У Харкові відбудеться планшетна виставка, присвячена видатному грецькому поетові, драматургу та перекладачеві Яннісу Ріцосу

10 квітня 2021 року о 14-00 у Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна відбудеться відкриття планшетної виставки, присвяченої видатному грецькому поетові, драматургу та перекладачеві Яннісу Ріцосу.
Цим заходом Харківське міське товариство греків «Геліос» продовжує Десятий ювілейний Фестиваль грецької культури, що присвячується 200-річчю від початку Грецької Революції.
Планшетна виставка підготовлена Одеською Філією Грецького Фонду Культури.
Янніс Ріцос, видатний грецький поет і мислитель 20-го століття, народився 1 травня 1909 року в Монемвасії на Пелопоннесі в сім’ї землевласника Елефтеріоса Ріцоса. Його мати, Елефтерія, походила з давнього аристократичного роду Гітіу. У період з 1921 по 1925 рр. Янніс навчався у гімназії Гітіу. Писати почав доволі рано: у 1924 році його вірші були надруковані у збірнику “Творчість дітей”. У 1925 році сім’я опинилась на межі розорення, і Янніс переїхав до Афін, поступивши на роботу до Національного банку Греції клерком.
У 1926 році він захворів на туберкульоз. З 1927 по 1929 роки Ріцос лікувався у лікарні “Сотірія”, а в 1930-му – в санаторії міста Ханья. У ці роки він вперше познайомився з ідеями марксизму, ідеями справедливої перебудови життя. Саме їм Ріцос і присвятив свою поезію та своє життя. Вірний цим ідеям, Ріцос вступив до лав антифашистського Супротиву, де став однією з ключових фігур. Він продовжував писати революційні твори. У 1942 році Ріцос пише поему “Останнє століття до людини”, драматургічну постановку “Жінка на березі моря”. Співпрацюючи з журналом “Вільна література”, видав збірник “Випробування”, з якого цензура вилучила поему “Переддень Сонця”.
Після війни, розділяючи участь багатьох грецьких борців-антифашистів, Ріцос зазнав ад концтабору на острові Макронісос, Саме тут він написав цикл віршів “Кам’яний час”. У 1952 році, після шестирічних поневірянь по концтаборах, Янніс Ріцос нарешті отримав довгоочікувану свободу.
Відносно мирне життя у наступні п’ятнадцять років дозволило Ріцосу створити філософські поеми циклу “Четвертий вимір”, мініатюри, з яких склались дві збірки “Свідоцтв”, цикл “На злобу дня”. У цикл “Четвертий вимір” увійшли поеми-сповіді, які знаменували якісно новий етап його творчості – етап художньо-філософського узагальнення життя і людських доль крізь призму міфу.
21 квітня 1967 року в Греції відбувся військовий переворот. Почався період правління “Чорних полковників”, установилась військова диктатура правого толку. Попереджений друзями, поет мав можливість втекти і сховатись, але він і на цей раз вирішив сповна випити чашу випробувань, які знову випали на долю його народу. Ріцоса заарештували, його очікував концтабір на островах Юра і Лерос, а потім сурова ізоляція в засланні на острові Самос. Між тим Яннісу Ріцосу було під шістдесят, підірване здоров’я потребувало постійної медичної допомоги, кількість виданих книг перевищила за сорок, більшість з яких отримали світову славу. Поету пощастило з концтабору таємно передати поетичні цикли “Камені”, “Повторення”, “Решітка” і “Вісімнадцять наспівів гіркої батьківщини” Мікісу Теодоракісу, якому вдалося виїхати у Францію.
Янніс Ріцос перебував у концтаборі до 1970 року і був звільнений, в значній мірі, завдяки зусиллям міжнародній спільноті, яка виступила на його захист.
1974 рік відкрив у житті й літературній біографії Ріцоса період тріумфу. Всенародна любов і визнання, переклади на всі мови світу, міжнародні премії, проголошення почесним доктором літератури в університетах у себе на батьківщині та за кордоном…
Помер поет 11 листопада 1990 року в Афінах і похований на батьківщині в Монемвасії. Поезія Янніса Ріцоса – це вдала спроба поєднати слово і життя, це пісні про безсмертя людини, про свободу і кохання.
Вхід на відкриття виставки – за запрошеннями.
Додаткова інформація щодо проведення заходу на сторінці громадської організації «Харківське міське товариство греків «Геліос» у Facebook та за телефонами:
066-035- 95-12, 097-429-61-70, 050-506-94-72, 063- 486-71-79.
ОДЕСЬКА ФІЛІЯ ГРЕЦЬКОГО ФОНДУ КУЛЬТУРИ
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ В.Н. КАРАЗІНА
ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ХАРКІВСЬКЕ МІСЬКЕ ТОВАРИСТВО ГРЕКІВ «ГЕЛІОС»