ФГТУ – 25 років! Запорізьке міське грецьке товариство “Геліос”

Починаючи з 90-их років, разом з набуттям незалежності в Україні почався грецький рух з відродження і збереження мови, культури, звичаїв, традицій греків. Біля витоків грецького руху на Запоріжжі стояли члени товариства “Геліос”, спочатку – у складі грецької Ради Запорізької області “Еллада”, засновником якої був Спіридонов Шаліко Миколайович.
Запорізьке міське грецьке товариство “Геліос” засноване 26-ого березня 2012 року. Засновниками є Спіридонов Шаліко Миколайович, Коваленко Світлана Василівна, Калінкарова Любов Володимірівна. За задумом Спіридонова Ш.М. “Геліос” відрізняє від Ради “Еллада” глибоке вивчення понто-кавказької культури разом із культурою греків Приазов’я.
Наразі “Геліос” є самостійним товариством грецької культури, що сповідує та ставить за мету об’єднання греків навкруги еллінізму: відроження та розвиток національної культури грецького народу на теренах Запоріжжя, спілкування з представниками інших національностей, що мешкають у нашому місці, зі спілками греків-понтійців Грузії, а також внесення пропозиції до органів влади та управління з питань, що витікають з Положення та завдань товариства.
З 2015-ого року Головою товариства “Геліос” є Коваленко Світлана Василівна. Разом з членами товариства розгорнута робота на виконання завдань товариства. Члени його – люди з досвідом, ентузіазмом, переважно з грецьким корінням. Їх небайдуже ставлення до еллінізму сприяє різноманітній роботі у товаристві. “Геліос” постійно підтримує та є яскравим сегментом усіх зібрань, програм й свят, що відбуваються у місті та області: “Покрова на Хортиці”, “Єдина родина”, День прапора України, “Вогонь Еллади” та інші.
Створений Дружко Світланою Леонідівною вокальний ансамбль та танцювальна група “Геліос” є призером фестивалів “Ми – українські”, фестивалю козацьких мистецтв у Вінниці тощо.
Члени товариства захоплено вивчають історичні факти проживання греків на землях сучасної України на семінарах, конференціях, круглих столах. Багатовіковий літопис еллінів сучасної України, сповнений героїчних та драматичних сторінок, що викликають відчуття патріотизму, національної гідності та поваги у молодого покоління. Разом з сучасною Грецією святкуємо “Охі”, що присвячене боротьбі з фашизмом, День Незалежності Греції, День грецького прапора та інші свята.
Особливе місце на наших заходах займає тема масового переселення греків з Криму до Приазов’я за указом Катерини II 1778-1779 рр., що відбувалося через фортецю Олександрівськ під приводом духовного вождя і світського владики кримських греків, Митрополита Ігнатія. Вони заснували 20 грецьких поселень та місто Маріуполь (нині – Донецька область).
Починаючи з 8-ого століття до нової ери, з настанням ери великої грецької колонізації узбережжя Чорного морів та Середземного, сини Еллади привнесли на обживані місця свою високу цивілізацію, інститути управління, заснували грецькі міста-поліси: від Мелітополя до Керчі і далі на Кавказ…
Також вивчаємо та передаємо нашим дітям відомості про переселення та пам’ять про геноцид понтійських греків, предки яких у давні часи проживали на узбережжі Чорного моря (Понта Евксинського). Багато матеріалів ми вивчали в нашому краєзнавчому муз

еї, де є зал, присвячений впливу грецької культури на розвиток нашого краю в стародавні часи.
Греки пронесли крізь століття, зберегли і передають сучасникам історичну пам’ять з часів Олександра Великого, національну самосвідомість, гімн, вірність традиціям старших поколінь.
Еллінізм, грецька культура та мораль, як і раніше, зберігають свою міць і життя, тому ми об’єднуємо грецькі родини, всіх тих, хто приєднався до нас. На сьогодні – нас 125!