краєзнавців, з іншого боку – самодіяльних митців, більшість з яких представляє райони області, де компактно мешкають греки.
Першочерговою задачею «Ліги» було створення банку даних про грецьких митців, проведення презентації з представниками ЗМІ, залучення меценатів. Відразу визначились активісти — члени Національної Спілки художників України Юхим Харабет, Олег Ковальов, Юрій Беро, Юрій Цикура, Сергій Аленгоз, Тетяна Мітакі, хореограф Костянтин Хайтулов, поети Віктор Борота, Микола Хапланов, Георгій Левченко, співачка Олександра Ставринова, виконавиця своїх пісень Валентина Любченко, а також музиканти, краєзнавці, журналісти, аматори з усієї Донеччини. “ГАЛАТЕЯ” приймала участь у всіх фестивалях “Мега юрти”, проведено багато художніх виставок в музеях Донецька, Макіївки, Харцизька, Старобешево, Горлівки, Бахмута (Артемівська), Микільському (Володарському), донецьких обласних бібліотеках — ім. Крупської та для юнацтва. Разом з виставками проходили творчі зустрічі з авторами, виступи поетів та фольклорних колективів. На гроші організації було пошито костюми для донецького танцювального колективу “Терпсихора”.
З того часу минуло понад 13 років. Головою організації залишається Г.В. Чумак. Але внаслідок нових політичних та соціально-економічних обставин вона переїхала до столиці і наново зареєструвала громадську організацію, але вже як “Ліга грецьких митців “Галатея”. Це значно розширило географію діяльності, але й обумовило пошук нових представників сфери культури. Склад організації, з одного боку, зменшився, бо головний актив залишився на окупованій території, а з іншого боку, значно змінився, – з’явились нові імена. В столиці пройшли три — дві художні і одна книжкова виставки в Національному музеї літератури України і в Музеї книги та друкарства, що на території Києво-Печерської лаври. Заплановано виставку в Музеї української діаспори до Дня “ОХІ”. Життя триває, пошук нових імен та нових ідей продовжується.
Голова ГО “Ліга грецьких митців “ГАЛАТЕЯ” Галина Володимирівна Чумак добре відома широкому загалу діячів грецького національного руху перш за усе своєю твердою активною позицією щодо вектору розвитку і українського суспільства, і грецької діаспори в Україні. Багато хто знає, що Г.В. Чумак була однією з ініціаторів створення при Донецькому товаристві греків ім. Ф. Стамбулжи хореографічного ансамблю грецького танцю “Терпсихора”, учасником якого була і вона сама. Але останнім часом колективні та рядові члени ФГТУ, так само. Як і члени її організації “ГАЛАТЕЯ” через газету “Елліни України” отримали можливість ознайомитись з ще одним її талантом – поетичним. Іі вірші і прозаїчні замальовки підкорили читачів і знайшли своїх прихильників, що підтвердив проведений нещодавно в Маріупольському центрі грецької культури “Меотида” творчий вечір, на якому була презентована перша книжка її творів “Осіннє багаття”. А Галина Володимирівна, як і завжди, в строю.