Привітання Посла Греції в Україні пана Васіліоса Борноваса з нагоди ювілейної річниці Національного свята – 25 березня

Сьогодні, 25 березня, ми відзначаємо 200 років повстання грецького народу, який боровся проти османського поневолення. Греки розпочали революцію, щоб після довгої та тяжкої боротьби побудувати вільну грецьку державу. Для усіх нас, їх потомків, ця подія має велике значення, тому що наші предки були озброєні цінним  багажем: вони мали мову, освіту, школи та історію – і цим відрізнялися від османського суспільства.

Тому що усі вчені були греками, лікарі були греками, архітектори були греками, купці були греками; тому що мова православ’я, мова торгівлі, мова спілкування в Османському світі була грецька.

Тому і не дивно, що зерно революції було зрощено в Одесі, Ніжині, Києві та в інших регіонах сучасної України.  Тому що земля була родючою, тому що грецькою говорили вільно усюди. Тому що існували грецькі школи та класи. Тому що за вільним мисленням членів «Філікі Етерія» були хоч і розмиті, але сильні спогади: Херсонес,  Фанагорія, Калос Лімен, Німфей…

Наприкінці хочу висловити велику подяку Федерації грецьких товариств України та її Голові Олександрі Іванівні Проценко-Пічаджи, яка віддала свою кров та плоть задля збереження грецької мови, історії та культури, за її тридцятирічну плідну працю на благо незалежної Греції – вільної держави, яка сьогодні відзначає свій 200-річний ювілей!