Громадські активісти за підтримки бізнесу та Федерації грецьких товариств України відновили старовинні пам’ятки в Маріупольському Некрополі

Громадські активісти відновили старовинні пам’ятки в Маріупольському Некрополі, зруйновані вандалами понад півстоліття тому, в рамках ініціативи громадської організації “Архі-Місто” та за сприяння Федерації грецьких товариств України. Техніка була безоплатно надано ТОВ “ПСП” “Азовінтекс”.

Маріупольський Некрополь (Старе міське кладовище) – це своєрідний літопис міста. Він зберігає пам’ять про його творців – від греків-першопоселенців кінця XVIII століття до будівельників металургійних гігантів у XX столітті, як зазначив Андрій Марусов, директор ГО “Архі-Місто”. На жаль, практично всі старовинні пам’ятки були зруйновані вандалами в радянські часи. Багато з них втрачені назавжди.

За підтримки ТОВ “ПСП” “Азовінтекс” і Федерації грецьких товариств України волонтери зуміли відновити близько десяти пам’ятників XIX ст. – початку XX ст., як повідомив А.Марусов. Серед них – пам’ятники Олександра Хараджаєва, почесного громадянина Маріуполя, міського голови в 1860-х, купця і мецената; підприємців Спиридона і Гавриїла Гофа (в будинку останнього на проспекті Миру знаходиться редакція “Приазовського робочого”); італійської династії Галлеана; диякона Стахія Дуброва, який вінчав Архипа Куїнджі.

Маріупольський Некрополь – це справжній Пантеон приазовських греків, як підкреслила Олександра Проценко-Пічаджи, глава Федерації грецьких товариств України. У вересні ми відзначаємо 240-ту річницю переселення греків з Криму до Приазов’я і фактичного заснування Маріуполя. Найдавніший відомий надгробок приазовських греків знаходиться в Некрополі. Він датується тисяча вісімсот тридцять четвертим роком і належить Гавриїлу Сахаджа.

Перший історик і просвітитель приазовських греків Феоктист Хартахай, Ілля Кечеджи-Шаповалов, один з перших театралів Маріуполя, видатні представники династій Попових, Хараджаєвих, Пічахчи, Ласкаракі і багатьох інших знайшли тут вічний спокій.

Підтримка суспільно значущих ініціатив – один з давніх пріоритетів компанії “Азовінтекс”, як зазначив її генеральний директор Олександр Тарута. Компанія народилася в Маріуполі, тому збереження і примноження його багатої історико-культурної спадщини є надзвичайно важливим для нас. Для роботи в Некрополі ми спеціально привезли з Кривого Рогу унікальний кран, який здатний працювати в обмеженому просторі і при цьому піднімати масивні вантажі.

Ми сподіваємося, що наш внесок допоможе перетворити Старе міське кладовище в символ любові і поваги до творців Маріуполя різних поколінь і епох.

У подальших планах волонтерів – запуск онлайнової карти кладовища, а також його поступове перетворення в меморіальне міське кладовище “Маріупольський Некрополь”, як повідомив Андрій Марусов.

Контакти для медіа 096 463 69 88, Андрій Марусов

Фотоматеріали про відновлення пам’ятників див.https://www.facebook.com/pg/arximisto/photos/?tab=album&album_id=569251323772998&__tn__=-UC-R

Відео про відновлення пам’ятників Олександра Хараджаєва і італійських купців Галлеана див. https://www.facebook.com/watch/?v=968286023610998 та https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fu.to%2FDDITGQ%3Ffbclid%3DIwAR24CqrfrWhDg807O5I2hK4gsYFnctGDDcQzfwVlvOJ2UnDfoEh7iWJWjp8&h=AT2d1qrM4m0JmnCsWqiyVRyOewIvnpP-duY8-xjUeDw-lXkicRpazEBR0scN2Jcp5JbW4maywYEvYTc5EHcyuNoBKRfDxBXvjUEIhzga4lfK_xJDzz1S0tQgVDp4yyM6UaV79-X25xzgctWYfxl5pTarJeiVyjhwOLoZnyVlvu6AIl9qXRCvvLtpfS4_Z1KYXU8ZApOG1oq2Fk62dEctMNhxWJBLpMWxpeZayS9XV2ULX1YJkvbpiEy3YIdW621ACOVmT_Q7PRSsLwr_iSd5jtwA6KQvfZxl_FbGpcEY_fH-BX4KqCszCtjIGadASjgd02_hz_RtcqnrNWjIDtlufEwX_Z4d1k_rfVIBWRlGMV4mLRISCczK0LJhkF6-_F9q58hzHYDTXGMoJbc7WxozXI45SFjg0TYtTyMoKpAwCMJ4WETkbjTZO1URusAmYZ01EACvRtCE8P3thLI8YT1p9Easm_XIBHW6ZsxAgJhLzFrE7Al6VJaWq-0zNd9XZv3UJ2YaR6vbfKqCgWDTbMGBKRTPnRIScqDWQdMUmDoDvcx3CSCR9GbbXkhptOaCY2OMNe435AMaufVtufea4dUgxb1l9Vn_Oc7QJNcLLS1Ly7wodko27i0GYYW2jA50DuQ