Волонтери знайшли могилу дочки Феоктиста Хартахая

Учасники волонтерського проєкту з відновлення Маріупольського Некрополя в неділю виявили могилу Анни Феоктистівни Рудевич, дочки Феоктиста Хартахая, засновника перших гімназій в Маріуполі, першого історика і просвітителя приазовських греків.

Могила знаходиться в радянській частині некрополя – недалеко від південно-західних воріт і стіни колишнього заводу “Електропобутприлад”. В одній огорожі поховані Анна Феоктистівна Рудевич (1876-1951), її чоловік Володимир Вікторович Рудевич (1870-1930), його сестра Ольга Вікторівна Рудевич (1877-1964) і їхня родичка Ганна Тихонівна Херсонська (1917-1971).

У Феоктиста Хартахая і Софії Ковальської було троє дітей: син Феоктист (1880 -?) І дві дочки Анна і Катерина (1878 -?), за даними істориків-краєзнавців Степана Калоєрова, Льва Яруцкого і Сергія Бурова. Про долю сина Феоктиста нічого невідомо.

Катерина Хартахай вийшла заміж за Леоніда Попова, студента Харківського університету. У них був син Валентин (1901 -?) і дочка Олена (1898 -?). Їх доля невідома.

Нащадки Анни Хартахай і Володимира РУДЕВИЧ – найвивченіша гілка роду Феоктиста Хартахая. Подружжя викладало в гімназіях, які він заснував.

Син Віктор помер в роки більшовицької революції. У Сергія (1901-1968) і Ольги Рудевич (1899-1990; в заміжжі Кафер) були діти, вони пережили всі лихоліття XX століття.

РУДЕВИЧИ жили в Маріуполі за адресою вулиця Італійська, 91, разом з Ольгою Вікторівною Рудевич. Лев Яруцький, видатний маріупольський краєзнавець, встиг поспілкуватися з Ольгою в уже далекому 1962 р.

Знахідка могили РУДЕВИЧ стала можливою завдяки підказці Раїси Петрівни Божко, заступника директора Маріупольського краєзнавчого музею, як повідомив Андрій Марусов, директор ГО “Архі-Місто”. Щоб знайти могилу самого Феоктиста Хартахая, ми стали шукати його нащадків і звернулися до краєзнавців, істориків і старожилів.

За словами Раїси Божко, вона спілкувалася з нащадками РУДЕВИЧ більше десяти років тому. Вони згадували, що могила Анни Хартахай і Володимира РУДЕВИЧ знаходиться десь біля стін заводу. Тому на вихідних волонтери Олександр Шпотаковскій, Дейниченко Олена і Геннадій ретельно обстежили саме цю територію. На щастя, працівники Комбінату комунальних підприємств уже очистили її значну частину від заростей …

Ми звертаємося до всіх з проханням допомогти в пошуку нащадків Феоктиста Хартахая і Рудевича. У них також можуть бути прізвища Кафер, Херсонські, Худолій, Попови, Шіфанови … Можливо, вони мають інформацію, яка допоможе знайти могилу Феоктиста Хартахая і з’ясувати долю всіх його нащадків.

Контакти: arximisto@gmail.com, +38096 463 69 88.
Фото Анни Рудевич (Хартахай) взято c сайту azovgreeks.com.