200-ліття Грецької революції: значення цієї дати для України

Відкритий лист Федерації грецьких товариств України до голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Д.В. Лубінця

У 2021 році Греція, а також греки усього світу будуть відзначати  двохсотліття з часу Грецької революції, або національно-визвольної війни, яка призвела до звільнення греків від влади турків-османів й проголошення незалежної Грецької держави. З метою вшанування цієї героїчної події, уряд Греції розробив низку заходів. До святкувань будуть залучені дипломатичні місії, різноманітні громадські організації, фонди, вищі навчальні заклади та ЗМІ.

Слід зазначити, що особливу роль у цих заходах відіграє Україна, адже саме на землях України, в Одесі та Ізмаїлі, здійснювалася підготовка грецької революції 1821 р., в Одесі було засновано грецьку національну таємну організацію «Філікі Етерія», очільники якої прагнули звільнити Грецію від османського ярма. На початку жовтня 1820 р. в Ізмаїлі під керівництвом А. Іпсіланті відбулась значна військова рада «Філікі Етерії» за участю її найвизначніших керівників, на якій обговорювалися різні плани підготовки до національно-визвольного повстання в Греції.

Історія причорноморських греків Одещини налічує не одне століття, серед яких особливе місце належить «зоряним» 7 рокам – з 1814-го по 1821-й, коли під прапором «Філікі Етерії» (створена в Одесі в 1814 році) і під прапором А. Іпсіланті (очолив її в 1820 р.), вони зі співвітчизниками в Греції розбили важкі ланцюги чужоземного панування.

Враховуючи майбутню річницю, а також те, що Греція — один із наших важливих європейських партнерів, а українсько-грецькі відносини мають під собою історичне підґрунтя, духовну і релігійну спадщину античної та візантійської культури (розбудові цих відносин суттєво сприяє наявність великої грецької громади в Україні, діяльність дипломатичних представництв та Федерації грецьких товариств України), звертаємось до голови Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Д.В.Лубінця із проханням звернутися до ВР України, а також до Міністерства культури та Міністерства закордонних справ з ініціативою про проведення у 2021 р. двостороннього Року культури Україна-Греція.

Впевнені, що подібний масштабний проєкт стане прекрасним майданчиком для культурної дипломатії, яка є одним із інструментів зовнішньої політики держави, спрямованої на відстоювання і захист конкретних національних інтересів.

Слід зазначити, що Росія вже анонсувала про проведення «перехресного» Року історії Росія-Греція. ЗМІ повідомляють, що 26 жовтня цього року, міністр іноземних справ Російської Федерації С.Лавров повернувся з Греції, де перебував із офіційним візитом. Було заявлено, що грецький прем’єр-міністр запрошує В.Путіна наступного року на святкування 200-ліття незалежності Греції.

Можна не сумніватися, що росіяни вкладуть чимало коштів у цей проєкт і будуть пропагувати необхідні їм меседжі і в Греції, і в Росії, і на європейській арені. При цьому вони, безперечно, нахабно використовуватимуть українську історичну спадщину. Можна передбачити, що під час цього «перехресного» Року росіяни розказуватимуть про прихід християнства із Греції на Русь, сиріч Росію, про грецький спадок у Росії (а насправді — в Україні), про одеську «Філікі Етерію» тощо…

Вважаємо, що народні депутати, МЗС та Міністерство культури не повинні залишати цю подію без уваги. Адже реалізація заходів, присвячених 200-літтю з часу Грецької революції, – це спосіб відстояти свою інформаційну незалежність, самостійно формувати наративи про власну історію і культуру, бути суб’єктом, а не об’єктом світової політики.

О.І.Проценко-Пічаджи,

Голова Федерації

грецьких товариств України.