Україна і 200-ліття Грецької революції!

Яскраву сторінку в історію боротьби грецького народу проти османського панування вписала діяльність таємного товариства “Філікі етерія” (“Дружнє товариство”), яке було організаційним і політико-ідеологічним центром підготовки революції 1821-1829 рр.
1814 р. в Одесі три грецьких патріоти Ніколаос Скуфас, Еммануїл Ксантос та Афанасіос Цакалов заснували таємну революційну організацію загальнонаціонального масштабу, яка стала ідеологічним й організаційним центром підготовки повстання проти османського панування.
Українське місто Одеса ввійшло в історію національно-визвольної боротьби грецького народу як центр, де виникла його патріотична організація, котра почала підготовку повстання.
Щоденна небезпечна та важка праця етеристів підготувала грецьку національно-визвольну революцію 1821-1829 рр.
“Філікі етерія” була центром підготовки останньої, яка звільнила Грецію від ланцюгів майже чотиривікового іноземного рабства.
Таємна патріотична організація виникла у народному середовищі й стала символом волелюбного духу і демократичних традицій грецького народу. Емблемою “Філікі етерії”, накресленою на її прапорі, був Фенікс. Подібно до цього легендарного птаха, що воскресав у вогні, Еллада відродилася з попелу та руїн.
Боротьба грецького народу проти османського панування стала предметом пильної уваги й захоплення всіх передових людей того часу. Він порвав ланцюги важкого рабства та завоював незалежність. За умовами Адріанопольського мирного договору, підписаного Росією і Туреччиною 14 вересня 1829 р., було визнано автономію Греції, а 24 квітня 1830 р. – її незалежність.
Грецька національно-визвольна революція 1821-1829 рр. була однією із значущих подій історії ХІХ ст. Успішне завершення боротьби народу Греції за незалежність ослабило реакційні сили Європи та посилило прагнення поневолених народів до визволення. Багато етеристів героїчно загинули на полі бою, не доживши до того часу, коли їх батьківщина стала незалежною, але їх патріотичний подвиг і революційна мужність назавжди залишилися в пам’яті народу.
Н.О.Терентьєва
“ФІЛІКІ ЕТЕРІЯ” ТА ЙОГО РОЛЬ У ГРЕЦЬКОМУ
НАЦІОНАЛЬНО- ВИЗВОЛЬНОМУ РУХОВІ ПЕРШОЇ ЧВЕРТІ ХІХ ст.