Створено три фільми про надазовських греків

Федерація грецьких товариств України у рамках святкування 240-річчя заснування греками-переселенцями населених пунктів на території сучасної Донецької області та міста Маріуполя спільно із USAID Democratic Governance East Activity створила серію документальних фільмів, присвячених історії, традиціям і звичаям надазовських греків. Дані фільми розміщені на офіційному каналі Федерації грецьких товариств України на популярному відеохостингу Youtube.

Перший фільм має назву «Маріуполь – місто з грецьким корінням» і розповідає про центр еллінізму в Україні – унікальне місто Маріуполь, історичний шлях якого неможливо уявити без надазовських греків. Митрополит Ігнатій, Архип Куїнджі, Феоктист Хартахай, Дмитро Айналов, Георгій Челпанов, Лель Кузьмінков, Валентин Константинов, Геннадій Узун, Юхим Харабет, Костянтин Балабанов – це далеко не повний список маріупольських греків, які прославили місто Марії.

Дана стрічка не звертається до патріотичного популізму та не нав’язує глядачам жодних висновків, вона лиш розповідає про маріупольських греків крізь призму їх традицій, культури та їхнього внеску у розбудову перлини Надазов’я – Маріуполя.

«Перлини Еллінізму в Україні. Грецькі селища» – це другий з трьох фільмів про грецьку спадщину греків Надазов’я, зйомки якого проходили у Сартані, Старому Криму, Ялті, Чермалику, Гранітному, Кременівці та Урзуфі. Дані населені пункти у 2020 році відсвяткували своє 240-річчя.

Переглянувши цей фільм, глядач зрозуміє, якою дивовижною та самобутньою є культура надазовських греків: румеїв та урумів. Фільм також розповість про видатних особистостей-вихідців з цих сіл і про грецькі творчі колективи, які сьогодні одні з небагатьох зберігають, розвивають і популяризують мови надазовських греків: урумську та румейську.

Заключна серія присвячена кухні надазовських греків і має назву: «Кухня греків Надазов’я: смак, спокуса та натхнення». Про таємниці приготування найсмачніших страв надазовських греків розкажуть глядачам господині із Гранітного, Малоянисоля, Сартани, Старого Криму, Чермалика, Ялти та інших населених пунктів, заснованих греками. Грецька халва, «Фулто», «Турта», «Шмуш» тощо, переглянувши цей фільм, і ви зможете готувати ці смаколики!

 

Пресслужба ФГТУ.