Зіяфє́тя від грецької бабусі: Васілі́й пі́та

Васілій піта – традиційний пиріг, який у грецьких родинах готують спеціально до дня Святого Василя (румейськ. Васілі́й мє́ра). Особливістю цього пирога є те, що всередині цього запікають монетку (румейськ. капі́ть), яка при розрізанні потрапляє до одного зі шматків. Велике щастя чекає на того, в чиєму шматку випаде монета. Тому Васілій піта часто називають «щасливка». Раніше греки запікали золоту монету чи шматочок золота (румейськ. філюрі́), тому монетку і сьогодні продовжують називати «філюрі». Той, кому випала філюрі, зберігає її в гаманці весь рік, а якщо філюрі випала на шматок, який належить, наприклад, Святому Василю або дому, або біднякам, то її весь рік слід зберігати за іконою.

Господиня готує Васілій піта протягом майже доби – починаючи увечері 12 січня і закінчуючи ближче до опівдні 13. Ось як цей пиріг традиційно готували мої мама і бабуся – корінні ялтинські грекині. Цього рецепту продолвжують дотримуватись усі жінки нашої родини і сьогодні.

НАМ ЗНАДОБЛЯТЬСЯ:

Сито (румейськ. ко́шчінь);

Скалка (румейськ. мацо́ксул);

Велика каструля (румейськ. худро́ кацару́ля) або відро (румейськ. цібє́рка);

Велика миска (румейськ. худро́ піна́ть);

Банка (румейськ. куті́);

Ложка (румейськ. хуля́рь);

Ніж (румейськ. маше́рь);

Наперсток (румейськ. дъахтилі́тра);

Духова шафа (румейськ. фу́рну).

         ІНГРЕДІЕНТИ:

Опара (румейськ. пурзі́мь):

Вода (румейськ. ніро́) ~ 1/3 літрової банки;

Цукор (румейськ. са́хар) ~ 1 ст.л.;

Дріжджі (румейськ. майя́) сухі ~ 1 ст.л.;

Мука (румейськ. алє́вірь) ~ 8-10 ст.л.

Все це помістити до літрової банки та добряче розколотити. Опара має бути не дуже густою (трохи рідкіша, ніж для оладок). Коли опара підніметься і заповнить банку догори, знову переколотити. І так повторити двічі-тричі.

Тісто (румейськ. зіма́рь):

Молоко (румейськ. гальті́гал) ~ 1 л;

Яйця (румейськ. вуга́) ~ 5 шт.;

Цукор (румейськ. са́хар) ~ 3 стакани;

Олія (румейськ. ладъь) ~ 4-5 ст.л.;

Вершкове масло (румейськ. ву́тур) ~ 200-250 г. Можна замінити маргарином.

      ПРИГОТУВАННЯ:   

Поки опара піднімається, усе перераховане помістити у велику ємність (я використовую відро). Перемішувати не потрібно. Потім, коли опара готова, влити і її до відра. Цю частину приготування я роблю приблизно о дев’ятій годині вечора 12 січня. І залишаємо у відрі до п’ятої ранку.

Уранці додаємо муку (румейськ. алє́вірь). Додаємо муки таку кількість, щоб тісто вийшло м’яким (трохи м’якіше, ніж для вареників). Замішене тісто залишаємо підходити (біля двох годин). Знову перемішуємо і лишаємо, щоб воно підійшло вдруге (біля години).

Потім кладемо тісто на стіл і ділимо на 10 однакових частин. Розкатуємо відповідну кількість коржів (румейськ. філ). Кожний лист добре слоїмо та кладемо один на інший. Для цього можна використовувати будь-який жир: топлене вершкове масло, маргарин, олію, гусячий жир (румейськ. шунарі́й ліпа́рь). Раніше використовували і смалець (румейск. а́льма), якщо нічим було замінити.

Тепер відбираємо п’ять коржів. Кладемо їх один на одний і згортаємо в «качалочку». Цю «качалочку» закручуємо в «равлика». «Равлика», у свою чергу, кладемо до сковорідки для випікання (румейськ. тига́нь) та розкатуємо до її розміру. Так само робимо з іншими п’ятьма листами. Між «равликами» кидаємо філюрі. Пиріг не повинен вийти високим – приблизно у долоню товщиною.

Переходимо до випікання. Духовку розігріти приблизно до 180°C. А поки духовка розігрівається, наперстком густо-густо по колу наносимо візерунки. Після цього ножем трохи прорізаємо верхній шар пирога, щоб позначити шматки. Одразу після нанесення малюнків тісто саджаємо до духовки, інакше візерунок може зникнути. Випікати протягом 70-80 хвилин. Перед подачею пирога розтопити вершкове масло (румейськ. ву́тур) і змішати його з медом (румейськ. мєль). Вершкове масло з медом (румейськ. ву́тур мє т’ мєль) традиційно подають до Васілій піта. Виходить дуже смачно! Смачного!

 

Ліна Харлампіївна Ахбаш,

жителька смт Ялта Донецької області.