ФГТУ – 25 років! Мангушське селищне товариство греків

Головне завдання Мангушського селищного товариства греків – це захист законних інтересів і прав грецького населення, сприяння та збереження і розвиток самобутньої культури, мови традицій і звичаїв греків Приазов’я. Свою громадську діяльність товариство здійснює на основі Статуту.
Основою діяльності товариства є зміцнення дружби між представниками всіх національностей, які проживають на території Мангуша: українців, росіян, греків і інших національностей.
Важливим завданням товариство вважає відродження національної культури, традицій і звичаїв греків.
У 2017 року головою Мангушської селищної громади греків стає директорка Мангуської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Терстуях Світлана Іванівна.
Особливий акцент у роботі товариства зроблений на:
✅ вивчення новогрецької мови в школах селища;
✅ науковий підхід при проведенні дослідницько-краєзнавчої роботи з вивчення побуту, національних традицій, обрядів, мови греків-урумів Приазов’я;
✅ розвиток культури, спорту;
✅ підтримка розвитку молодіжного грецького руху в селищі.
Жителі району пишаються знаменитими людьми – вихідцями з Мангуша: Героєм Радянського Союзу Мурза Іллею Митрофановичем, Президентом Академії медичних наук України Возіановим Олександром Федоровичем, чемпіонами світу та Європи з пауерліфтингу Папазовим Віталієм Івановичем, Яримбаш Євгеном Олександровичем, Героєм соціалістичної праці Красозовим Іваном Павловичем і багатьма іншими.
Проводиться активна робота з розвитку спорту: члени товариства беруть активну участь у міжнародних турнірах з дзюдо пам’яті В.С. Зипа, у розіграшах Кубку з футболу, присвяченого пам’яті В.Ф. Сагаріца. Особливо популярна серед молоді боротьба куреш. На традиційне свято «Панаїр» приїжджають численні гості з різних куточків країни.
Членом товариства Папазовим Віталієм Івановичем, тренером з пауерліфтингу, підготовлені чемпіони Донецької області і України з пауерліфтингу: Заєць Анатолій і Лисенко Олексій, готується підростаюче покоління юних чемпіонів.
У Мангуші традиційно проходить День села, Храмове свято Феодора Стратилата, змагання з пауерліфтингу, фестиваль «Вогонь Еллади», присвячений Дню Незалежності Греції, фестиваль національної культури «Багатий талантами наш край», де представлена грецька культура кращими учасниками художньої самодіяльності.
Візитною карткою селища і всього грецького Приазов’я є зразковий театр танцю «Білий птах» під керівництвом Бойченко Людмили Іванівни. Кожний їх виступ як на сценах України, так і на міжнародних сценах Греції, Латвії, Угорщини демонструє високий рівень хореографічної майстерності, яскраво презентує традиційну культуру греків Еллади та етнічну самобутність і неповторність танців греків Приазов’я.
Мангушським товариством греків у тісній співпраці з ФГТУ проводиться велика робота з організації вивчення в загальноосвітніх школах новогрецької мови.
Діти Мангуша беруть участь і перемагають у Всеукраїнських олімпіадах.
Учні шкіл під керівництвом талановитого вчителя історії Мацукі Анатолія Спиридоновича стають неодноразовими переможцями районних та обласних етапів МАН України, гідно виступають і захищають свої роботи на Всеукраїнських та міжнародних наукових конференціях. Вийшло вже друге видання книги А.Мацукі «Пам’ять» про героїчну участь греків у трагічних подіях Другої світової війни, про участь у боях під річкою Молочною.
Проводиться кропітка робота зі збору для подальшої публікації урумських прислів’їв і приказок. Була проведена презентація книги В.Кіора «Кобзар» Т.Г. Шевченка в перекладі на урумську мову, публікації про яку були у Всеукраїнських виданнях «Елліни України» і «Освіта і суспільство».
На базі Мангушської конеферми «Конкур», де раніше розводили племінних скакунів, які брали участь у міжнародних виставках і перегонах, зараз успішно проводяться корекційні заняття для дітей з проблемами опорно-рухового апарату та дихальної системи. Позитивний результат після тренувань і спілкування з гордими і розумними тваринами – найкраща нагорода для батьків дітей з особливими потребами.
Вихованці Мангушської школи мистецтв (директорка Приходченко Олена Вікторівна, членкіня Мангушського грецького товариства) щорічно беруть участь і перемагають у різних музичних, вокальних, образотворчих конкурсах і фестивалях (від районного до міжнародного рівнів), де успішно демонструють красу грецької культури, високий рівень образотворчого та вокального майстерності.
Ескіз Чих Вероніки «Летить білий птах на тлі соняшника» став переможцем регіонального проєкту і був втілений у вигляді кованої фігури. Тепер це справжня «візитка» в центрі селища.
Грецькі звичаї і традиції, музика, пісні і танці продовжують жити і прикрашати сімейні свята, весілля, масові гуляння. Неможливо собі уявити ні одну радісну подію без заводної «Хайтарми» і традиційного «Бузукі», щоб на столі не стояла «Турта» і гарячі соковиті чир-чир’я зі сметаною.
Окрасою будь-якого свята обов’язково стають кулінарні страви грецької майстрині Алферімовой Варвари Кузьмівни.
Обов’язок нашого товариства робити все можливе, щоб зберегти етнічну грецьку самобутність, культуру, традиції, мову, православну віру в мультикультурному просторі України.