Грецький культурний центр «Меотида» – осередок грецької культури Маріуполя

Маріуполь, який вважається «грецькою столицею України», багатий своєю етнічною палітрою і у ньому значне місце належить грецькій діаспорі. Греки принесли на українську землю елементи класичної цивілізації, свою культуру, мову, християнство.
З метою зберігання для нащадків історичної спадщини зусиллями лідерів і активістів Маріупольського товариства греків за підтримки ФГТУ грецькою фірмою «Міханікі» для маріупольських греків у центрі міста побудовано Грецький культурний центр «Меотида», в урочистому відкритті якого 16 квітня 2008 року взяв участь Президент Греції Каролос Папуляс.
У ньому розташувалось Маріупольське товариство греків. І за ці роки «Меотида» стала осередком для усіх, хто любить і поважає грецьку культуру.
Будівля Центру виконана у автентичному грецькому архітектурному стилі та складається з великої актової зали, бібліотеки, учбових приміщень тощо. Усі ці локації активно використовуються. Актова зала – місце проведення зустрічей, святкових концертів за участю кращих творчих колективів Надазов`я.
Бібліотека – це скарбничка грецької культури, яка містить невичерпний об’єм знань. Тут можна знайти книги грецьких авторів (від стародавніх до сучасних), багато матеріалів про грецьку культуру – музику, танці, архітектуру, живопис, скульптуру та побут. В учбових приміщеннях проходять заняття з новогрецької мови для дітей та дорослих, а також там вчаться слухачі Грецької недільної школи.
Вперше я відвідала цей заклад у 2016 році, коли Олександра Іванівна Проценко-Пічаджи, голова Федерації грецьких товариств України, організувала зустріч із мешканцями прифронтових сіл. Актова зала, де проходила зустріч, була завішана світлинами дітей, на обличчях яких залишила свій жахливій слід війна. Ми спілкувались на різні теми – навчання, майбутнє, мир… Розмовляли українською, грецькою, російською, мовами надазовських греків… Та чудово розуміли один одного. Розуміли, що нас усіх об’єднує одне – непереборне бажання жити у мирній та процвітаючій країні – УКРАЇНІ!
Чудово, що у Маріуполі з`явився такий центр, який став духовним і культурним осередком греків.
Разом із вивченням новогрецької мови, тут приділяється увага популяризації мов надазовських греків – румейської та урумської, на яких спілкувались наші діди та прадіди.
В цілому, діяльність Маріупольського грецького товариства, яке очолює Надія Андріївна Чапні, та, зокрема, Культурного центру «Меотида» спрямовані на збереження ідентичності та самобутності грецької діаспори зі своєю історією та культурою як невід’ємної частини українського народу, а також на розвиток і підтримку зв’язків з батьківщиною еллінізму.
Текст: Юлія ЧЕНГАЛОВА, студентка МДУ.
Світлина: Валерій УТЕНКОВ, член РАДИ МТГ.