Внесок Греції та Кіпру у розвиток грецької освіти в закладах загальної середньої освіти України

Досягнення Федерації грецьких товариств України у галузі розвитку на теренах нашої держави національної грецької освіти значною мірою зумовлені її співпрацею з урядовими, освітніми та громадськими структурами Греції та Кіпру.

Ще до утворення ФГТУ, перші грецькі товариства, які функціонували в Україні з кінця 80-х. рр, намагалися займатися питанням підготовки учителів для викладання новогрецької мови на місцях. Цю проблему допоміг вирішити професор Афінського і Яннінського університетів Василіс Кіркос, який у 1990 році приїхав до Маріуполя для участі у  науковій конференції з

проблем давньогрецької філософії «Аристотелівські читання». Саме за його ініціативи та підтримки ректора Яннінського університету професора Діміріса Глароса перші п’ять учителів із України у 1991 році виїхали до Греції на 10-ти місячне навчання. З часом  Д. Гларос як директор Центру дослідження в сфері освіти Міністерства національної освіти і релігії Греції в

ідстоював інтереси греків і всього українського народу та надавав значну підтримку грекам України на найвищому рівні в Греції, Європі і в усьому світі.

В Центрі грецької мови та культури, який він очолював протягом багатьох років, пройшли навчання сотні учителів і студентів  з країн колишнього СРСР. Завдяки просвітницької діяльності Д. Глароса,  його авторитету в Греції, ФГТУ у подальшому мала можливість відправляти українських учителів новогрецької мови на довгостроковий (8-10 місяців) період навчання в Патрський педагогічний університет.

В кінці 1994 року греків України офіційно відкрила урядова делегація Греції на чолі із заступником міністра закордонних справ Георгіосом Ніотісом, який   підтримував ініціативи Федерації щодо реалізації багатьох освітніх програм, програм «Гостинність» для дітей та людей пенсійного віку в оздоровчих таборах  Греції. У подальшому міста та грецькі товариства України багаторазово відвідували офіційні делегації Греції на чолі із Костянтиносом Стефанопулосом, Костянтиносом Сімітісом, Костасом Караманлісом, Каролосом Папулясом, за участю членів уряду, депутатів Парламенту, мерів міст, ректорів вищих навчальних закладів та відомих громадських діячів.

Протягом всього періоду діяльності Федерація відчувала турботу, увагу та підтримку Міністерства закордонних справ Республіки Греція, Міністерства освіти і релігій Греції, Міністерства освіти і  культури Кіпру,  Генерального Секретаріату у справах греків зарубіжжя, Всесвітньої Ради греків зарубіжжя, Ради греків зарубіжжя Периферії  країн Європи, Посольства та Генеральних консульств Греції в Україні, Центру з вивчення та розвитку культури країн Причорномор’я, керівництва Афінського, Салонікського, Патрського, Яннінського, Крітського та Кіпрського університетів, Спілки «Друзі м. Маріуполя», Випускників школи імені Братів Зосіма, Фонду «Анастасіос Г. Левентіс», Молодіжної організації Кіпру, БО «Фонд Бумбураса», об’єднань греків Німеччини (в тому числі і Мюнхену), Бельгії, Швейцарії, Австралії та інших країн, нашого друга і соратника – журналіста із Греції Стеліоса Еллініадіса.

За ініціативи Маріупольського гуманітарного інституту Донецького державного університету (МГІ)  та підтримки ФГТУ після багаторазових звернень у 1996 році Міністерство освіти і релігій Греції відряджає до України, в МГІ, перших викладачів із Греції: Афанасіоса Цицирінгоса, Левтеріса Зісіса, Федороса Халмукіса та ін., які активно допомагали готувати висококваліфікованих фахівців із новогрецької мови і розвивати еллінізм в Приазов’ї. Крім занять зі студентами, вони багато часу приділяли роботі з активістами грецького національного руху.

Було організовано курси з новогрецької мови у  Маріупольському товаристві греків, у Приазовському державному технічному університеті. За ініціативи Ф. Халмукіса студенти почали вивчати національні грецькі танці; за участю А. Цицирінгоса в с. Кириллівка Нікольського (тоді Володарського) району Донецької області  починає працювати грецька недільна школа з викладанням новогрецької мови для мешканців села. Перші викладачі із Греції брали активну участь і у проведенні на базі МГІ навчальних всеукраїнських семінарів для українських учителів новогрецької мови, які проходили за фінансової підтримки Центру дослідження і розвитку грецької культури країн Причорномор’я.

Вагомий внесок у становлення та розвиток грецького освіти в Україні зробив Центр дослідження і розвитку грецької культури країн Причорномор’я (Центр «Чорного моря»), який було створено при префектурі м. Салоніки (Республіка Греція) у 1996 році з метою координації цільових програм дослідження та розвитку еллінізму в країнах Причорномор’я, зокрема і культури греків Надазов’я, а також освітніх програм та програм гостинності. Очолювали центр в різні часи:  Хриса Арапоглу,  Костас Адамідіс, Марія Турта, Христина Келесіду.

Втіленням програм та контролем за їх виконанням опікувалися кілька осіб: Фрасівулос Евтіхідіс, Янніс Зелілов, Сократіс Ангелідіс і Янніс Каріпідіс – координатор Центру та уповноважений у справах зв’язку із грецькими громадами країн СНД. З самого початку діяльності Центру Хриса Арапоглу звернулася до Федерації із пропозицією налагодити співпрацю і спрямувати зусилля задля розповсюдження в Україні вивчення новогрецької мови, розвитку грецької культури, науки та розширення культурних відносин між Грецією та країнами Причорномор’я. Так почалася плідна і дуже результативна співпраця. За ініціативи Федерації та сприяння Центру у 1997 році Старо-Кримську ЗОШ № 46 (м. Маріуполь Донецької області), було визначено «пілотною» з вивчення новогрецької мови. Були налагоджені побратимські зв’язки зі школою Арсакіо (Муніципалітет міста Афіни, Греція), а також міста Каламар’я (м. Салоніки, Греція). Усі  учні школи з першого класу почали вивчати не тільки новогрецьку мову, а й знайомитися з історією та культурою Греції.

У школі було створено методичний кабінет для вчителів новогрецької, запрацював грецький шкільний театр «Анаєнісі». За короткий час на базі цього навчального закладу було проведено три навчальних семінари для учителів із Маріуполя та сільських районів Донецької області з компактним мешканням греків, в школах яких на той час вже викладалася новогрецька мова. З часом ще два навчальних заклади стали «пілотними»: ЗОШ №94 (м. Київ), Ліцей при Донецькому національному державному університеті. За підтримки Центру «Чорного моря» ці школи отримали суттєву методичну допомогу та сучасні технічні засоби навчання. Класи з новогрецької мови були оснащені усім необхідним задля реалізації навчального процесу на високому рівні.

За роки співпраці з Центром, який функціонував до початку 2011 року, Федерації грецьких товариств вдавалось за його підтримки реалізовувати дуже багато цікавих і вкрай необхідних не тільки освітніх, а й культурних і соціальних заходів: регіональні та всеукраїнські навчальні семінари для вчителів новогрецької мови в Україні за участю викладачів із Греції на чолі з проректором Патрського університету паном Пантеліадісом Георгоянісом та професором міжкультурної і мовної освіти Університету Фредеріка (Республіка Кіпр) Анною Хаджипанайотіду (тоді професор Салонікського університету), курси підвищення кваліфікації в Греції (Патрський університет, Афінський університет ім. Аристотеля, Критський педагогічний інститут), навчальні семінари для керівників грецьких художніх колективів, Всеукраїнські учнівські олімпіади з новогрецької мови, історії, культур Греції та греків України, щорічні безкоштовні програми «Гостинність» для дітей та активістів грецького руху пенсійного віку в оздоровчих таборах тощо.

Говорячи про семінари, які проводилися за участю Анни Хаджипнайотіду, не можна не сказати про те, що для всіх наших учителів її лекції проходили на одному диханні. Її вислів: «Справжньому вчителю не обов’язково мати підручник, хороший учитель зайде до класу з однією ручкою і, використовуючи її як наочний посібник, зможе провести цікавий урок» – стала девізом у роботі багатьох учасників семінарів.

Величезну роль у становленні та розвитку грецької загальної середньої освіти в Україні зіграла Всесвітня Рада греків зарубіжжя периферії Європи (САЕ Європи) на чолі з Ангелосом Асланідісом. Відвідуючи неодноразово нашу країну, грецькі товариства, школи, він кожного разу переконувався, що українські греки намагаються будь-яким способом у важких умовах зберегти свою самобутність, прагнуть до вивчення мовної, історичної та культурної спадщини своїх предків та праісторичної Батьківщини. Тоді ним і було прийнято рішення створити та реалізувати у співпраці з ФГТУ програми задля підтримки і укріплення грецької освіти в Україні.

Почали з надавання фінансової допомоги для обладнання класів шкільними меблями та технічними засобами навчання у наступних сільських школах: ЗОШ с.Бугас, ЗОШ с.Анадоль, ЗОШ смтСтарий Крим, ЗОШ с. Малоянисоль, ЗОШ с.Урзуф, ЗОШ с.Старогнатівка, ЗОШ с.Улакли, ЗОШ с.Раздольне, ЗОШ с.Стила тощо.

За ініціативи А. Асланідіса до реалізації освітніх програм в Україні долучається і Молодіжна організація Кіпру. У 2002 році було визначено ЗОШ смт Сартана (м.Маріуполь) Донецької області пілотною з викладання новогрецької мови, а також було підписано чотиристоронній договір між ФГТУ, САЕ Європи, Молодіжною організацією Кіпру та адміністрацією школи, згідно якого кіпрська сторона взяла на себе зобов’язання забезпечувати навчальний процес з вивчення новогрецької підручниками, наочними посібниками, технічними засобами навчання та виплачувати матеріальну допомогу 5-ти учителям новогрецької мови.

Велику роль у стимулюванні роботи вчителів новогрецької мови зіграла програма «Надання матеріальної допомоги вчителям новогрецької мови», яку ініціювала ФГТУ і біля витоків реалізації якої стояв Голова САЕ Периферії Європи пан А. Асланідіс. Згодом її підтримали Міністерство освіти і релігій Греції, МЗС Греції. Програма почала працювати у 2000 році.

Через САЕ Периферії Європи, Міністерство освіти і релігій Греції, а також через різні громадські організації Греції здійснюється матеріальна підтримка вчителів новогрецької мови, облік і звітність їх роботи. Щороку збільшувалася кількість учасників даної програми: 2000 р.- 2001 навчальний рік – 4 вчителі; 2001-2002 рр. – 42 вчителі; 2002-2003 рр. – 45 вчителів; 2003-2004 – 60 вчителів; 2003-2005 рр. – 77 вчителів. З 2006 р. – всі вчителі, які викладають новогрецьку мову, отримували матеріальну допомогу від ГГАЕ МЗС Греції, а з 2009 року до програми було включено й керівників відомих своїми досягненнями грецьких вокальних та хореографічних колективів.

ФГТУ за ініціативи та підтримки А. Асланідіса має можливість щороку (з 2000 р. і по теперішній час) відправляти на довгострокове стажування (від 4 до 6 місяців) до Кіпрського Педагогічного інституту вчителів новогрецької мови.

За 20 років плідної співпраці Федерації з даним вищим навчальним закладом біля 120 учителів із різних регіонів України мали можливість не тільки покращити знання з сучасної методики викладання новогрецької як ІІ іноземної, а й познайомитися з історією, традиціями та звичаями кіпріотів, відвідати пам’ятки архітектури тощо. Під час освітнього процесу учителі отримували необхідну методичну та художню літературу, відео і аудіо матеріал. Викладачі інституту аналізували досягнення та проблеми вчителів, які поверталися у свої школи викладати новогрецьку. У 2007 році у Маріуполі під час проведення всеукраїнської учнівської олімпіади з новогрецької мови, історії, культури Греції і греків України була проведена зустріч А. Асланідіса, представників Кіпрського інституту Марії Ніколаіду та Хрістоса Цурулоса з учителям, які пройшли стажування на Кіпрі.

Наступний проєкт, реалізований за ініціативою Голови САЕ Європи, – Програма «Матері Еллінізму», яка успішно реалізовувалась в Україні з 2003 по 2006 роки з метою надання фінансової  допомоги  дітям грецького походження із малозабезпечених та соціально незахищених сімей. Дану програму підтримали греки із Австралії та Швейцарії.  Протягом року майже 300 хлопчиків та дівчат отримували від своїх «других матерів» – грекинь із Греції, Кіпру та Австралії, а у 2004 році і від Федерації товариств та об’єднань греків емігрантів Швейцарії (голова Дімітріс Саріссавас) відчутну матеріальну допомогу (2003-2004 рр. – 95 дітей, 2005 р. – 100 дітей, 2006 р. – 80 дітей).

З Кіпром ФГТУ пов’язує і багаторічна співпраця з Фондом «Анастасіос Г. Левентіс», заснованого в травні 1979 року.

(Вже п’яте  десятиліття Фонд в усьому світі активно підтримує програми та проєкти, спрямовані на збереження

 

мовного, історичного та культурного надбання  греків і кіпріотів, захист навколишнього середовища, медичні дослідження тощо.) Перше знайомство ФГТУ з різноплановою діяльністю  Фонду «Анастасіос Г. Левентіс» відбулося під час приїзду до Маріуполя у 2004 році директора Фонду Васоса Карагіоргіоса, який неодноразово відвідував Україну. В рамках свого візиту пан В. Карагіоргіос відвідав школи грецьких сіл Надазов’я, КЦ ФГТУ і після ознайомлення з багатогранною діяльністю Федерації та досягненнями учнів закладів загальної середньої освіти розпочалася плідна співпраця в реалізації освітніх і культурних проєктів, яка триває по теперішній час за активною участю та сприянням його послідовника Хараломбоса Бакірдзіса.

Фонд надав неоціненну допомогу в забезпеченні шкіл із вивченням новогрецької мови навчальною, методичною і художньою літературою. Вже багато років поспіль Фонд підтримує обдаровану молодь – переможців «Всеукраїнської учнівської олімпіади з новогрецької мови, історії, культури Греції та греків України», яка щороку проходить у Маріуполі за ініціативи ФГТУ у співпраці з МДУ, та Всеукраїнської студентської олімпіади з новогрецької мови.

Юні елліністи, які під час інтелектуальних змагань демонструють найкращі результати, отримують від Фонду грошові премії. На прохання Федерації Фонд виділив кошти на видання навчально-методичного комплекту для 7-го класу (підручник та зошит для практичних робіт) для забезпечення всіх учнів, які вивчають новогрецьку мову у закладах загальної середньої освіти України. Влітку 2019 року за фін

ансової підтримки Фонду майже 70 дітей із грецьких населених пунктів, які знаходяться в зоні бойових дій на Сході Донецької області, мали чудову нагоду оздоровитися та пройти курс психологічної реабілітації у дитячому таборі «Салют», розташованому у м. Приморськ на узбережжі Азовського моря.

Протягом усього періоду своєї діяльності ФГТУ приділяє особливу увагу обладнанню класів із новогрецької мови шкільними меблями та технічними засобами навчання. За допомогою Міністерства закордонних справ Греції, наших друзів із Греції, Кіпру, Мюнхену та Австралії біля 100 шкіл України отримали значущу допомогу:

  • у 2003 році відбулася реалізація першого етапу програми «Підтримка економічного і соціального розвитку України з метою зміцнення зв’язків із Грецією», ініціатором створення якої став Центр Балканського і Причорноморського ділового співробітництва (по-грецьки ΔΙΠΕΚ), директор Паріс Маврідіс. В рамках програми 18 загальноосвітніх шкіл Маріуполя і Донецької області отримали фінансову допомогу в придбанні шкільних меблів і технічних засобів навчання для обладнання класів новогрецької мови.
  • у  2007 році було обладнано за підтримки греків із Австралії ще три школи (ЗОШ смт Старобешеве, Гімназія смт Велика Новосілка, ЗОШ с. Свердлове (Одеська область).
  • у 2009 року Міністерством освіти і культури Кіпру було виділено 600 тисяч гривень для обладнання 38 класів України шкільними меблями та ТЗН (3 – Донецьк, 5 – Маріуполь, у тому числі спеціалізовані школи № 8 (смт Сартана) і № 46 (смт Старий Крим) , 5 – Володарський район (Нікольський), 3 – Старобешівський район, 3 – Великоновосілківський, 1- Волноваський район, 2- Першотравневий (Мангушський)  район,  3 – Тельманівський район, 2  – Київ, 1 – Одеса, 1 – Запоріжжя, 1- Миколаїв, 1- Харків, 1-  Євпаторія (АР Крим), 1- Бердянськ, 1- Мелітополь, 1 – Харцизьк, 1-  Дніпропетровськ (Дніпро), 1 – Горлівка, 1 –   Розівка Запорізької обл.)

Греки України завжди відчували та відчувають увагу і турботу Генерального Секретаріату у справах греків зарубіжжя  МЗС Греції (грецькою ГГАЕ).  Майже всі освітні, культурні та соціальні програми реалізуються в України за його сприянням.

Ще до створення ФГТУ за ініціативою Маріупольського товариства греків та підтримки Генсекретаря Ставроса Ламбрінідіса було організовано багато літніх програм відпочинку для дітей грецького походження із Маріуполя, Донецька, 6 районів Надазов’я з компактним проживанням греків в оздоровчих таборах Греції. За пропозицією Марії Гоги,  завідуючої відділом освіти Фонду з прийому і розміщення репатріантів (очолював Дімітріс Далас) та фінансової підтримки ГГАЕ у м. Маріуполь у 1997, 1998 роках проходять семінари для вчителів новогрецької за участю Анни Хаджипанайотіду. У 1998 році за ініціативи ФГТУ та фінансової підтримки ГГАЕ укладено 4-х сторонній договір між ФГТУ, МГІ, 10-ма студентами МГІ, які після його закінчення протягом 3-х років викладали новогрецьку мову в своїх школах у Великоновосілківському, Першотравневому (зараз Мангушський), Володарському (зараз Нікольський), Старобешівському районах Донецької області та місті Дніпропетровськ (зараз Дніпро). ГГАЕ взяв на  себе всі витрати студентів, пов’язані з навчанням.

За фінансової підтримки ГГАЕ вже багато років поспіль ФГТУ має можливість проводити щороку Всеукраїнську учнівську олімпіаду з новогрецької мови, історії, культури Греції та греків України. За сприянням ГГАЕ реалізуються всеукраїнські семінари для учителів новогрецької мови в Україні та Греції, здійснюється дистанційне навчання учителів за допомогою сучасних технологій (програма «ΔΙΑΥΛΟΣ»), видаються підручники та зошити з новогрецької мови для учнів закладів загальної середньої освіти України.

Щороку влітку за запрошенням ГГАЕ діти грецького походження із багатьох регіонів України мають можливість брати участь у програмах «Гостинність», які спрямовані на відпочинок в оздоровчих таборах Греції, стимулювання інтересу підростаючого покоління до вивчення новогрецької мови, знайомство з літературним, історичним та культурним надбанням грецького народу.

З 2006 р. ГГАЕ продовжує реалізацію програми, яка функціонує і сьогодні, «Надання матеріальної допомоги вчителям новогрецької мови країн Причорномор’я», згідно якої вже 14 років поспіль вчителі, які викладають новогрецьку мову в закладах загальної середньої освіти України, та керівники відомих вокальних та хореографічних грецьких колективів щороку отримують вагому матеріальну допомогу, яка стимулює педагогів та впливає на результативність їх роботи. Майже щороку ГГАЕ оголошує проведення різних конкурсів та проєктів для греків зарубіжжя шкільного віку,  відзначає та нагороджує переможців.

Крім зазначених традиційних освітніх проєктів окремо слід зазначити наступне. У 2017 року за ініціативи Координатора з питань освіти у Генеральному Консульстві Г

 

реції в Маріуполі пані Хриси Тамісоглу та фінансової підтримки Міністерства освіти і релігій Греції, ГГАЕ, грецького

мецената Пантелеймона Бумбураса в Одеській філії Грецького Фонду Культури було проведено Першу загальноосвітню конференцію викладачів грецької мови з країн Центральної та Східної Європи і колишнього СНД за темою «Грекомовна освіта: тенденції-масштаби-перспективи», в якій взяли участь 90 викладачів з багатьо

х країн світу. Серед учасників  було 54 вчителя новогрецької мови закладів загальної середньої освіти України.

Суттєву допомогу в розвитку грецької національної освіти в Україні надає Офіс координатора з питань освіти, який

за рішенням Міністерства освіти, досліджень і релігій Греції функціонує в Україні з кінця 90-х років минулого століття на базі грецьких дипломатичних органів (спочатку в Києві, з часом у Маріуполі).

За 22 роки на цій посаді працювали в різні часи Панайотіс КоціонісГрамматула Бадзіу, Павлос Капідіс, Хриса Тамісоглу, Уранія Кости, Янніс Мавромматіс (з 2018 року по теперішній час) За сприянням місцевих освітніх органів всіх рівнів влади, Федерацією у співпраці з Координаторами втілено у життя багато проєктів, спрямованих на організацію викладання новогрецької в закладах загальної середньої освіти, забезпечення школи грецькою навчальною літературою, підвищення професійної майстерності вчителів новогрецької, налагодження системи співробітництва з місцевими учителями задля здійснення більш цікавого та результативного викладання тощо.

 Зародження сучасної грецької освіти в Україні неможливо уявити без активної діяльності викладачів із Греції, яких щороку відряджає до українських закладів загальної середньої та вищої освіти Міністерство освіти, досліджень та релігій Греції, задля надання допомоги місцевим вчителям у вивченні, розвитку та популяризації на теренах нашої держави грецької мови і культури. Крім роботи з дітьми, викладачі-греки проводять навчальні семінари і з учителями новогрецької мови.

За останні 25 років понад 100 учителів із Греції у плідній співпраці з українськими учителями знайомлять українських школярів з мовно-культурною спадщиною Греції, сприяють формуванню навичок іншомовного спілкування, котрі у майбутньому випускники розвивають і удосконалюють відповідно до власних потреб, надають суттєву допомогу в організації тематичних освітніх та культурних заходів тощо.

Щороку з 1998 року за сприянням ФГТУ за програмою Грецького Державного фонду стипендій (IKY) до Республіки Греція на навчання було відправлено 96 учителів із України, які протягом

тривалого періоду часу вивчали новогрецьку мову, літературу, мистецтво та історію Греції. 28 учителів взяли участь у програмі громадського культурно-освітнього Фонду Олександра Онассіса.

Крім державних структур Греції розвитку грецької освіти в України сприяють громадські об’єднання. Спілка «Друзі міста Маріуполя» (голова Іріні Кацару), заснована у Греції ще наприкінці 90-х років за ініціативи професора Афінського і Яннінського університетів Василіса Кіркоса, підтримує вже багато років поспіль викладання новогрецької мови в школах Надазов’я, надає неоціненну допомогу в забезпеченні закладів загальної середньої освіти з вивченням новогрецької мови навчальною, методичною і художньою літературою. Представником Спілки у Маріуполі на той час був Афанасіос Цицирінгос, який викладав новогрецьку мову у Маріупольському гуманітарному інституті.

 

За рішення членів Спілки у співпраці з ФГТУ  на початку 2-х тисячних років майже 20 школам із Маріуполя, грецьких сіл Володарського, Тельманівського, Першотравневого районів Донецької області була надана значна допомога в організації навчального процесу з вивчення новогрецької мови. В період, коли катастрофічно не вистачало навчальної літератури, аудіо та відеотехніки, представники Спілки: Сифакакіс Васіліс та його дружина Схіна Аспасія, які неодноразово відвідували Маріуполь і навколишні грецькі села, привозили в школи із Греції сотні екземплярів підручників, художньої літератури, словників, канцелярських товарів, а також магнітофони. З 2001 року  Спілка «Друзі міста Маріуполя» і по теперішній час підтримує і вчителів новогрецької мови, надсилаючи щороку фінансову допомогу.

За роки співпраці ФГТУ  з друзями Маріуполя біля 300 дітей та 20 учителів із підшефних Спілці шкіл  безкоштовно мали можливість відпочити в оздоровчому таборі «Агіос Андреас» (Муніципалітет міста Афіни, Греція).

На початку двохтисячного року грецьку діаспору в Україні відкривають для себе випускники школи імені братів Зосимів (м. Янніна). Влітку 2002 року грецька делегація на чолі з паном Сакісом Далласом приїжджає до Києва. Після знайомства з активістами грецького руху у м. Ніжині, Донецьку та Маріуполі, селах Володарського району Донецької області (Новоянісоль та Кременівка), пізніше у 2006 році відвідав школи Великоновосілківського та Тельманівського районів Донецької області, було реалізовано низку освітніх та соціальних проєктів за участю випускників школи, налагоджено їх тісну плідну співпрацю з ФГТУ.

Спілка «Братів Зосимів» на чолі з нашим другом Сакісом Даллосом допомагає в зміцненні технічної бази деяких закладів загальної середньої освіти, даруючи школам  відеомагнітофони, ксерокси, музичні центри, відеоапаратуру. Було виділено кошти на придбання меблів для кабінетів новогрецької мови. Кременівська школа Нікольського району Донецької області з 2002 року носить ім’я  братів Зосимів. За ініціативи ФГТУ та фінансової підтримки випускників школи братів Зосимів і «Об’єднання з поширення грецької писемності» стало можливим видання в Україні 5 000 екземплярів шкільного словника («Українсько-новогрецько-український»), розробленого Валентиною Кателло – учителем новогрецької мови із Донецька. Завдяки тому, що даний словник було видано великим тиражем, Федерація має можливість забезпечувати словничком кожного учня, який вивчає новогрецьку мову.

З 2015 року ФГТУ отримує суттєву допомогу в реалізації багатьох освітніх програм від Благодійної організації (БО) «Фонд Бумбураса», яку заснував Пантелеймон Бумбурас, грецький бізнесмен, який більше двадцяти років живе і працює в Україні.

За фінансової підтримки даної БО за п’ять років чимало зроблено. Вдалося організувати предметне вивчення новогрецької мови (як іноземної) у 3 школах, які знаходяться в зоні ООС (села Донецької області: Гранітне, Мирне, Чермалик), в 2 міських школах Києва та 1 в Одесі; обладнано учительські кімнати та класи з вивчення новогрецької мови шкільними меблями та сучасними засобами інформаційно-комунікативних технологій у 14 школах, розташованих на лінії зіткнення Сторін у Донецькій області, 2 в Києві; здійснюється підтримка творчих учителів новогрецької мови;  проводяться свята та конкурси,  присвячені Всесвітньому Дню грецької мови і культури, видано та розподілено по школах навчальний комплект (підручник та робочий зошит) для учнів 8 та  9 класів закладів загальної середньої освіти України. Багато років поспіль понад трьох тисяч дітей дошкільного та шкільного віку із населених пунктів Донецької області (зона ООС) щороку одержують від Фонду подарунки до новорічних та великодніх свят.

У 2016 року в смт Сартана (Маріуполь, Донецька область) проведено свято для дітей із зони ООС

«Повинні сміятися діти і в мирному світі жити», в якому взяли участь близько 3 000 дітей шкільного віку з прифро

нтових сіл Донецької області. Даний захід було організовано з метою хоча б на час відвернути дітей від жахів війни, яка порушила безтурботність їх юних років, змусивши їх рано подорослішати, від трагічних моментів, які вони щодня переживають в душі і ніколи не зможуть забути. Під час свята усі учасники заходу отримали від Пантелеймона Бумбураса подарунки.

З 2017 року «Фонд Бумбураса» щороку підтримує проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад з новогрецької мови, історії, культури Греції та греків України, в яких беруть участь близько 600 учнів з різних регіонів України.

За підтримки особисто пана Бумбураса оздоровлено біля тисячі дітей із зони ООС у дитячих оздоровчих центрах України («Брусіно», «Буревісник», «Салют», «Вікторія») та 90 дітей на острові Лімнос (Греція) та сплачено всі витрати, пов’язані з перевезенням дітей та організацією оздоровлення.

У вересні 2018 року за підтримки Фонду 5 учнів із Маріуполя та Києва взяли участь у V Міжнародній олімпіаді з новогрецької мови та культури, яка проходила у Бухаресті (Румунія) разом із представниками Румунії, Греції, Кіпру, Угорщини та Молдови.

Олена ДОБРА,

зав. відділом освіти виконкому ФГТУ.