Грецька громада і бібліотека: грані співпраці

25 березня – подвійне свято греків Сумщини. Вони відзначають не тільки День національного відродження Греції, а й річницю створення Грецького національного інформаційно-культурного центру, який з 2013 року успішно працює на базі відділу мистецтв обласної універсальної наукової бібліотеки.

Елліни Сумщини з 2006 року об’єднані в громадську організацію «Сумське обласне товариство греків «Відродження»», яка входить до складу Федерації грецьких товариств України та Асоціації національних меншин Сумської області. Це неприбуткова організація, яка не має власного офісу, технічних засобів та обладнання. З 2011 року партнером товариства виступає Обласна наукова бібліотека, з якою укладено Угоду про співпрацю.

Члени грецького товариства – люди різного віку, серед яких багато науковців та освітян. Але усіх їх об’єднує бажання вивчати свою історію, культуру, мову. Відомо, що історична пам’ять кожного народу знаходить своє відтворення у книгах. Тому не випадково, що співпраця грецької громади і бібліотеки почалася саме з книг. Грецьке товариство мало невелику колекцію цінних видань, які були відсутні у фонді обласної бібліотеки. Книги були передані на тимчасове зберігання до відділу мистецтв і стали доступними для всіх зацікавлених користувачів. Вони склали основу фонду Грецького центру, який за останні роки значно виріс. Бібліотека отримала в дарунок багато цікавих і цінних видань від Посольства Грецької Республіки в Україні, Федерації грецьких товариств України, Філіалу грецького фонду культури в Одесі. Відомий донецький журналіст, автор багатьох публікацій про історію українських греків Олександр Іванович Холін двічі був гостем Центру і подарував нам свою книгу «Вины нет, но виновен» та збірку «Поэзия греков Приазовья».

Центр став місцем навчання, неформального спілкування, проведення різноманітних соціокультурних заходів. Саме тут традиційно відзначаються державні свята Греції, проходять тематичні вечори, презентації, творчі зустрічі, бесіди, години історичної пам’яті, перегляди відеофільмів. Активну участь у цій роботі беруть не тільки члени товариства «Відродження», а й науковці, мистецтвознавці, краєзнавці, літератори, представники творчої інтелігенції.

Почесним гостем минулорічних урочистостей з нагоди свята ОХІ – години історичної пам’яті «Друга Світова війна в історичній пам’яті греків» – був представник Грецької Республіки, координатор Корпусу Миру Аргиріс Хульяс.

В рамках проекту «Бібліотека – центр діалогу культур» відділ мистецтв вже майже 10 років активно співпрацює з місцевими національно-культурними товариствами, виступає ініціатором проведення спільних заходів. Члени товариства «Відродження» були учасниками вечорів міжнаціональної єдності «Шевченко у кожного свій» (до 200-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка), «Нам не треба війни, не треба – ми за спокій і мир на землі!» (до 70-річчя Великої Перемоги), «Відділ у колі друзів» (30-річчя відділу мистецтв).

Сумські греки урочисто відзначили Рік Арістотеля, оголошений за рішенням ЮНЕСКО з нагоди 2400-річчя від дня народження видатного мислителя. Шанувальники грецької культури були учасниками тематичних вечорів «Світло Куїнджі», «Ель Греко: великий художник з острова Крит», музичних годин до ювілеїв всесвітньо відомих виконавців «Деміс Руссос. Мелодія життя» та «Сакіс Рувас – грецький “Елвіс Преслі”». 

 

Багатьом запам’ятався музичний вечір «Відквітли в саду хризантеми, а романси і досі живуть…», присвячений трагічній долі автора відомого романсу «Отцвели уж давно хризантемы в саду», композитора і поета Миколи Харіто, чиє життя було тісно пов’язане з Україною.

У Сумах пройшли урочистості до 70-річчя від дня народження видатного українського композитора грецького походження Івана Федоровича Карабиця (1945–2002). У квітні 2015 року в рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції «Учитель – учень: ідея спадкоємності і новаторства в музичній культурі України» на базі відділу мистецтв проведено круглий стіл «Іван Карабиць: портрет особистості» за участю його дружини, доктора мистецтвознавства, професора Національної музичної академії ім. П. І. Чайковського М. Д. Копиці-Карабиць, яка подарувала бібліотеці багато цінної  літератури. У грудні того ж року співробітники відділу мистецтв взяли участь у Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Іван Карабиць: музика серця», який проходив у Сумському державному педагогічному університеті ім. А. С. Макаренка, – організували виставку нотних та наукових видань про творчість композитора.

Наприкінці минулого року на базі Центру відбулася цікава творча зустіч з відомим сумським художником Костянтином Аленінським, який побував у Туреччині. Присутні здійснили захоплюючу подорож по Костантинополю-Стамбулу – одному із найдревніших і найкрасивіших міст світу, в якому зберіглося багато християнських храмів та цікавих історичних пам’яток, пов’язаних з грецькою цивілізацією.

Сумщина також тісно пов’язана з історією греків України. У фондах обласного художнього музею зберігаються картини всесвітньо відомого А. І. Куїнджі, а фундатор цього музею, художник і педагог Н. Х. Онацький був учнем славнозвісного К. Костанді.

Членами «Попівської академії», заснованої на Сумщині у ХVІІІ столітті видатним просвітителем Олександром Паліциним, були вчений, публіцист та громадський діяч, ініціатор відкриття Харківського університету Василь Назарович Каразін та відомий поет і драматург Василь Васильович Капніст, ім’я якого носить зараз одна з вулиць обласного центру. Капністи були володарями маєтку Михайлівка на Лебединщини, де зберігалася багата колекція творів мистецтва, бібліотека і безцінний родовий архів.

В травні 2017 року на базі Грецького центру відбулася зустріч з нащадками древнього роду Капністів – Радиславою Капніст та Лідією Котовою, які побували у Сумах.

 

Радислава Капніст розповіла про трагічну долю своєї матері – легендарної кіноактриси Марії Ростиславівни Капніст. Присутні переглянули уривки з фільму, присвяченому Марії Капніст, ознайомилися з великою книжковою експозицією, яку підготували співробітники бібліотеки.

Майже готова до друку книга відомого краєзнавця – дослідника історії національних меншин Сумщини М. О. Манька «Греки на Сумщині», уривки з якої вже публікувалися на сторінках місцевої газети «Ярмарок». Книга містить не тільки матеріали про історію грецької громади Сумщини, але й унікальні відомості про зв’язки з нашим краєм засновника літератури греків Україні, відомого поета і громадського діяча Георгія Костоправа (1903–1938). Як відомо, дружина поета Ольга Євгенівна Костоправ (Маслакова) (1915–1992) була уродженкою Сумщини. Ольга Євгенівна залишилася вдовою у 23 роки, але все життя була вірною чоловікові та зберігала його архів. Завдяки пошуковій роботі членів грецького товариства була знайдена могила Ольги Євгенівни, на якій в минулому році встановлена меморіальна стела в пам’ять про неї та її чоловіка – жертву сталінських репресій.

До 110-річч поета було проведено меморіальний вечір «Калімера, Костоправ!» присвячений життю та творчості талановитого сина грецького народу, видано біобібліографічну пам’ятку «Георгій Костоправ: Поет. Людина. Громадянин».

Головний редактор радіо «Слобода FM» Олександр Бабуров підготував радіопередачу про греків Сумщини «Життям ми зобов’язані життю», що стала лауреатом конкурсу, присвяченого ювілею Георгія Костоправа, який проводила Федерація грецьких товариств України.

Робота Грецького центру широко висвітлювалася на сайтах обласного управління культури, обласної бібліотеки, Федерації грецьких товариств України, сторінках відділу мистецтв у соціальних мережах, місцевій та загальнодержавній пресі.

Ми щиро вдячні за дружню підтримку і допомогу Федерації грецьких товариств України, редакції газети «Эллины Украины», Одеському філіалу Грецького фонду культури.

Двері нашого Центру гостинно відкриті для всіх, хто цікавиться мовою, історією і культурою еллінів, хто хоче працювати чи навчатися у Греції або здійснити туристичну подорож до цієї чудової країни.

Сподіваємося, що досвід співпраці грецького товариства і бібліотеки зацікавить інші національно-культурні товариства нашої держави. Духовні здобутки кожної етнічної меншини збагачують культуру України, закладають міцний фундамент для міжнаціональної злагоди, толерантності, співпраці та порозуміння.

 

Ганна Заболотна, голова громадської організації

«Сумське обласне товариство греків «Відродження»»,

Ганна Макаренко, зав. відділу мистецтв Сумської ОУНБ,

член товариства «Відродження».