Привітання заступника міністра закордонних справ Греції пана К. Власіса еллінам зарубіжжя до річниці 28 жовтня 1940 року

Шановні співвітчизники та співвітчизниці! Сьогодні – свято для греків з усього світу.
Це день, коли Греція проявила свою велич і вигукнула «НІ» жорстокому та нахабному шантажу фашистських та нацистських сил Осі. Славетне «НІ» 28 жовтня 1940 року назрівало довго та давно, ще з «Μολών λαβέ» (досл. «прийди й візьми») – легендарної скептичної відповіді спартанського царя Леоніда I на письмову вимогу перського посла здати зброю напередодні битви при Фермопілах; ще з «ου φεισόμεθα της ζωής ημών» (досл. «ми життям не пошкодуємо») – відповіді Костянтина Палеолога, останнього імператора Візантійської імперії, Мухаммеду II, коли той попросив його здати Константинополь; з лозунгу «Свобода або смерть»1821-го року. Вирішальне, але не останнє «НІ» згадується, вшановується і відзначається греками на нашій батьківщині та в усьому світі, скрізь, де живе грецька душа. 28 жовтня 1940 року узагальнює в один історичний момент спогади, досвід та цінності, якими завжди керується наше національне життя: повна відмова від підпорядкування, загальна відмова від тоталітаризму, прихильність демократичній етиці та національній гідності.
Участь Греції у Другій світовій війні не є випадковістю в ході грецької та європейської історії. Це сміливе рішення наших предків боротися проти ворога, до того часу непереможного, який за чисельністю значно перевершував. Проти переваги держав Осі греки мали вільний і безцінний розум. Країна, невелика за розмірами, але історично віддана відстоюванню високих ідеалів, Греція здобула перші головні перемоги на полі бою, що вразило авторитетів і ознаменувало початок кінця фашизму та нацизму. Поруч з еллінами були й греки зарубіжжя з грецьким прапором та прапором своїх нових батьківщин, вони вели битву на користь загальнолюдських цінностей, тих, які еллінізм заповів людству.
За теперішніми обставинами, святкування епосу 40-х років стає як ніколи актуальною та повчальною подією. В нашій національній пам’яті є тверда відповідь на виклики, що стоять перед нашою нацією. Це «НІ» захищають наші діти, які охороняють Євро, які пильно стежать за Егейським морем, які захищають наш прапор по всій Греції. Ми, яких історія удостоїла важкої спадщини, щодня – на морі, на суші та в повітрі – даємо відповідь, яка доречна нахабній провокації, яку демонструє Туреччина. Одержимість незаконними діями, порушення міжнародного права та норм добросусідства, підривання миру та безпеки викриває її перед міжнародним співтовариством та робить фактором нестабільності та правопорушень. Греція, як сучасна європейська держава, направляє чітке повідомлення у всіх напрямках: шантажам та погрозам ми завжди будемо казати невблаганне «НІ». Рішуче «НІ» – зусиллям посягати на наш національний суверенітет та наші суверенні права.
Мої співвітчизники в усіх куточках землі! Вшановуючи 28 жовтня 1940 року, ми, греки, гуртуємося в один кулак, об’єднуємо сили та активізуємо боротьбу за захист наших національних прав, а наш компас – притаманні нам відвага та національна солідарність. Ми віримо в Бога та в ідеали Нації.
КОНСТАНТІНОС ВЛАСІС.
Переклад на українську: Анна Арчая.