Грецька культура у твоєму смартфоні: як сучасні технології допоможуть зберігати нашу ідентичність

Ми усі вже не можемо уявити життя без Інтернету та соціальних мереж. Зараз  є чимало можливостей для культурного розвитку і самоосвіти онлайн, що стало особливо актуальним зараз, у час пандемії та карантинних обмежень. Усі ми знайомі і з платформами дистанційного навчання, і з різноманітними стрімінговими сервісами. А як щодо ролі  Всесвітньої мережі у збереженні грецького культурного надбання? Про це ми зараз вам і розповімо.

Кажуть, що мова є наріжним каменем ідентичності народу. А як нам відомо, рідними мовами для надазовських греків є саме румейська та урумська. На жаль, щороку кількість їхніх носіїв зменшується і дуже мало  молодих людей ними володіє. Збереження румейської та урумської мов є одним із напрямків роботи Відділу молоді виконкому ФГТУ, і ми використовуємо сучасні методи.

На честь Всесвітнього дня рідної мови відділ молоді виконкому Федерації грецьких товариств України провів «круглий стіл» на платформі ZOOM. Усі гості мали змогу прослухати цікаву лекцію про становлення, особливості урумської та румейською мов, засновників грецької літератури на українських теренах, про грецький театр, вокальні ансамблі та відповісти на питання вікторини. Саме там гості дізналися про п’ять субдіалектів румейською мови, про теорії Пауля Кречмера та доробок Андрія Білецького, про Данила Теленчі та тих ентузіастів, які підтримують відродження румейської мови.

Тоді багато представників молоді, що відвідали цей захід, виявили бажання вивчати румейську. І вже незабаром у Zoom у нас стартують вечірні онлайн-уроки. Вважаємо, що це буде прекрасною можливістю стати ближчим до свого коріння та у цікавій формі вивчати саме свою рідну мову.

Усі ми любимо Instagram за яскравий візуальний контент. Мало хто до сьогодні там не зареєстрований. І Відділ молоді виконкому ФГТУ використовує цю соціальну мережу з користю — ми розповідаємо там про румейську мову. На сторінці, присвяченій нашій рідній мові, яка має назву «asvasilevounroumei», ви можете не тільки ознайомитися з її морфологією та граматикою, а ще більше дізнатися про фольклор і літературну творчість грецьких поетів Надазов’я, наприклад, про те, якими були герої поеми «Леонтій Хонагбей» у форматі популярних добірок.

Ми радимо вам також відвідати офіційні сторінки Федерації грецьких товариств України у Фейсбуці https://www.facebook.com/federation.of.greek.communities.of.ukraine та Інстаграмі. Там можна дізнатися про грецьких поетів, письменників і побачити зображення об’єктів грецької матеріальної культури, прочитати цікаві відомості про побут наших предків. Також ми можемо дізнатися про невідомих героїв Грецької революції.

На сайті Федерації грецьких товариств України теж можна знайти багато цікавого. Наприклад, ви знали, що поет Дмитро Демерджі, уродженець Урзуфа, переклав пісню «Стафіло», яка вважається народною?

Інтернет дає безліч можливостей для вивчення грецької культурної спадщини та мови. Існують додатки та веб-додатки, що дають можливість вивчати новогрецьку мову з елементами гейміфікації (використання ігрових практик). Хоч ці ресурси і для молодших учнів, ми впевнені, що вам теж буде цікаво.

Також завдяки Інтернету, ми можемо відслідковувати, як греки усього світу відзначають 200-річчя здобуття нашою історичною Батьківщиною незалежності на сторінках Комітету “Ελλάδα 20212” https://www.greece2021.gr/. Там можна дізнатися про основні події визвольної боротьби, які описані цікаво, а не як у підручнику з історії.

Інтернет дає величезні можливості для вивчення своєї культури та мови. Ви можете знаходити онлайн навчальні матеріали, тексти народних пісень греків Надазов’я, фотографії автентичного одягу та предметів побуту, роботи дослідників, опис традицій. Ми теж плануємо далі працювати у онлайн – напрямку та впевнені, що вам теж буде цікаво.

Уляна КАРЦЕЛЮБА,

член Відділу молоді виконкому ФГТУ.