«Біла птаха»

Сторінки з історії зразкового театра танцю «Біла птаха» та тісної дружби української та грецької танцювальних культур
Зразковий театр танцю «Біла птаха» Мангушського районного будинку культури було започатковано 22 жовтня 2000 року у селище Мангуш, Мангушського району, Донецької області. Засновником та балетмейстером його на протязі 20-ти років є Бойченко Людмила Іванівна.
Велика творча дружба поєднує «Білу птаху» з Федерацією грецьких товариств України. Перше знайомство танцювальних колективів театру відбулося у 2002 році, на Всеукраїнськiй грецькiй олiмпiадi школярів, в номiнацiї “хореографiя” і як, результат ансамбль «Грація», посів призове мiсце за виконання грецького танцю «Мангушська хайтарма» та гідно відстояв честь Мангушу, а ансамбль «Очаровашки» був нагороджений заохочувальним призом-великим тортом та канцелярськими шкільними подарунками, як для самих маленьких учасників конкурсу від Федерації грецьких товариств України.
З боку керівника та вихованців був дуже великий інтерес до грецької хореографії. «Мангушська Хайтарма», яку з великим задоволенням танцюють не тільки греки але і українці, дуже сміливо ввійшла в репертуар театру.
Побачивши одного разу цей танок, закохуєшься в нього: дивовижна музика, незвичнi, але дуже гарнi рухи рук, швидкi та перемiннi рухи нiг, характер та манера виконання. Це танець, без якого не вiдбувається нi одне, не тiльки грецьке, але й українське свято у Мангушi, тому, що тут вже давно переплелись сiмейнi корiння, та два народи стали однiєю великою родиною.
Вивчати грецьку хореографію дуже нелегко, не тільки дітям але і хореографам, але завдяки семенарам-практикумам, які були організовані з року в рік, в містах Маріуполі, Одесі, ФГТ України, голова Проценко О.İ., театр танцю отримав багато нового хореографічного матеріалу та нових творчих ідей.
З метою популяризації грецької народної хореографії в Україні та за її межами, подорож театром танцю 2006 році на міжнародний фестивалі «Золота осінь» в Угорщині, м. Будапешт, перемога та отримання Золотого кубку та « І – премії» фестивалю, та гастрольні тури до Грецiї, Криму, до 2013року, зробив зразковий театр танцю «Біла птаха», більш популярним та впевненим в своїй творчості.
Творча дружба «Білої птахи» та ФГТ України продовжується вже 18-ть років. В кожне свято організоване ФГТ України театр танцю вносить свою яскраву сторінку, це: Міжнародний фестиваль грецької культури «Мега Йорти», фестиваль грецької пісні ім. Тамари Каци, фестиваль «Вогонь Еллади», неодноразові виступи ансамблі «Весела компания», «Фантазія» на всеукраїнському фестивалі національних меншин України «Всі ми діти твої, України» в м. Київ(2013,018 роки), де одержали диплом Міністерства культури України «За активну участь, у всеукраїнському дитячому конкурсі етносів України, за підписом міністра культури України Л. Новохадько» та диплом президента ради національних товариств України І. Левітас, 2013 рік.
Напередоднi свого першого п’ятирiчного ювiлею, театр Танцю Людмили Бойченко одержав назву “Бiла птаха”, що в перекладі з грецької мови означає «Мангуш». І в цьому ж 2005 році, почесне звання “зразковий”.
Це була перемога, перемога не тiльки балетмейстера та вихованцiв, а й перемога батькiв дiтей, без допомоги яких, “Бiла птаха”, мабудь, так скоро не досягла б своїх перемоги. Допомога з транспортом та фiнансуванням сценiчних костюмiв, супроводження вихованцiв в поїздках на фестивалi та конкурси, та забезпечення харчування в дорозi – все це-вони, батьки вихованцiв:
В. Г. та Н. М. Топузови, В. І. та І. І. Спруцко, В.Ф. та Л.В. İсанбаєви, П. М. та В. В. Кухта, О. О. та Т. П. Сосницькi, Ю. В. та Л. Л. Малюга, А. Г. Джеломанов, В. А. та А. М. Манко, О. Д. та Н. П. Батиренко, Д. О. та І. М. Кіяненко, Т. Б. Іванчішина, В. С. та О. Б. Тітішова, Т. Л. Хавалджи, М. В. Кудрявцева, Ю. М. та С .І. Терстуях, В. А. Орел, І. М. Сарбей, О. Л. та Л. І. Джетимова, В. П. та Є. В. Брага, О. О. та О. В. Аніченко, І. О. та Т. П. Половнікови, І. В. Туру, О. В. Джансиз, Л. М. Сметаніна, М. В. Андрусенко.
Народна хореографія, всі 20-ть років була головним напрямком творчої діяльності зразкового театру танцю «Біла птаха». Постанови та показ на фестивалях, конкурсах, святах різних рівнів українських та грецьких народних танців, приносили свої гарні результати.
З кожним роком, чисельний склад колективу ставав все бiльше. Пiд крилом “Бiлої птахи” до 2020 року вже танцювало понад 100-о вихованцiв.
«Біла птаха» вчить досягати перемог, кропiтливо працювати, бути першими та кращiми не тiльки у творчостi, а й в життi, а ще, полюбити цю творчiсть i зробити iї сенсом свого життя та профессiєю.
Кращi з кращих, розумнi талановитi випускницi зразкового театру танцю “Бiла птаха”-Наталiя Малюга,випуск 2008року та Ганна Небилiченко, випуск 2014року,обрали своею профессiю вчителя з хореографii, обидвi закiнчили Бердянський державний педагогiчний унiверситет, хореографiчний факультет та працюють керiвниками самодiяльних танцювальних колективiв в Мангушському районi.
Зараз йде пiдготовка ще однiе вихованки, Богдани Слободенюк до професii хореографа i це дуже добре, що започаткована тобою справа, буде жити.
Сьогоднi, за 20-ть рокiв творчого шляху театру, шляху перемог, подарунків, кубків, медалiв, дипломів, грамот, подяк, яких налiчуеться вже сотнi, з гордiстю прикрашають стiни, полички, професiйно обладнаного танцювального класу. І кожна нагорода, безцiнна… За нею стоїть дуже кропiтлива праця балетмейстера та її вихованцiв.