Форум «Науковий простір-multispace для творчого вчителя та обдарованої дитини» – одна з найбільших подій у науково-освітньому житті Маріуполя

24-25 квітня з ініціативи Федерації грецьких товариств України на базі Маріупольської спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови №46 відбувся І Всеукраїнський освітній форум «Науковий простір-multispace для творчого вчителя та обдарованої дитини» – одна з найбільших подій у науково-освітньому житті Маріуполя. Цей захід відкрив реальні можливості для неперервної освіти, пошуку нових ідей, натхнення, обміну досвідом. Його велике значення обумовлене необхідністю забезпечення якісної освіти та наукової діяльності, що є платформою для професійно-особистісного розвитку. А також це прекрасна нагода для однодумців-інтелектуалів поділитися власними ідеями та перспективними напрацюваннями у різних сферах культури і науки. Така діяльність популяризує здобутки освітян, забезпечуючи їх інтеграцію в український науковий простір.

Освітній форум був чудово організований завдяки чіткій і злагодженій роботі його організаторів: Федерації грецьких товариств України, Департаменту освіти Маріупольської міської ради, Міського центру позашкільної роботи за місцем мешкання, Маріупольського державного університету, а також Маріупольської спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови  І-ІІІ ступенів №46 Маріупольської міської ради. Не дивлячись на всі перешкоди, пов’язані з карантинними обмеженнями через пандемію коронавірусу, робота всіх секцій проходила організовано та продуктивно. І навіть дистанційний формат не порушив теплої атмосфери заходу, адже Маріуполь – місто людей з великою душею, які завжди раді прийняти гостей. І цього разу подбали про залучення до участі в роботі учнів і фахівців не лише з Маріуполя, а із восьми областей України: Донецької, Запорізької, Миколаївської, Херсонської, Одеської, Харківської, Дніпропетровської, Київської та міста Київ.

Науковий форум став цікавою платформою, що об’єднав і досвідчених науковців, і початківців, які вже роблять упевнені кроки у науці, спільною метою – створити умови для реалізації духовного, творчого, інтелектуального потенціалу дітей та учнівської молоді; узагальнити та поширити перспективний педагогічний досвід та інноваційні розробки педагогічних і наукових працівників, здобутих при реалізації завдань освітньої реформи; а також сприяти патріотичному вихованню підростаючого покоління, поваги до історії, культури Греції та греків України.

Всеукраїнський освітній форум проходив у два етапи за такими векторами: Конференція учнівської молоді «Учнівська молодь у науковому просторі» й Коворкінг «Територія педагогічної майстерності» для фахівців, які опікуються розвитком та підтримкою обдарованості.

Перший день заходу розпочався урочистим відкриттям. Пролунав Державний Гімн України, а всіх гостей та учасників щиро привітали хлібом-сіллю, створивши сприятливу та гостинну атмосферу. Провести захід такого рівня взяла на себе відповідальність Добра О.М., заступник голови, завідувач відділу освіти  Федерації грецьких товариств України, яка й представила учасникам організаторів та шановних гостей. Відкрила форум О.І. Проценко-Пічаджи, голова Федерації грецьких товариств України, теплі слова якої зворушили серця слухачів та надихнули на гарні виступи. Начальник Головного управління загальної середньої та дошкільної освіти директорату дошкільної та шкільної освіти МОН України Ю.Г. Кононенко, привітавши всіх урочистою промовою, зазначив актуальність проведеного заходу та велику роботу Маріуполя як наукового міста. Щирий у своїх вітаннях ректор Маріупольського державного університету, кандидат політичних наук, професор, Голова постійної комісії Маріупольської міської ради з питань освіти, культури, духовного відродження, молоді та спорту М.В. Трофименко відмітив позитивні зрушення у розвитку наукового життя нашого міста. Т.І. Братчикова, директорка Департаменту освіти Маріупольської міської ради, виголошуючи напутнє слово, із задоволенням зазначила, що в нашому місті живе плідний дух міжнаціональної дружби і співпраці. Наступним виступив Д.В. Малєєв, проректор з наукової інформаційної та міжнародної діяльності Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доцент кафедри, кандидат психологічних наук, і розвинув тему значення інноваційного розвитку науково-дослідницької діяльності. Завершувала урочисту частину заходу директорка КЗ «Маріупольська спеціалізована школа з поглибленим вивченням новогрецької мови І-ІІІ ступенів №46 Маріупольської міської ради Донецької області» І.Т. Аракелян, і з притаманним їй запалом та натхненням побажала всім учасникам гарного настрою і творчих успіхів.

Програма учнівської конференції охоплювала 55 доповідей учнів. Відповідно до галузевої тематики наукових доповідей була спланована робота шести секцій: Літературознавство, мистецтвознавство, фольклористика; Науки природничо-математичного циклу; Історія та краєзнавство; «200-річчя Грецької революції 1821 року» (етапи визвольної боротьби грецького народу проти Османського ярма, відомі історичні постаті Грецької революції,  події та герої  Грецької революції у мистецтві, греко-українські відносини); Мовознавство (українська та новогрецька мова); а також Юний вчений, у якій мала змогу поділитися своїми науковими досягненнями наймолодша категорія учнів – від 8 до 11 років. Для оцінювання доповідей учасників конференції «Учнівська молодь у науковому  просторі» були запрошені фахові спеціалісти та науковці Київського національного лінгвістичного університету, Маріупольського державного університету, Приазовського державного технічного університету, Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та Маріупольської філії Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Усі юні дослідники отримають сертифікати, а переможці конференції – дипломи відповідного ступеня та кубки. Також журі відмітило високий рівень підготовки та ґрунтовні знання всіх учасників і побажали учням подальшої плідної роботи, зростання в науковій діяльності та нових відкриттів, адже майбутнє України твориться і буде творитись руками підростаючого покоління, тих людей, які саме і збираються на такого роду заходи, люди соціально активні, громадянсько-свідомі та відповідальні.

Вже наступного дня розпочалася робота за другим вектором – відбувся Коворкінг «Територія  педагогічної майстерності». Відкрила його роботу С.Ю. Гарна, завідувачка відділу гуманітарної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук, привітала учасників та гостей у передчутті новаторських наукових здобутків. Завідувачка відділу організаційно-методичного супроводу розвитку обдарованості Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, Відмінник освіти України М.В. Сичевська-Дегтярьова радо привітала педагогів і побажала успішних виступів. Висловила переконаність у цікавій та успішній роботі директорка КЗ «Міський центр позашкільної роботи за місцем мешкання», відповідальна за напрямок виховання, розвиток та роботу з обдарованими дітьми у Департаменті освіти Маріупольської міської ради Л.В. Балабан, виступаючи із завершальною привітальною промовою.

Методист центру позашкільної освіти, заслужений вчитель України   О.О. Барецька, наголосила про унікальну можливість  професійного спілкування освітян країни, які навчають юних дослідників вмінню публічних виступів, наукових дискусій та мають особисті наробки, ідеї, представила учасників другого дня форуму.

У межах Коворкінгу було заслухано виступи 43 педагогів. Їх виступи містили презентації особистого перспективного педагогічного досвіду, творчі  майстерні, педагогічні студії, майстер-класи за напрямком – робота з обдарованими дітьми. «Територія педагогічної майстерності» відбувалася за шістьма напрямками: Інноваційні моделі  виявлення, розвитку та підтримки обдарованої дитини; Міжнародне співробітництво як важливий фактор формування конкурентоспроможної особистості, її успішної інтеграції в міжнародний освітній та науковий простір; Духовно-культурне відродження – пріоритетний вектор: виховання свідомого громадянина, патріота своєї батьківщини; «200 років Незалежності Греції» ( Україна і 200-річчя Грецької революції; Україна-Греція: історичний екскурс у взаємовідносини (до 200-річчя Грецької національно-визвольної революції); Найвідоміші діячі Грецької революції; Найвидатніші філелліни; Відображення подій та героїв Грецької революції у мистецтві); STEM – драйвер розвитку в учнів ключових компетентностей і навичок майбутнього; Літня школа обдарованих дітей – лабораторія успіху. Виступи усіх учасників стали безумовним підтвердженням їх відмінного професіоналізму й високого статусу педагогів України. Усім дуже сподобалися доповіді освітян, було сильно, креативно, розмаїто й цікаво.

Під час дискусії усі охочі мали змогу висловити свої враження та думки, сказати слова вдячності. Того дня пролунало багато теплих та приємних слів на адресу організаторів та доповідачів, а це головний показник успішної злагодженої роботи освітянської спільноти. Високий рівень репрезентованих наукових розвідок, глибина розвʼязання дискусійних питань, прекрасні доповідачі, жвава дискусія, уміле модерування онлайн-заходу ‒ усе створило незабутні враження про надзвичайно потужний рівень організації цього представницького форуму.

Найголовніше, що зазначили всі учасники саме те, що Маріуполь дійсно наукове місто, де працює команда однодумців, яка системно веде до успіху найталановитіших маріупольських школярів та педагогів.

                                               Оргкомітет І Всеукраїнського освітнього Форуму.