До річниці пам’яті світлої людини

 19 січня 2021 року – річниця смерті активного учасника національного руху греків Надазов’я, нашого славного земляка Аніміци Геннадія Антоновича. Немає з нами нашого мудрого друга, наставника – і це велика втрата для кожного, хто залишається небайдужим до питань національного відродження греків.

Народився Г.А. Аніміца в одному з двох сіл на території нашого Нікольського району, які заснували греки-переселенці з Криму – Чердаклі. І це, напевно, наклало свій відбиток на подальше життя людини, небайдужої до свого коріння. Його з дитинства цікавили історія та культура своєї прабатьківщини – Греції і свого народу – маріупольських греків.

Після закінчення школи в рідному селі, Геннадій Антонович поступив в Азово-Чорноморський інститут механізації сільського господарства в місті Зерноград Ростовської області. У 1960 році був направлений на роботу за фахом в Сахалінську область. Але через два роки Геннадій Антонович повертається на батьківщину. У 1962 році став працювати у Володарській школі № 2 учителем фізики. Він був незвичайним учителем фізики. Його учні цілком успішно конкурували з учнями міських шкіл на різних олімпіадах, а після навчання – з першого разу вступали до московських вищих навчальних закладів, престижних в той час.

Паралельно з викладацькою роботою розкривалися інші грані таланту Г.А. Аніміци.

Він зумів згуртувати навколо себе групу однодумців-ентузіастів так само, як і він, стурбованих подальшою долею рідної мови, проблемою збереження культури і традицій грецького народу. Це був кінець 80-х років минулого століття. Активісти намагалися зробити свій посильний внесок у справу збереження та популяризації мови, а також відродження інтересу до національної культури серед молоді. Їх турбувало, що число носіїв румейської мови скорочується, що румейська мову все рідше звучить в наших грецьких селах.

Геннадій Антонович був переконаний, що дітям потрібно дати можливість вивчати мову в школах. І його мрії почали здійснюватися. До кінця 90-их років в декількох школах району почали вивчати новогрецьку мову факультативно, а потім її стали вивчати як другу іноземну мову в 9-ти школах.

Завдяки спільним зусиллям у жовтні 1988 року було створено Володарське селищне товариство греків. Першим головою товариства протягом восьми років був Г.А. Аніміца.

З ініціативи членів товариства, очолюваного Аніміцою Г.А., 30 вересня 1988 року по Володарському радіо прозвучала перша радіогазета румейською мовою. Радіомовлення не вдалося зробити регулярним (з технічних причин). Зате, вийшов перший номер в листопаді 1989 року сторінки «Каліспера!» в районній газеті «Зоря Приазов’я», яка продовжує виходити і сьогодні. Більше 10 років редагував сторінку Геннадій Антонович, публікуючи просвітницькі статті про важливість збереження грецької спадщини.

Його переповнювали почуття гордості і відповідальності під час проведення фестивалю грецької культури греків України «Мега Юрти», який проходив в його рідному селі Чердаклі у 2001 році. Геннадій Антонович був активним членом оргкомітету. І тут проявилася його висока компетентність, яскрава індивідуальність, притаманна лише йому, а також неспокій, принциповість і чесність.

Багато десятиліть Геннадій Антонович накопичував матеріал з мови (він блискуче володів румейською мовою), історії і культурі грецьких сіл рідного Надазов’я. Він автор кількох серйозних видань, до яких часто звертаються і будуть звертатися прийдешні покоління греків-румеїв. Результати його краєзнавчої роботи знайшли відображення у наступних виданнях:

– у 2005 році в співавторстві з відомим вченим, доктором географічних наук Є.Г. Аніміцею, вийшла книга з історії села Чердаклі;

– у співавторстві з М.П. Галікбаровою «Румейська для початківців»;

– «Румейсько-російський словник»;

– «Коротка граматика румейської мови» та ін.

Навіть коли Геннадій Антонович був серйозно хворий, він допомагав співробітникам музею і поспішав передати все те, що не встиг сказати. У свій останній візит він, вітаючись, обняв кожного з нас. Ми зрозуміли, що так він прощається з нами …

Дружбою з Геннадієм Антоновичем ми будемо пишатися завжди … А ще ми вдячні цій людині за колосальний внесок в збереження спадщини греків Надазов’я.

Співробітники КЗ «Краєзнавчий музей Нікольської

селищної ради Донецької області».