У Бердянську презентували книгу «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття»

Сьогодні відбулась презентація книги «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття». Її авторами є Ігор ЛИМАН, доктор історичних наук, професор, завідувач катедри історії і філософії Бердянського державного педагогічного університету та Вікторія КОНСТАНТІНОВА, доктор історичних наук, професор БДПУ.
Презентація пройшла у поєднанні форматів офлайн і онлайн. Як і планувалось, виступили автори книги, а також Генеральний Консул Греції в Маріуполі Грігоріос Тассіопулос, заступниця голови Федерації грецьких товариств України Олена Добра, голова «Асоціації національних меншин Запорізької області» Науфаль Хамдані, голова Бердянського міського грецького товариства Ірина Нагай, доктор Едвард Уотерс (Університет Нотр-Дам Австралії).
Найближчим часом буде викладено відеозапис заходу та електронну версію самої книги.
Про це на своїй сторінці у ФБ повідомив один із авторів книги Ігор Лиман https://www.facebook.com/profile.php?id=100024786784174
Високо оцінила дану книгу і голова Федерації грецьких товариств України Олександра Проценко-Пічаджи, яка у передмові до книги зазначила:

Дорогі друзі!

Ви тримаєте в руках унікальну за своєю тематикою книгу!  Загальновідомо, що історіографія дослідження українсько-грецьких відносин постійно поповнюється новими працями, серед яких особливе місце  займають ті роботи, які відповідають логіці націотворення. Саме в час націотворення виникають ґранднаративи, які служать національним інтересам і базуються на національних ідеях. До таких праць належить і книга Ігоря Лимана та Вікторії Константінової «Грецька громада та консули Греції у Бердянську ХІХ – початку ХХ століття».

Українсько-грецькі відносини є стабільними, мають під собою історичне підґрунтя, духовну і релігійну спадщину античної та візантійської культури, а головне – витримали перевірку часом. Розбудові цих відносин суттєво сприяє наявність великої грецької громади в Україні. На території України в м. Одесі знаходиться світова святиня греків – будинок організації «Філікі Етерія», яка розпочала визвольну боротьбу проти отоманського гноблення. Але поряд із загальновизнаними центрами еллінізму в Україні, такими як Ніжин, Одеса, Київ, Маріуполь, особливе місце займає і Бердянськ.

Які ж зв’язки поєднували наше приморське місто із Грецією? Яке місце займали та займають греки у культурному житті Бердянська? На ці питання і дає відповідь дана книга, що сторінка за сторінкою вписує в український наратив  історію грецької громади, сучасним уособленням якої виступає Бердянське міське товариство греків. Саме грецький осередок Бердянська на чолі із Іриною Нагай ініціював створення даної книги.

У книзі детально розглянуто зв’язки Бердянська із греками до заснування у місті грецького консульства; розкрита історія дев’ятьох консулів Королівства Греція у Бердянську; розповідається про грецьке мореплавство, експортну торгівлю через Бердянський порт і внесок грецьких купців у економічний розвиток Бердянська другої половини ХІХ – початку ХХ ст.; і, нарешті, читач дізнається про місце греків у громадському, культурному житті, освіті та охороні здоров’я в Бердянську.

Загалом же історія грецької присутності у Бердянську спрямована на об’єднання двох братніх народів – українського та грецького. Дана історіографія  має не лише культурологічну, але й етнополітичну складову, яка фактично має на меті посилити міждержавні зв’язки України з Грецією, та допомогти не лише глибше пізнати історію греків Бердянська, але й вийти на новий рівень взаємовідносин із нашою історичною прабатьківщиною.

Від імені Ради Федерації грецьких товариств України висловлюємо щиру подяку авторам книги Ігорю Лиману та Вікторії Константиновій, а також голові Бердянського міського товариства греків Ірині Нагай за збереження історичної пам’яті та значний особистий внесок у розбудову українсько-грецьких відносин.

 

Олександра Проценко-Пічаджи,

голова Федерації

грецьких товариств України.

Слід зазначити, що участь у даному проєкті взяли Генеральне Консульство Греції у Маріуполі, Генеральний Секретаріат у справах греків зарубіжжя МЗС Греції та Федерація грецьких товариств України.

Пресслужба ФГТУ.