У Бердянську презентували книгу «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття»

Сьогодні відбулась презентація книги «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття». Її авторами є Ігор ЛИМАН, доктор історичних наук, професор, завідувач катедри історії і філософії Бердянського державного педагогічного університету та Вікторія КОНСТАНТІНОВА, доктор історичних наук, професор БДПУ.
Дорогі друзі!
Ви тримаєте в руках унікальну за своєю тематикою книгу! Загальновідомо, що історіографія дослідження українсько-грецьких відносин постійно поповнюється новими працями, серед яких особливе місце займають ті роботи, які відповідають логіці націотворення. Саме в час націотворення виникають ґранднаративи, які служать національним інтересам і базуються на національних ідеях. До таких праць належить і книга Ігоря Лимана та Вікторії Константінової «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття».
Українсько-грецькі відносини є стабільними, мають під собою історичне підґрунтя, духовну і релігійну спадщину античної та візантійської культури, а головне – витримали перевірку часом. Розбудові цих відносин суттєво сприяє наявність великої грецької громади в Україні. На території України в м. Одесі знаходиться світова святиня греків – будинок організації «Філікі Етерія», яка розпочала визвольну боротьбу проти отоманського гноблення. Але поряд із загальновизнаними центрами еллінізму в Україні, такими як Ніжин, Одеса, Київ, Маріуполь, особливе місце займає і Бердянськ.
Які ж зв’язки поєднували наше приморське місто із Грецією? Яке місце займали та займають греки у культурному житті Бердянська? На ці питання і дає відповідь дана книга, що сторінка за сторінкою вписує в український наратив історію грецької громади, сучасним уособленням якої виступає Бердянське міське товариство греків. Саме грецький осередок Бердянська на чолі із Іриною Нагай ініціював створення даної книги.
У книзі детально розглянуто зв’язки Бердянська із греками до заснування у місті грецького консульства; розкрита історія дев’ятьох консулів Королівства Греція у Бердянську; розповідається про грецьке мореплавство, експортну торгівлю через Бердянський порт і внесок грецьких купців у економічний розвиток Бердянська другої половини ХІХ – початку ХХ ст.; і, нарешті, читач дізнається про місце греків у громадському, культурному житті, освіті та охороні здоров’я в Бердянську.
Загалом же історія грецької присутності у Бердянську спрямована на об’єднання двох братніх народів – українського та грецького. Дана історіографія має не лише культурологічну, але й етнополітичну складову, яка фактично має на меті посилити міждержавні зв’язки України з Грецією, та допомогти не лише глибше пізнати історію греків Бердянська, але й вийти на новий рівень взаємовідносин із нашою історичною прабатьківщиною.
Від імені Ради Федерації грецьких товариств України висловлюємо щиру подяку авторам книги Ігорю Лиману та Вікторії Константиновій, а також голові Бердянського міського товариства греків Ірині Нагай за збереження історичної пам’яті та значний особистий внесок у розбудову українсько-грецьких відносин.
Олександра Проценко-Пічаджи,
голова Федерації
грецьких товариств України.
Слід зазначити, що участь у даному проєкті взяли Генеральне Консульство Греції у Маріуполі, Генеральний Секретаріат у справах греків зарубіжжя МЗС Греції та Федерація грецьких товариств України.
Пресслужба ФГТУ.